wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wyzdrowiała z hiszpanki, ale przegrała w czasie epidemii. Nie żyje najstarsza ofiara wirusa z Wuhan, 108-letnia Brytyjka

30 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Wiadomości płynące z Anglii wywołują smutek ogromnej części społeczeństwa. 108-letnia Brytyjka, która w młodości przeżyła grypę hiszpankę, zmarła z powodu zakażenia COVID-19. Została tym samym najstarszą brytyjską ofiarą wirusa, który narodz

Hilda Churchill, 108-letnia Brytyjka, zmarła kilka godzin po tym, jak otrzymała pozytywny wynik testu na obecność wirusa. Za osiem dni miała świętować kolejną rocznicę urodzin. Ostatnie dni spędziła w domu opieki w Salford niedaleko Manchesteru.

Kobieta przyszła na świat w roku 1911. Przeżyła obie wojny światowe. Dała radę również grypie hiszpańce, która w latach 1918-1919 spowodowała śmierć od 25 do 100 mln osób. Eksperci do dziś spierają się co do liczby ofiar. Pewnym jest, że zakażeniu uległo wówczas około 500 mln ludzi, co stanowiło blisko jedną trzecią całej populacji świata.

Wiadomości ze świata: najstarsza ofiara wirusa

"Kiedy odwiedziłem ją po raz ostatni, rozmawialiśmy o wirusie i obawiała się, że przez dłuższy czas nie będziemy mogli jej odwiedzać. Powiedziała, że obecna sytuacja jest podobna do tej związanej z grypą hiszpanką", przekazał wnuk kobiety, Anthony Churchill, w rozmowie z "The Guardian". Brytyjka wskazała również pewne różnice w obu pandemiach. Jak powiedziała, "nie było wówczas samolotów, ale hiszpance i tak udało się rozprzestrzenić".

"Wspominała, że każdy był zarażony, ich matka próbowała troszczyć się o swoje dzieci, a jej ojciec upadł na ulicy i musieli zanieść go do domu. Mówiła, że to niesamowite, iż coś, czego nie widać, może mieć tak niszczycielskie skutki", dodał wnuk zmarłej 108-latki.

Wnuk Hildy dodał, że jego babcia przeżyła tak wiele, że obecna epidemia była dla niej tylko kolejną przeszkodą.

Najstarsza ofiara wirusa w Wielkiej Brytanii miała czworo dzieci, jedenaścioro wnucząt, dwanaścioro prawnucząt oraz trójkę praprawnucząt. Mimo 108 przeżytych lat jej stan dotychczas określało się jako dobry. Wnuk kobiety przyznał, że do domu opieki przeniosła się przed niespełna rokiem.

Źródło: RMF FM / The Guardian

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >