wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wiadomości TVP się nie poddają. Atakują TVN mocniej, niż do tej pory, padły mocne zarzuty

18 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Wiadomości TVP kilka dni temu wypowiedziały wojnę TVN. Choć mogłoby się wydawać, że między publicznym nadawcą a jego prywatną konkurencją nie powinno dochodzić do sporów, nie jest tak. Choć podczas ostatniego wydania "Faktów" zapow

Choć portal tvp.info co jakiś czas atakuje zarówno przekaz jak i dziennikarzy TVN, apogeum konfliktu nastąpiło w ostatnich dniach. Jego genezą był materiał "Faktów", w którym zwrócono uwagę na uprzywilejowaną pozycję Jarosława Kaczyńskiego w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes PiS razem z innymi politykami swojej formacji nie tylko nie zastosował się do rządowych rozporządzeń i nie przestrzegał zasady 2-metrowego odstępu, ale odwiedził również zamknięte dla innych obywateli Powązki.

Zachowanie Kaczyńskiego oburzyło nie tylko publicystów, dziennikarzy czy opozycyjnych polityków. Internauci masowo udostępniali zdjęcia prezesa z pytaniami, dlaczego im samym w tym dniu nie było wolno odwiedzić grobów bliskich. Warto przpomnieć, że w tym roku obchody nałożyły się na święta Wielkanocne.

Na głośne wydanie "Faktów" niemalże natychmiastowo odpowiedział ich publiczny odpowiednik. Z głównego pasma informacyjnego TVP mogliśmy dowiedzieć się, że TVN w swoim materiale dokonał manipulacji. Prywatna telewizja nie pozostała dłużna "Wiadomościom" i następnego dnia sprostowała zarzuty o manipulację. I tak, z każdym kolejnym wydaniem obu serwisów, aż do wczoraj miały miejsce przepychanki. Telewizja Polska posunęła się nawet do ataku na rodzinę dziennikarki, Justyny Pochanke.

Ostatecznie w "Faktach" zapowiedziano, że TVN nie będzie dłużej mieszał się w konflikt, o czym pisaliśmy tutaj. - Naszą misją i naszym zadaniem jest informowanie o istotnych sprawach, bez względu na to, kto jest u władzy i jaką opcję reprezentują bohaterowie naszych materiałów. Taka jest istota prawdziwego dziennikarstwa i wolności mediów - powiedział na antenie Grzegorz Kajdanowicz.

Wiadomości TVP nie odstępują od wojny z TVN

Mimo wczorajszego oświadczenia, "Wiadomości" również dziś postanowiły zaatakować prywatną telewizję. W materiale bezpośrednio odniesiono się do oświadczenia, wygłoszonego przez Kajdanowicza. Wcześniej jednak wspomniano o kolejnych zarzutach korupcyjnych, jakie usłyszeć miał marszałek Senatu. Jak donoszą prorządowe media, Tomasz Grodzki miał ukrywać nagrody dla swoich pracowników - My będziemy o to pytać. Nie robi tego prywatna stacja TVN. Czy zatem rzekoma niezależność kończy się tam, gdzie zaczyna się władza Platformy Obywatelskiej? - zapytał Michał Adamczyk, zapraszając na materiał Marcina Tulickiego.

Czego jeszcze mogliśmy dowiedzieć się z "Wiadomości"? Przytoczono kilka rzekomych fake newsów, opublikowanych przez TVN. Przykładowo, w 2010 roku stacja miała przypisać Jarosławowi Kaczyńskiemu słowa, których nie powiedział. Dowodami na nierzetelność TVN-u miały być również opinie ekspertów serwisu. - Daje naprawdę zafałszowany obraz rzeczywistości. Na przykład o tym, że Marszałek Grodzki dał teraz półtora miliona zł nagród senatorom po 4 miesiącach pracy senatu, pewnie przeciętny widz TVN-u nie wie - powiedział dla "Wiadomości" Dawid Mysior, vloger.

W serwisie opublikowano fragmenty oświadczenia "Faktów" oraz reakcje na nie. Komentarze niektórych polityków, chwalących stację za tę odpowiedź przez TVP odczytane zostały, jako koronny dowód na upolitycznienie telewizji.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >