Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego. Będą zupełnie nowe rozwiązania w walce z pandemią, premier przedstawił szczegóły
Dziś, 6 listopada, ministerstwo zdrowia w rutynowym komunikacie przekazało wiadomości o kolejnych tysiącach zakażeń koronawirusem i setkach zgonów. - Mamy 27 086 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia (...) Z powodu COVID-19 zmarło 58 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 387 osób - czytamy na oficjalnym profilu resortu.
W związku ze wzrostem liczby zakażeń, w ostatnich dniach rząd podjął decyzję o wdrożeniu nowych obostrzeń sanitarnych. W środę Mateusz Morawiecki poinformował m.in. o przejściu na nauczanie zdalne uczniów klas 1-3, zamknięciu placówek kulturalnych, oraz części sklepów w galeriach handlowych. Na terenie całego kraju budowane są szpitale polowe. Nowe obostrzenia wchodzą w życie od jutra.
Nagły wzrost liczby przypadków zakażenia koronawirusem sprowokował falę spekulacji, dotyczących dalszych posunięć rządu, w ramach walki z epidemią. Jak pisaliśmy jeszcze dziś, zdaniem informatora "Super Expressu", planowane jest wdrożenie narodowej kwarantanny.
Jak dokładnie miałaby ona wyglądać? Wiązałaby się na pewno z zamknięciem otwartych jeszcze punktów handlowych. - Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu - przekazał 4 listopada premier.
Mateusz Morawiecki przekazuje kolejne wiadomości
Mateusz Morawiecki pojawił się na konferencji sam. Rozpoczął ją od przypomnienia, z jak ogromnym kryzysem mamy do czynienia w ostatnich miesiącach. Premier stwierdził, że Polska ma szansę wyjść z kryzysu gospodarczego, stosunkowo dobrze. Spadki w naszym PKB mają być niskie na tle Europy.
Morawiecki przedstawiał kolejne wskaźniki gospodarcze, zapewniając że gospodarka częściowo "odbiła się" po wiosennym lockdownie. Wspomniał również o niskim wskaźniku bezrobocia.
- Spadek gospodarczy będzie 2 razy płytszy niż średnia UE. Wiemy doskonale, że to ważne jako podstawa odbicia gospodarczego na przyszły rok. Niestety dzisiaj musimy dokonywać kolejnych obostrzeń, żeby zatrzymać ekspansję - mówił premier.
Morawiecki przeszedł w końcu do przedstawienia nowych instrumentów wsparcia biznesu.:
1. Wdrożenie subwencji z tarcz PFR. Planowany start programu to styczeń przyszłego roku. Na ten moment wymagana jest zgoda KE.
2. Umorzenie subwencji z tarczy finansowej.
3. Wydłużenie programu co najmniej do wiosny przyszłego roku.
4. Kontynuacja gwarancji de minimis dla MŚP oraz gwarancja płynności dla dużych firm.
5. Kontynuacja dopłat do miejsc pracy.
6. Przedłużenie wypłaty postojowego
7. Zwolnienie ze składek ZUS
8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes
9. Polityka drugiej szansy
10. Dofinansowanie leasingu
Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany