wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Niewiarygodna grafika w Wiadomościach TVP. Trudno uwierzyć, że naprawdę została wyemitowana

23 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Wiadomości TVP przedstawiły grafikę, według której ilość wykonywanych w Polsce testów jest więcej niż wystarczająca. "W Polsce wykonuje się więcej testów w stosunku do liczby mieszkańców niż w wielu innych krajach na tym

Informację o znakomitym bilansie wykonywanych testów potwierdził również minister zdrowia Łukasz Szumowski. "Ilość testów na etap, na którym jesteśmy, jest stosunkowo dobra", usłyszeliśmy w materiale Telewizji Polskiej z ust szefa resortu. Następnie na ekranie ukazała się grafika. Wynika z niej, że w Polsce wykonuje się niemal 30 razy więcej testów, niż na podobnym etapie epidemii wykonywało się we Francji i przeszło 30 razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych.

Wiadomości TVP: "W Polsce wykonuje się więcej testów"

Istotnie, ilość testów wykonanych przez polskie służby porównana z ilością zakażonych osób mogłaby dawać niejakie powody do optymizmu. Współczynnik wynosi bowiem około 30 testów na zakażenie. Mogłaby, gdyby nie fakt, że – co potwierdzał zresztą minister Szumowski – w Polsce wciąż nie odnotowano szczytu zachorowań. Pracownicy służby zdrowia przekonują, że nie jesteśmy na niego gotowi. Brakuje bowiem maseczek, kombinezonów, środków dezynfekujących i...testów.

"Polskie testowanie jest 13 razy bardziej dziurawe niż na Malcie, 5 razy bardziej niż w Danii, 2,3 raza bardziej – niż w Czechach", pisał OKO. Press w artykule z 17 marca. W tym samym artykule czytamy: "Lepsi jesteśmy za to niż USA i Węgry". Przytoczone dane wynikają z początkowego lekceważenia epidemii przez Donalda Trumpa. Wraz z pogarszającą się sytuacją amerykański rząd znacząco podniósł jednak liczbę wykonywanych testów. Do tej pory wykonano ich już ponad 200 tysięcy. Liczba ta powinna jednak szybko rosnąć, zwłaszcza, że Federalna Agencja Żywności i Leków właśnie zatwierdziła do użytku test, który daje wynik w ciągu 45 minut. Takich możliwości brak polskiej służbie zdrowia. Potwierdzał to m.in. wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, który w rozmowie z Wyborczą przyznał, że "testy to towar deficytowy".

"Możemy wykonywać prawie 4 tysiące testów na dobę", słyszymy w materiale "Wiadomości". Co ciekawe, kilkadziesiąt sekund później dowiadujemy się, że w naszym kraju do tej pory wykonano nieco ponad 15 tysięcy testów, choć pierwszy przypadek zakażenia wirusem stwierdzono 4 marca.

Dodajmy, że ekspert WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan przekonywał o konieczności badania wszystkich podejrzanych przypadków. Warto w tym miejscu przytoczyć przypadek 45-letniego mężczyzny, który w kwarantannie czekał na przeprowadzenie testów na koronawirusa. Niestety, nie doczekał się. W efekcie koronawirus spowodował śmierć kolejnego polskiego obywatela. Pozostaje nam zgadywać, co na temat danych przedstawionych przez Telewizję Polską sądzą bliscy zmarłego.

Źródło: wiadomosci.tvp.pl / OKO.Press

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >