wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Tysiące Polaków mogą stracić pracę? Po cichu wydano nowe rozporządzenie, szykują się poważne problemy

25 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Wirus spowodował zamknięcie polskich granic. Osoby, które każdego dnia przekraczały granicę w drodze do pracy, od piątku będą musiały przechodzić 14-dniową kwarantannę. Nowe regulacje mogą kosztować ich pracę.

Informacje o wprowadzanych zmianach potwierdziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Według nowych regulacji, wprowadzonych wobec epidemii koronawirusa, przekraczanie granicy w drodze do pracy od piątku nie będzie już możliwe bez konieczności przejścia kwarantanny.

Restrykcje dotkną osoby, które, dla przykładu, mieszkając przy granicy, codziennie dojeżdżały do pracy w Niemczech. Lub odwrotnie – kupili domy w niemieckich, przygranicznych miejscowościach, jednak wciąż pracują w Polsce. Jak wskazuje RFM FM, w takiej sytuacji są między innymi liczni mieszkańcy Szczecina. Obostrzenia odczują również tysiące górników, którzy na co dzień dojeżdżają do czeskich kopalni.

Wirus i przekraczanie granic

Osoby przekraczające granice będą zmuszone poddać się przymusowej, 14-dniowej kwarantannie. Warto przypomnieć, że dotychczas dotyczyła ona jedynie osób powracających z krajów tzw. wysokiego ryzyka.

Z informacji przekazanych przez RMF wynika, że osoby przekraczające granicę w celach zawodowych będzie mogła postarać się o zaświadczeniu o konieczności odbycia kwarantanny. Dokument ten będzie można uzyskać od właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

W teorii powinien on uchronić pracownika przed zwolnieniem. Powinien, ponieważ trudno przewidzieć, jak na wprowadzone restrykcje zareagują pracodawcy, nagle pozbawieni usług pracownika. Dodajmy, że wprowadzane właśnie przez polski rząd zmiany nie były wcześniej otwarcie sygnalizowane. Dowiedzieć się można o nich z wydanego dziś rozporządzenia.

Obostrzenia wejdą w życie w piątek. Nie obejmą jednak transportu międzynarodowego. Kierowcy TIR-ów oraz autobusów nadal będą mogli przekraczać granice.

Źródło: rmf24.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >