wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy wirus unosi się w powietrzu w sklepach czy aptekach? Doniesienia WHO wskazują, że nie

7 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Wirus, choć rozrzedzony, może znajdować się w powietrzu nawet kilka minut? Do takich wniosków doszły cztery fińskie instytuty badawcze. Podczas badań odtworzono typowe dla sklepów spożywczych sytuacje. WHO jednak jest zupełnie innego zdania.

Wyniki badań zespołów badawczych przytacza portal "Na Temat". Jak czytamy, naukowcy badali zachowanie mikroskopijnych cząsteczek unoszących się w powietrzu, wydostających się z dróg oddechowych osoby kaszlącej bądź kichającej. "W sytuacji bazowej chmura aerozolu rozchodzi się w najbliższym otoczeniu także poza najbliższy obszar wokół osoby kaszlącej", ustalono.

Wirus podczas zakupów

"Jeśli kaszlący nosiciel wirusa odejdzie z jednego miejsca, a w pobliżu pojawi się inna, to unoszące się w powietrzu cząsteczki aerozolu, zawierające wirusa, mogą przedostać się do dróg oddechowych tej osoby", przekazał, cytowany przez natemat.pl, Ville Vuorinen, adiunkt na uniwersytecie w fińskim Aalto.

W procesie badawczym udział wzięło 30 ekspertów z różnych dziedzin nauki, w tym m.in. fizyki przepływu czy fizyki aerozoli. Podczas testów człowiek miał za zadanie przemieszczać się między sklepowymi regałami. Zastosowano również typowy dla sklepów spożywczych rodzaj wentylacji.

Jeszcze mniej powodów do optymizmu dają badania przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii. Ponadto, na powierzchniach przeróżnych przedmiotów może utrzymać się nawet kilka dni. COVID-19 najdłużej pozostaje na powierzchniach plastikowych oraz tych ze stali nierdzewnej, wskazuje wspomniany powyżej portal, powołując się na czasopismo "New England Journal of Medicine".

WHO jednak nie potwierdza w żadnej formie wersji, że koronawirus roznosi się w powietrzu: "COVID-19 jest przenoszony przez krople i fomity podczas bliskiego niezabezpieczonego kontaktu między infektorem i infekowanym. Nie zgłoszono rozprzestrzeniania się w powietrzu dla COVID-19 i nie uważa się tego, za główny czynnik transmisji na podstawie dostępnych dowodów" - opisano w głównym raporcie "Report of the WHO-China Joint Mission on Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)".

Cały regulamin dostępny jest tutaj.

Źródło: natemat.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >