wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

"Wiadomości" TVP tłumaczą się z cenzury. Serduszko WOŚP naprawdę zostało wymazane przypadkowo?

26 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

"Wiadomości" TVP wyemitowały wczoraj materiał, w którym zawarto wywiad z właścicielką sklepu w Waszyngtonie. Uważni internauci szybko zauważyli, że serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które kobieta miała naklejone na u

  • "Wiadomości" TVP przedstawiły wywiad z właścicielką sklepu w Waszyngtonie

  • Internauci zauważyli, że logo WOŚP, jakie kobieta miała naklejone na ubranie zostało ocenzurowane

  • "Wiadomości" TVP i szef TAI tłumaczą się z wpadki

Szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej postanowił zabrać głos w dyskusji na temat jednego z ostatnich wydań "Wiadomości" TVP. 

"Wiadomości" TVP pod lupą

Niemałą kontrowersję wywołał materiał wyemitowany podczas bożonarodzeniowego wydania "Wiadomości" TVP. W jednym z reportaży przeprowadzono krótką rozmowę z Polką będącą właścicielką sklepu w Waszyngtonie. Skupiono się na temacie zmian w handlu, jakie pojawiły się w wyniku pandemii koronawirusa. 

Kobieta pojawiła się w programie informacyjnym państwowej telewizji, z naklejonym na piersi serduszkiem - logiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Widzowie szybko zauważyli jednak pewną niepokojącą ingerencję w materiał, której nagraniem podzielili się w mediach społecznościowych. 

Chodzi o fakt, że na ekranie pojawia się niewielkie zakłócenie wizji, które w kilku momentach zasłania emblemat akcji charytatywnej Jerzego Owsiaka. Jeśli byłoby to celowe działanie, to nie pierwszy raz. 3 lata temu TVP3 zdecydowało się ocenzurować logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które na swoim ubraniu miał jeden z polityków, z którym przeprowadzano wywiad. 

Nie od dziś wiadomo, że odkąd partia rządząca podjęła się przeprowadzenia "rewolucji" w państwowych mediach, TVP delikatnie mówiąc, nie sympatyzuje z WOŚP-em. Jerzy Owsiak wielokrotnie wdawał się już w potyczki słowne z prezesem stacji, Jackiem Kurskim

TAI zabiera głos w sprawie wpadki 

Po zamieszaniu wywołanym materiałem wyemitowanym we "Wiadomościach" TVP, głos zabrał sam prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

- Ze swojej strony autorom tego newsa TVP z Waszyngtonu świątecznie życzę zdrowia i przyjaźni w sercu - napisał na Facebooku Jerzy Owsiak. 

Do sprawy odniosły się także oficjalnie "Wiadomości" TVP, publikując na swoim oficjalnym profilu na Twitterze komunikat dotyczący omawianej kwestii

"Intencją dziennikarzy nie było „zamazywanie serduszka @ fundacjawosp. Jest ono widoczne w materiale. Chodziło o przesłonięcie znaku handlowego, który rozmówczyni miała na ubraniu oprócz logo WOŚP.Jednak wskutek niedokładnego montażu na sekundę został przesłonięty także znak WOŚP" - napisano.

Tłumaczenie to wydaje się jednak dość nietrafione - obok serduszka WOŚP-u nie widać żadnego innego loga, a jedyne znajduje się na fartuchu właścicielki sklepu, daleko od miejsca objętego cenzurą. Głos w sprawie zabrał również szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jarosław Olechowski.

Przecież widać, że nie chodziło o „wyblurowanie serduszka WOŚP” bo jest ono doskonale widoczne na nagraniu. Naprawdę trzeba szczuć nawet w Święta Bożego Narodzenia?! - dopytywał.

Jak wyglądał fragment wczorajszego wydania "Wiadomości" TVP możecie przekonać się sami, oglądając materiał w tweecie poniżej.

[EMBED-783]

(Zdjęcie wyróżniające jest screenem fragmentu "Wiadomości" TVP, zamieszczonego na Twitterze - twitter.com/MisztalWiktor)

Źródło: wp.pl, twitter.com/OlechowskiJarek

Tagi:

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

TV

Czy Donald Tusk jest gorliwym katolikiem? Pracownicy "Wiadomości" TVP zrobili o tym materiał

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

TV

Krzysztof Skórzyński zawieszony przez TVN24. Niespodziewane konsekwencje afery mailowej

Czytaj więcej >

TV

"Fakty" TVN. Jasny komunikat dla widzów na zakończenie wydania

Czytaj więcej >

TV

Pokaz absurdalnych pasków w TVP Info. "Klęska" i "(d)efekt Tuska"

Czytaj więcej >

TV

Zdaniem dziennikarza TVP3 Opole wegetarianizm prowadzi do homoseksualizmu. Skandaliczny wpis obiega sieć

Czytaj więcej >
Tusk w TVP Info

TV

TVP komentowało wystąpienie Donalda Tuska w Płońsku. Seria krytycznych pasków

Czytaj więcej >