Wielkanoc i klękanie przed ekranem. youtube.com/Archidiecezja PoznańskaŹródło: youtube.com/Archidiecezja Poznańska
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 4 Kwietnia 2020

Czy trzeba klękać na dywanie przed telewizorem w Wielkanoc? Kuriozalna teza KEP

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Jako że wciąż nie doświadczyliśmy jeszcze szczytu epidemii, wszystko wskazuje na to, że święta będą zupełnie inne. Wobec konieczności pozostania w domu archidiecezja poznańska postanowiła uruchomić portal, za pomocą którego poinstruuje wiernych co do sposobu, w jaki sposób przygotować się do celebracji Wielkiego Tygodnia i jak należy świętować Wielkanoc.

Obostrzenia związane z epidemią opanowują również Kościół katolicki, wobec czego hierarchowie zmuszeni zostali do szukania sposobów, by w tym niezwykle specyficznym czasie w możliwie najefektywniejszy sposób dotrzeć do jak największej liczby wiernych. Z powodu ograniczenia ludzi mogących wziąć udział w nabożeństwie do 5 osób wprowadzone zostały m.in. liczne transmisje ze świątyń.

Instrukcje dotyczące zachowania podczas domowej liturgii oraz należytego przygotowania do najważniejszych dla katolików świąt przygotowała Konferencja Episkopatu Polski, a jej patronatem jest Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki

Wybory odbędą się jednak latem? Przełomowe doniesienia SE w tej sprawieWybory odbędą się jednak latem? Przełomowe doniesienia SE w tej sprawieCzytaj dalej

Wielkanoc przed telewizorem

"Informacje o tym, jak przeżyć nadchodzące święta rzeczywiście można dziś znaleźć w wielu miejscach, także w mediach świeckich. Zauważyliśmy jednak, że zamieszczane tam porady czasem wzajemnie się wykluczają. Stąd wzięła się potrzeba stworzenia strony z wiarygodnymi informacjami. Serwis działający pod patronatem KEP i jej przewodniczącego, którego odbiorca będzie miał pewność co do rzetelności zawartych tam treści", przekazał ojciec Marcin Wrzos, cytowany przez RMF FM.

DZISIAJ GRZEJE: 1. O. Rydzyk zabrania picia kawy podczas mszy domowej. Szkoli ludzi, jak mają żyć
2. Najsmutniejsze otwarcie metra. Pierwsi pasażerowie pojechali nowym odcinkiem

Wspomniany portal zawiera szereg bardzo praktycznych dla ludzi wierzących porad. "Jesteśmy w czasie, kiedy nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach w kościele. Powinniśmy zatem w naszych domach znaleźć czas i przestrzeń do tego, aby wspólnie szukać kontaktu z Bogiem. Zapalcie świecę, załóżcie biały obrus, zadbajcie o wyciszenie i odpowiedni nastrój. Pomyślcie, a jeśli się da, to spróbujcie we własnym zakresie przeżyć obrzęd mandatum (obmycie nóg), adoracji krzyża, czy odnowień przyrzeczeń chrzcielnych. Pomocą mogą być transmisje online, które znajdziecie na naszej stronie", czytamy na stronie swietawdomu.pl.

Poza instrukcjami wypisanymi przez duchownych na stronie znajdziemy również nagrania prezentujące przykładowe zachowania niezbędny do tego, by w należyty sposób przeżyć Wielki Tydzień.

Niezwykle ciekawie przedstawiają się instrukcje dotyczące zachowania podczas transmisji mszy. Ks. Wojciech Nowicki przypomina, że bardzo ważne jest, by ów transmisja była prowadzona na żywo. Konieczny jest również odświętny strój. Kapłan zachęca do zrezygnowania z dresu. "Zachowajmy też wszystkie postawy, tak samo, jak byśmy uczestniczyli w liturgii w kościele", słyszymy, po czym naszym oczom ukazuje się klękająca na dywanie, wpatrzona w ekran laptopa rodzina. Co ciekawe, duchowny zachęca również do przyjęcia komunii świętej, z konieczności w "sposób duchowy".

Pomysł, by klękać przed ekranem komputera lub przyjąć komunię bez opłatka wydaje się dość kontrowersyjny. Akcja zaproponowana przez archidiecezję poznańską jest jednak stosunkowo świeża. Na reakcję wiernych przyjdzie nam zatem jeszcze poczekać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Ministerstwo edukacji zdecydowało się na kolejne, radykalne obostrzenia. Wiadomo, co stanie się z dziećmi i młodzieżą
  3. Jarosław Kaczyński nie przejmuje się rządowymi rozporządzeniami. Za kilka dni wyruszy w podróż
  4. Rydzyk nie daje za wygraną. Jego prośba w czasie pandemii może bulwersować
  5. W tej chwili ważą się nasze losy. Zwołano pilną naradę na Nowogrodzkiej
  6. Polskie Ministerstwo wprowadziło kolejny zakaz. Nie pójdziemy na spacer w kolejne miejsce

Źródło: swietawdomu.pl / RMF FM