wtv.pl
Wiadomości GIS

WTV

Pojawiło się pilne ostrzeżenie, życie straciło już 11 osób. "Obecnie nie ma swoistego antidotum"

26 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Wiadomości podane przez GIS wzbudzają niepokój. Sanepid wydał ważny komunikat w sprawie nowego narkotyku, który trafił do Polski. Substancja ta odebrała już życie aż 11 osobom. Eksperci ostrzegają przed zażywaniem 4F-MDMB-BICA. Na co należy

Od kilku miesięcy GIS przekazuje najważniejsze wiadomości w sprawie kryzysu epidemicznego. Poza wirusem wciąż w Polsce mają miejsce inne zjawiska lub zagrożenia. Bolerioza czy sinice, jeśli są lekceważone, mogą wpłynąć na nasze zdrowie. Tym razem Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o nowym narkotyku, który trafił do Polski. Przez zażycie substancji zmarło już 11 osób. GIS tłumaczy, że wciąż nie powstał środek niwelujący skutki zatrucia.

Wiadomości. GIS ostrzega przed nowym narkotykiem

"Do tej pory substancja ta była obecna na rynku w postaci pomarańczowego lub brązowo-białego proszku do przyrządzenia roztworu do nasączenia suszu lub gotowego suszu roślinnego i tytoniu" - czytamy w wiadomości podanej przez GIS. Sanepid wyjaśnił też, że jedyną pomocą dla osób, które zatruły się narkotykiem, jest leczenie objawowe. "Obecnie nie ma swoistego antidotum na zatrucia spowodowane syntetycznymi kannabinoidami, a jedyną formą leczenia jest leczenie objawowe" - deklarują.

Z wydanego komunikatu wiemy, że objawami zatrucia 4F-MDMB-BICA jest ból w klatce piersiowej, duszności, przyśpieszenie czynności serca, a w skrajnych przypadkach odnotowuje się śpiączkę oraz ostrą psychozę. Ofiary narkotyku zmagają się też z niewydolnością nerek i uszkodzeniami narządów. 

Wiadomości GIS-u są formą ostrzeżenia. Jeśli nie będziemy sięgać po narkotyk, nie dojdzie do przykrych incydentów. Wszelkie dokładnie informacje oraz zalecenia możemy uzyskać poprzez bezpośredni kontakt z infolinią Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Eksperci mają swoją filię w każdym powiecie. Na oficjalnych stronach internetowych są podane szczegółowe wiadomości nie tylko w sprawie narkotyku.

Źródło: [Główny Inspektorat Sanitarny]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >