Wiadomości. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 16 Stycznia 2021

Ważna informacja szefa KPRM: Wstrzymujemy transport 330 tys. szczepionek. Co dalej?

Podano zaskakujące wiadomości. Michał Dworczyk zorganizował konferencję prasową w sprawie wstrzymania dostaw 330 tysięcy szczepionek dla grupy 0. Poznaliśmy też informacje o trwającej rejestracji na zabieg dla osób powyżej 80. roku życia.

  • W ciągu jednego dnia chęć na szczepienie zadeklarowało 1,1 miliona osób
  • Wstrzymano transport 330 tysięcy dawek dla grupy 0. Trwają prace nad zmianą logistyki i harmonogramu dostaw
  • Szczepienia dla seniorów mają zostać przeprowadzone zgodnie z wcześniej ustalonym planem

 - Od północy 15 stycznia, kiedy ruszyła rejestracja do szczepień dla osób powyżej 80. roku życia, zarejestrowało się 280 tys. osób. Z kolei chęć szczepienia zgłosiło 1,1 mln osób - przekazywał najnowsze wiadomości Michał Dworczyk.

Ważne wiadomości w sprawie harmonogramu szczepień. "Nie otrzymaliśmy zaktualizowanego harmonogramu dostaw"

Dziś do szpitali węzłowych, gdzie wykonywane są szczepienia, miało trafić aż 330 tysięcy dawek preparatu Pfizera i BioNtechu.- Zdecydowaliśmy się wstrzymać ten transport i zmienić logistykę do momentu zaktualizowania harmonogramu dostaw - przekazał Michał Dworczyk. 

Przyczyną nagłej decyzji jest wiadomość przekazana przez kierownictwo Pfizera. Koncern postanowił zmniejszyć dostawy do krajów UE. Sytuacja powinna unormować się między 18 a 25 stycznia. - Do tej pory ani my, ani Komisja Europejska nie otrzymaliśmy zaktualizowanego harmonogramu dostaw - zawiadomił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wymusiło to podjęcie działań celem zabezpieczenia przebiegu szczepień. 

Nie żyje uczestnik wyprawy na K2. Spadł z dużej wysokościNie żyje uczestnik wyprawy na K2. Spadł z dużej wysokościCzytaj dalej

 Wiemy, że każdy, kto otrzymał pierwszą dawkę, z pewnością będzie mógł liczyć na drugi, ostatni zabieg. - seniorzy powyżej 70. roku życia rozpoczną szczepienia zgodnie z planem od 25 stycznia. Nic się nie zmienia w kwestii planów dot. rejestracji - dodawał Dworczyk. 

Rada Ministrów zaplanowała wysłanie do szpitali 50 tysięcy dawek celem wykonania drugich szczepień. Do Domów Pomocy Społecznej dotrze także 120 tysięcy preparatów.

- Do szpitali węzłowych na szczepienia grupy "zerowej" miało trafić 330 tys. szczepionek na pierwsze szczepienie. Wstrzymaliśmy ten transport do momentu, gdy firma Pfizer prześle nam dokładny harmonogram dostaw do Polski - tłumaczył szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Facebook/KPRM]