wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pilna, rządowa konferencja. Zaczęła się od niespodziewanego dementi ws. respiratorów

4 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Konferencja prasowa bez stacjonarnego udziału mediów dostarczyła Polkom i Polakom nowych wiadomości na temat tego, co obecnie dzieje się za zamkniętymi drzwiami. W społeczeństwie pojawia się coraz więcej pytań, a spotkanie z mediami miało na celu u

  • Konferencja dotyczyła początku narodowego programu szczepień na COVID-19

  • Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził ile kosztować będzie szczepionka

  • Pojawiły się wiadomości na temat tego, kto może ubiegać się o otrzymanie statusu punktu szczepień na COVID-19

  • Wszystkie niezbędne informacje dla podmiotów dostępne są na stronach rządowych

Codziennie publikowane są nowe wiadomości na temat przebiegu pandemii na terenie Polski. Dane są jednak często zastanawiające, a niedawne działania Ministerstwa Zdrowia, które zdecydowało o ograniczeniu do ich dostępu, wzbudziło spore kontrowersje.

Nadzieje związane z dzisiejszą konferencją oraz nowymi wiadomościami przekazanymi przez decydentów były duże. Zwłaszcza, iż w ostatnich dniach zanotowaliśmy dość spory wzrost dziennych zachorowań. Tylko 3 grudnia Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w wyniku testów laboratoryjnych potwierdzono 14 838 nowych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Konferencja w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pojawiły się nowe wiadomości 

O tym, że odbędzie się konferencja prasowa, dowiedzieliśmy się jeszcze wczoraj, jednak nikt nie wiedział jakie wiadomości zostaną przekazane. Na kanałach informacyjnych rządu pojawił się komunikat mówiący, że około godziny 9:30 rozpocznie się spotkanie z mediami.

Spekulowano, co będzie tematem wystąpienia zapowiedzianych uczestników, ale oficjalna informacja na ten temat nie została opublikowana. Wśród domysłów pojawił się temat szczepionki na koronawirusa, która już wczoraj została dopuszczona do użycia w Wielkiej Brytanii, czy kontrowersji wokół przepisów dotyczących możliwości spotykania się w okresie Bożego Narodzenia (więcej na ten temat przeczytacie >TUTAJ<).

W konferencji wzięli udział minister zdrowia Adam Niedzielski, minister-członek Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz prof. Andrzej Horban pełniący funkcję Głównego Doradcy Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19.

Wirtualne spotkanie z mediami odbyło się w sali im. T. Mazowieckiego zlokalizowanej w budynku KPRM, a wiadomości, jakie zostały przekazane, mogą zainteresować wiele osób. Sytuacja w Polsce jest wyjątkowo dynamiczna, a liczba zakażeń oraz sytuacja epidemiologiczna nadal jest wyjątkowo poważna.

Michał Dworczyk z ostrymi słowami do opozycji ws. respiratorów

- Zacznę od odniesienia się do kolejnej, politycznej hucpy. Dziś w niektórych mediach pojawiła się informacja, że brakuje respiratorów - zaczął Dworczyk. Jego zdaniem politycy opozycji zaczęli powielać fake newsa, dotyczącego nieużywanego sprzętu, stojącego w szpitalach. Wskazał, że obecnie dostępnych jest w Polsce około 18 tys. wolnych łóżek covidowych oraz 1,3 tys. wolnych respiratorów.

- Dzisiaj rusza możliwość zgłaszania się przez podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień - powiedział Michał Dworczyk potwierdzając wcześniejsze domysły, iż tematem dzisiejszej konferencji będzie temat szczepień. Podano wiadomości, iż 15 grudnia na internetowej stronie pojawią się informacje na temat wszystkich punktów w Polsce, gdzie będzie można się zaszczepić.

Podmiot chcący wziąć udział w narodowy programie szczepień? Ważny jest czas pracy, punkt szczepień musi działać minimum 5 dni w tygodniu oraz musi mieć możliwość zorganizowania mobilnego punktu szczepień, tak by móc dojechać do pacjentów, którzy nie są w stanie dotrzeć do stacjonarnego punktu. To jednak nie wszystko, lista wymogi jest dłuższa.

Głos zabrał również minister zdrowia Adam Niedzielski oraz prof. Andrzej Horban

Przekazano również wiadomości na temat wyceny szczepień oraz stworzenia ich sieci. Kwestię tę poruszył sam minister zdrowia Adam Niedzielski, który z wykształcenia jest ekonomistą. Szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta, ale tam, gdzie pacjentów jest więcej niż 5 pod adresem jednym adresem, czyli np. w DPS-ach, kosztować będzie 73,19 zł, jednak nie jest to najwyższa cena, jaka pojawiła się w czasie konferencji.

Z wiadomości, jakie padły z ust ministra Adama Niedzielskiego najdroższe będzie szczepienie w miejscu zamieszkania. Wtedy koszt wynosić będzie 95,70 złotych. Profesor Andrzej Horban postanowił jednak nieco ostudzić optymizm wszystkich liczących, że szczepionka zmieni nasze życie z dnia na dzień.

Prof. Andrzej Horban wskazał, że szczepionka, której dotyczy konferencja, będzie dostępna najprawdopodobniej na początku stycznia, a sam efekt będzie widoczny dopiero po około 6 tygodniach z racji, iż będzie wymagana podwójna dawka. Ze znanych efektów ubocznych wskazane zostały efekty podobne do tych występujących przy szczepieniu na grypę.

Wszystkie wiadomości przekazane w czasie konferencji prasowej dostępne są na kanałach informacyjnych Ministerstwa Zdrowia oraz Kancelarii Premiera. Dokumenty oraz informacje niezbędne dla podmiotów chcących włączyć się do programu szczepień dostępne są na stronach rządowych.

undefined

Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią m&oacute;wioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą działania zwierząt w służbach mundurowych

Polska

27 grudnia może stać się świętem państwowym. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska

Szostaki. Nie żyje 28 latek, stężenie alkoholu we krwi zaskoczyło medyków

Czytaj więcej >
Pixabay/jozefbabij

Polska

Mandat na grzybobraniu. Niektórzy narażają się na karę rzędu 5 tys. zł

Czytaj więcej >
Elektrownia Rybnik

Polska

Niebezpieczeństwo w Elektrowni Rybnik. Chlor rozprzestrzenił się w pomieszczeniach, w których przebywali pracownicy

Czytaj więcej >
Wypadek

Polska

Na trasie A2 zderzyły się dwa samochody prowadzone przez obcokrajowców. Jedna z osób doznała bardzo poważnych obrażeń

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143

Polska

KRS. Skandal podczas zdalnego głosowania. Mikrofon był włączony

Czytaj więcej >