wtv.pl > Polska > Niewyobrażalna tragedia dwojga dzieci na południu Polski. Mieszkali całkiem sami podczas epidemii
Wiktor Ćwikliński
Wiktor Ćwikliński 19.03.2022 08:38

Niewyobrażalna tragedia dwojga dzieci na południu Polski. Mieszkali całkiem sami podczas epidemii

wtv
WTV.pl

Zaledwie dziewięcioletni chłopiec i jego trzy lata starsza siostra byli zostawieni bez opieki przez ponad miesiąc. Kilka miesięcy temu dzieciom zmarł ojciec. Niedługo później do swojego nowego partnera wyprowadziła się ich matka.

Wiadomości o pozostawionych dzieciach

Policję o sytuacji małoletnich poinformowali sąsiedzi, zaniepokojeni brakiem rodziców w mieszkaniu. W rozmowie z Polsat News wypowiadali się negatywnie o sytuacji dzieci: - Cały czas był alkohol. Dzieci nie miały się zbyt dobrze, potrzebowały pomocy. Ja, moi rodzice i koleżanka pomagaliśmy, jak mogliśmy - mówiła mieszkanka bloku. Teraz kobietą prawdopodobnie zajmie się sąd. Zgodnie z polskim prawem: "Kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Najprawdopodobniej matka straci również prawa rodzicielskie. 

Niestety, porzucenia dzieci zdarzają się bardzo często. W styczniu ogólnopolskie media obiegła historia 25-letniej matki z Tarnowa, która przyprowadziła czworo swoich dzieci do pogotowia opiekuńczego i poinformowała, że nie chce się nimi więcej opiekować. Najmłodszy z chłopców ma ponad rok, najstarszy prawie sześć lat.

Rocznie w trybie pilnym odbiera się w Polsce 1,5 tysiąca dzieci. Najczęstszą przyczyną są problemy alkoholowe rodziców. Zdaniem psychologów dziecięcych takie zdarzenie pozostawia w głowie dziecka bardzo poważną traumę, która prawie zawsze rzutuje negatywnie na nie w życiu dorosłym. 

Źródło: Polsat News

Powiązane