Wiadomości TVP. Screen z wiadomosci.tvp.plŹródło: Screen z wiadomosci.tvp.pl
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 23 Marca 2020

Niewiarygodna grafika w Wiadomościach TVP. Trudno uwierzyć, że naprawdę została wyemitowana

Wiadomości TVP przedstawiły grafikę, według której ilość wykonywanych w Polsce testów jest więcej niż wystarczająca. "W Polsce wykonuje się więcej testów w stosunku do liczby mieszkańców niż w wielu innych krajach na tym etapie rozwoju epidemii", przekonywano.

Informację o znakomitym bilansie wykonywanych testów potwierdził również minister zdrowia Łukasz Szumowski. "Ilość testów na etap, na którym jesteśmy, jest stosunkowo dobra", usłyszeliśmy w materiale Telewizji Polskiej z ust szefa resortu. Następnie na ekranie ukazała się grafika. Wynika z niej, że w Polsce wykonuje się niemal 30 razy więcej testów, niż na podobnym etapie epidemii wykonywało się we Francji i przeszło 30 razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych.

Tragiczne doniesienia. Nie żyje ósma ofiara COVID-19 w PolsceTragiczne doniesienia. Nie żyje ósma ofiara COVID-19 w PolsceCzytaj dalej

Wiadomości TVP: "W Polsce wykonuje się więcej testów"

Istotnie, ilość testów wykonanych przez polskie służby porównana z ilością zakażonych osób mogłaby dawać niejakie powody do optymizmu. Współczynnik wynosi bowiem około 30 testów na zakażenie. Mogłaby, gdyby nie fakt, że – co potwierdzał zresztą minister Szumowski – w Polsce wciąż nie odnotowano szczytu zachorowań. Pracownicy służby zdrowia przekonują, że nie jesteśmy na niego gotowi. Brakuje bowiem maseczek, kombinezonów, środków dezynfekujących i...testów.

DZISIAJ GRZEJE: 1. 58-latek uciekł z kwarantanny. Policjanci po kilku godzinach znaleźli go w strasznym stanie, zadziwiająca historia
2. Znany reżyser lekceważy zagrożenie koronawirusem? Kręci film w środku Warszawy

"Polskie testowanie jest 13 razy bardziej dziurawe niż na Malcie, 5 razy bardziej niż w Danii, 2,3 raza bardziej – niż w Czechach", pisał OKO. Press w artykule z 17 marca. W tym samym artykule czytamy: "Lepsi jesteśmy za to niż USA i Węgry". Przytoczone dane wynikają z początkowego lekceważenia epidemii przez Donalda Trumpa. Wraz z pogarszającą się sytuacją amerykański rząd znacząco podniósł jednak liczbę wykonywanych testów. Do tej pory wykonano ich już ponad 200 tysięcy. Liczba ta powinna jednak szybko rosnąć, zwłaszcza, że Federalna Agencja Żywności i Leków właśnie zatwierdziła do użytku test, który daje wynik w ciągu 45 minut. Takich możliwości brak polskiej służbie zdrowia. Potwierdzał to m.in. wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, który w rozmowie z Wyborczą przyznał, że "testy to towar deficytowy".

"Możemy wykonywać prawie 4 tysiące testów na dobę", słyszymy w materiale "Wiadomości". Co ciekawe, kilkadziesiąt sekund później dowiadujemy się, że w naszym kraju do tej pory wykonano nieco ponad 15 tysięcy testów, choć pierwszy przypadek zakażenia wirusem stwierdzono 4 marca.

Dodajmy, że ekspert WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan przekonywał o konieczności badania wszystkich podejrzanych przypadków. Warto w tym miejscu przytoczyć przypadek 45-letniego mężczyzny, który w kwarantannie czekał na przeprowadzenie testów na koronawirusa. Niestety, nie doczekał się. W efekcie koronawirus spowodował śmierć kolejnego polskiego obywatela. Pozostaje nam zgadywać, co na temat danych przedstawionych przez Telewizję Polską sądzą bliscy zmarłego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Który piłkarz zarabia najwięcej na świecie? "France Football" ujawnia najbogatszą trójkę
  2. W sklepie możesz mieć problem przy kasie. Mają prawo odmówić ci sprzedaży
  3. Wielkanoc bez tradycyjnego produktu przez wirusa? Ceny pójdą w górę, niespodziewane komplikacje
  4. Ale wstyd, seryjny złodziej papieru toaletowego w rękach policji. Ręce opadają na wieść, co wyprawiał
  5. Dramatyczna relacja lekarza z Włoch. Brakuje sprzętu, medycy muszą wybierać, kogo ratować
  6. Nowe ograniczenia w Polsce. Premier ogłosił decyzję, sytuacja jest poważna

Źródło: wiadomosci.tvp.pl / OKO.Press