Wirus
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 7 Kwietnia 2020

Czy wirus unosi się w powietrzu w sklepach czy aptekach? Doniesienia WHO wskazują, że nie

Wirus, choć rozrzedzony, może znajdować się w powietrzu nawet kilka minut? Do takich wniosków doszły cztery fińskie instytuty badawcze. Podczas badań odtworzono typowe dla sklepów spożywczych sytuacje. WHO jednak jest zupełnie innego zdania.

Wyniki badań zespołów badawczych przytacza portal "Na Temat". Jak czytamy, naukowcy badali zachowanie mikroskopijnych cząsteczek unoszących się w powietrzu, wydostających się z dróg oddechowych osoby kaszlącej bądź kichającej. "W sytuacji bazowej chmura aerozolu rozchodzi się w najbliższym otoczeniu także poza najbliższy obszar wokół osoby kaszlącej", ustalono.

Nie żyje kultowa aktorka, zasłynęła dzięki roli w jednym z filmów o agencie Jamesie Bondzie. Miała 94 lataNie żyje kultowa aktorka, zasłynęła dzięki roli w jednym z filmów o agencie Jamesie Bondzie. Miała 94 lataCzytaj dalej

Wirus podczas zakupów

"Jeśli kaszlący nosiciel wirusa odejdzie z jednego miejsca, a w pobliżu pojawi się inna, to unoszące się w powietrzu cząsteczki aerozolu, zawierające wirusa, mogą przedostać się do dróg oddechowych tej osoby", przekazał, cytowany przez natemat.pl, Ville Vuorinen, adiunkt na uniwersytecie w fińskim Aalto.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Agata Duda może mieć poważne kłopoty? Do prokuratury trafi zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez KPRP
2. Audi przebiło ogrodzenie, rozbiło mur domu. Samochód wjechał do salonu 63-latka

W procesie badawczym udział wzięło 30 ekspertów z różnych dziedzin nauki, w tym m.in. fizyki przepływu czy fizyki aerozoli. Podczas testów człowiek miał za zadanie przemieszczać się między sklepowymi regałami. Zastosowano również typowy dla sklepów spożywczych rodzaj wentylacji.

Jeszcze mniej powodów do optymizmu dają badania przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii. Ponadto, na powierzchniach przeróżnych przedmiotów może utrzymać się nawet kilka dni. COVID-19 najdłużej pozostaje na powierzchniach plastikowych oraz tych ze stali nierdzewnej, wskazuje wspomniany powyżej portal, powołując się na czasopismo "New England Journal of Medicine".

WHO jednak nie potwierdza w żadnej formie wersji, że koronawirus roznosi się w powietrzu: "COVID-19 jest przenoszony przez krople i fomity podczas bliskiego niezabezpieczonego kontaktu między infektorem i infekowanym. Nie zgłoszono rozprzestrzeniania się w powietrzu dla COVID-19 i nie uważa się tego, za główny czynnik transmisji na podstawie dostępnych dowodów" - opisano w głównym raporcie "Report of the WHO-China Joint Mission on Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)".

wirus

Cały regulamin dostępny jest tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Dwa razy się zastanowisz przed założeniem. Maseczki mogą być bardziej szkodliwe, przełomowe wyniki badań
  3. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Kolejne 119 osób zakażonych, są ofiary śmiertelne
  4. Już dziś Biedronka wprowadza pilne zmiany. Chodzi o godziny otwarcia sklepów w całym kraju
  5. Nie tylko ryzyko zakażenia wirusem. Strażacy ostrzegają przed kolejnym zagrożeniem w lasach
  6. Rząd chce dać turystom bony na 1000 zł na wycieczki. Podano szczegóły

Źródło: natemat.pl