wtv.pl
Rząd podjął decyzję w sprawie Wigilii i Bożego Narodzenia

WTV

Jest decyzja ws. Wigilii. Rząd przyjął rozporządzenie

26 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Polski rząd zaskoczył i tym razem nie zdecydował się na ujawnienie swoich planów w ostatniej chwili, chociaż w przypadku regulacji dotyczącej spotkań w ramach Wigilii. Boże Narodzenie w tym roku będzie zupełnie inne i potwierdza to rozporządzenie o

Decyzja rządu w sprawie Wigilii oraz Bożego Narodzenia została podjęta. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które jasno reguluje to, ile osób będzie mogło spotkać się przy wigilijnym stole. Informacje te nie będą powodem do zachwytu w wielu domach.

Premier Mateusz Morawiecki oraz rząd, któremu przewodzi, zdecydował się na wcześniejsze podjęcie decyzji w sprawie Wigilii oraz Bożego Narodzenia. Nie jest jeszcze pewne czy to wszystkie regulacje wpływające na to, jak wyglądać będzie okres świąteczny, lecz pewne jest, iż tak drastyczne ograniczenie ilości osób mogących brać udział w spotkaniach zmieni plany wielu rodzin.

Rozporządzanie rządu w sprawie Wigilii i Bożego Narodzenia zostało opublikowane

Czwartek 26 listopada to dzień, gdy poznaliśmy, jaką decyzję podjął rząd w kwestii ograniczenia ilości osób mogących brać udział w spotkaniach świątecznych. Wcześniejsze zapewnienia dotyczące Wigilii znalazły właśnie prawne potwierdzenie. Decyzja została już podjęta, wiadomo, w jakim gronie spotkają się Polki i Polacy.

- Zacznijmy od tego, że najlepiej, by na wigilii było jak najmniej osób, które nie mieszkają ze sobą. To jest najbezpieczniejsze dla zdrowia - mówił jeszcze niedawno w rozmowie z portalem Money.pl Piotr Müller wskazujący na to, jakie rozmowy toczą się w rządzie. Dziś stało się faktem, to co zapowiadano już wcześniej: na Wigilii będzie mogło przebywać jedynie 5 osób, jednak zapis ten pozostawia sporą furtkę prawną. 

Na oficjalnej stronie rządowej w Dzienniku Ustaw znaleźć można opublikowane 26 listopada rozporządzenie. "Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" dokładnie wskazuje, w jakim gronie spotkać możemy się przy świątecznym stole. Nowe regulacje obejmują nie tylko wieczór wigilijny, ale również pierwszy i drugi dzień świąt

Warto dokładniej przyjrzeć się zapisom przyjętym przez rządzących

" [...] 11. Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem: [...] 2)  imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących", czytamy w opublikowanym przez rząd rozporządzeniu.

Zatem zgodnie z informacjami zawartymi w obowiązującym od dziś dokumencie, limit 5 osób to limit osób, które mogą pojawić się dodatkowo w gospodarstwie domowym. Nie wlicza się do niego mieszkańców stałych. Niemniej wiele rodzin będzie zmuszonych spędzić Boże Narodzenie oraz Wigilię osobno. Sprawę skomentował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Źródło: dziennikustaw.gov.pl z "Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii".

Minister Zdrowia apeluje do Polek i Polaków

- Jeżeli chodzi o święta, to przyjęliśmy takie rozwiązanie, że oprócz rodziny może pojawić się dodatkowe 5 osób, ale namawiamy do kameralnego, w gronie najbliższej rodziny spędzonego okresu świątecznego tak, żeby to były naprawdę już ostatnie święta, które musimy spędzać w ten sposób - Dziennik Gazeta Prawna cytuje słowa Adama Niedzielskiego. Okazuje się jednak, że rząd kwestie tego, jak będzie wyglądał okres poświąteczny, pozostawia jeszcze otwartą.

- Kolejna decyzja, którą podejmiemy będzie podejmowana przed świętami i ona będzie definiowała, co będziemy po świętach robili, a to wszystko zależy od tego, jakie będzie natężenie pandemii, jaki będzie przebieg i przede wszystkim ta dzienna liczba zachorowań - przekazał w cytowanej przez DGP wypowiedzi Adam Niedzielski. Już wcześniej członek rządu Mateusza Morawieckiego przekonywał, że kolejne tegoroczne święta z racji pandemii musimy spędzić w inny niż dotychczas sposób. 

Warto przypomnieć, ze 26 listopada Ministerstw Zdrowia przekazało informacje o kolejnych 16 687 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, przy jednoczesnym wykonaniu ponad 45 tys. testów laboratoryjnych. Najwięcej przypadków, bo aż 1824 odnotowano w województwie śląskim.

Źródło: Money.pl / Dziennik Gazeta Prawna / Twitter.com @MZ_GOV_PL / dziennikustaw.gov.pl

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >