Wiadomości płynące z MKiDN mówią o istotnych zmianach w obostrzeniach dotyczących koronawirusa.. WTV
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 25 Lipca 2020

Od dziś przestają obowiązywać kolejne obostrzenia. Ważny komunikat ministerstwa

Wiadomości płynące z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mówią o istotnych zmianach w panujących obostrzeniach. Poprawki dotkną zasad dotyczących zachowania dystansu społecznego w trakcie wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Zwiększy się też liczba osób mogących przebywać na stadionach.

Szczegóły komunikatu nadesłanego przez MKiDN przytacza Polsat News. W piśmie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaznaczono, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2020 r. ograniczenia oraz nakazy związane z epidemią koronawirusa ulegną istotnym zmianom, począwszy od soboty 25 lipca.

Wiadomości. Zmiany w obostrzeniach

"Od 25 lipca zmieniają się zasady związane z zachowaniem dystansu społecznego podczas wydarzeń związanych z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki", czytamy w cytowanym przez polsatnews.pl komunikacie. Wchodzące dziś w życie nowe zasady mówią m.in. o zwiększeniu ilości osób, jakie będą mogły uczestniczyć w imprezach odbywających się w stojących na świeżym powietrzu obiektach sportowych.

Zasada, według której na otwartych i półotwartych stadionach wypełnione mogło być do 25 proc. miejsc, ulegnie modernizacji, a ów limit zwiększony zostanie do 50 proc. Uczestnicy winni będą zajmować co drugie dostępne miejsce. Zmniejszono bowiem odległość, jaka musi zostać zachowana między widzami (z 1,5 do 0,5 m). Nadal obowiązywał będzie jednak obowiązek zakrywania nosa oraz ust.

Jak podaje Polsat News, zmiany nie obejmą m.in. kin, teatrów, sal koncertowych czy klubów muzycznych. Podobnie jak miało to miejsce uprzednio, organizator będzie zobowiązany, by połowa miejsc pozostała pusta. Utrzymano, rzecz jasna, nakaz zakrywania nosa i ust.

Zmianom nie ulegną na razie również zasady bezpieczeństwa dotyczące imprez plenerowych. Od 17 lipca organizatorzy są zobowiązani do zapewnienia minimum 5 m kw. powierzchni na każdą biorącą udział w wydarzeniu osobę. Konieczne jest także zachowywanie 1,5-metrowego odstępu oraz noszenie maseczek w przypadku, gdy niemożliwe okaże się utrzymanie odpowiednich odległości między uczestnikami imprezy.

Warto zwrócić uwagę, że zachowanie dystansu społecznego nie jest obowiązkowe dla osób opiekujących się dziećmi poniżej 13. roku życia, a także tych uczestników wydarzenia, którzy przebywają w towarzystwie osób z niepełnosprawnością.

Źródło: polsatnews.pl