"Wiadomości" TVP komentują ministerialne wsparcie dla kultury. wiadomosci.tvp.pl (screen z wydania "Wiadomości" 16.11.20)
Źródło: wiadomosci.tvp.pl (screen z wydania "Wiadomości" 16.11.20)
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 16 Listopada 2020

"Czuję, jakby ktoś na mnie s***". Ostro w ostatnich "Wiadomościach" TVP

W niedzielnym wydaniu "Wiadomości" TVP podjęto temat rządowego wsparcia dla przedstawicieli kultury, który wywołał niemałą krytykę opinii publicznej. Głosu użyczono beneficjentom dotacji, braciom Golec. Przy okazji uderzono w Krystynę Jandę.

Temat Funduszu Wsparcia Kultury, a konkretnie olbrzymich dotacji, jakie rząd zdecydował się przekazać jedynie niektórym jej przedstawicielom, wzbudziły oburzenie znacznej części opinii publicznej. Nie pomogło zapewnienie Michała Dworczyka, że beneficjentów wybierał niezależny algorytm, a także zawieszenie wypłat przez ministra Glińskiego do czasu, jak przekazał, pilnego wyjaśnienia wątpliwości.

Agata Duda zabrała głos ws. narażonych ciąż. Wiele osób będzie po prostu wściekłychAgata Duda zabrała głos ws. narażonych ciąż. Wiele osób będzie po prostu wściekłychCzytaj dalej

Choć na sprawie rządowego wsparcia przejechać się nietrudno, kwestię zdecydowały się podjąć "Wiadomości TVP". Zawiedzeni będą ci, którzy okazji liczyli na zawieszenie zwyczajowych praktyk głównego pasma informacyjnego publicznych mediów.

"Wiadomości" TVP komentują ministerialne wsparcie dla kultury

W niedzielnym wydaniu wyemitowano materiał dotyczący funduszu, przy okazji wspominając o "środowiskowych sporach".

W "Wiadomościach" skomentowanie sprawy umożliwiono jednym z beneficjentów programu wsparcia. Bracia Golec, którym ów niezależny algorytm przyznał niemal 2 miliony złotych, nie kryli, rzecz jasna, swojego zadowolenia.

Ujawniono testament Gulbinowicza. Jego ostatnia wola zaskakujeUjawniono testament Gulbinowicza. Jego ostatnia wola zaskakujeCzytaj dalej

– Cieszymy się, że rząd dostrzegł naszą branżę, która została zamknięta jako pierwsza i najprawdopodobniej otworzy się jako ostatnia – mówił członek orkiestry Łukasz Golec. Przy okazji zapomniano wspomnieć o imponującej fali krytyki, z jaką po ogłoszeniu decyzji musieli zmierzyć się przedstawiciele Golec uOrkiestra.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarnek się wygadał. Chce wprowadzić przerażającą reformę, studenci będą zupełnie bezbronni wobec przemocowych wykładowców
2. Carrefour z niespotykaną do tej pory promocją. Market oferuje produkty nawet za 1 zł
3. Giertych przerwał milczenie i wyciągnął kwity, szykuje się afera roku. Rząd miał złożyć niemoralną propozycje Czarneckiemu

Paweł Golec wskazał z kolei, że pieniądze pozwolą przebrnąć przez trudny czas kilkudziesięciu osobom związanym z orkiestrą. – Zespół, który liczy pond 30 osób, łącznie z technikami, ludźmi, którzy rozkładają sprzęt, którzy są na zapleczu – zaznaczał drugi z braci.

Po pochwale programu rządzących przyszła pora na zwyczajowe rozprawienie się z tymi, którzy w swych wypowiedziach zwykle nie szczędzą krytyki obozowi rządzącemu.

Co z wypłatą emerytur w trakcie pandemii? Prezeska ZUS zabrała głosCo z wypłatą emerytur w trakcie pandemii? Prezeska ZUS zabrała głosCzytaj dalej

Pieniądze biją po oczach

W materiale autorstwa Maksymiliana Maszendy uderzono w Krystynę Jandę, która nie kryła swojego rozczarowania wysokością przyznanego jej wsparcia. Przypomnijmy, że kierowana przez artystkę zarządzająca dwoma teatrami fundacja otrzymała 1,8 mln zł, a zatem około jednej trzeciej kwoty, o jaką się ubiegała.

Jako komentarz przytoczono liczącą przeszło trzy lata wypowiedź Jandy. W wywiadzie z roku 2017 padły następujące słowa: "Czuję się, jakby ktoś na mnie s...ł cały czas!". Aktorka odnosiła się tym samym do wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego w trakcie kolejnej miesięcznicy Katastrofy Smoleńskiej.

Fragment wywiadu przytoczono aż dwukrotnie, w międzyczasie prezentując iście wymowną grafikę.

Krystyna Janda w

Następnie zwrócono uwagę na wielką łaskawość rządu Prawa i Sprawiedliwości. "Aktorka Krystyna Janda znana z wulgarnej, a nawet prostackiej krytyki polskiego rządu, godzącej w fundamenty państwa i demokracji z Funduszu Wsparcia Kultury dostała 1,8 mln złotych", usłyszeliśmy w "Wiadomościach" TVP.

źródło: "Wiadomości" TVP

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez popularny nawyk wylądował na stole operacyjnym. Przez lata nie wiedział, co mu dolega
  2. Syrop z pietruszki czyści tętnice jak odkurzacz. Efekty kuracji odczujesz już po 20 dniach
  3. "Kryli? Mogli nie wiedzieć". Tadeusz Rydzyk zacięcie broni Gulbinowicza i Dziwisza
  4. Wraca oferta Lidla, przez którą ludzie się tratowali w kolejkach. Teraz może być podobnie
  5. Na zdjęciu ukrywa się dziecko. Potrafisz je odnaleźć? Podczas podróży samochodem może dojść do najgorszego
  6. Zagadka Martyny Wojciechowskiej jest hitem internetu. Przecieramy oczy, na pierwszym zdjęciu prawie nic nie widać
  7. Pogoda na Jowiszu i Saturnie tworzy się zupełnie inaczej od ziemskiej. Przełomowe badania astronomów