Wiadomości. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 3 Grudnia 2020

Stało się, Komisja Europejska postanowiła właśnie wszcząć procedurę przeciw Polsce. Chodzi o "naruszenie prawa EU"

Podano najnowsze wiadomości w sprawie polskich władz. Komisja Europejska podjęła decyzje i wszczęła procedurę przeciwko Polsce. Chodzi o naruszenie prawa unijnego w postaci nowego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

  • W 2017 roku PiS wdrożył nowe metody odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów
  • Przepisy mają naruszać prawo międzynarodowe
  • Komisja Europejska wszczęła procedurę przeciwko Polsce

Zaskakujące wiadomości przekazała Vera Jourova - członkini Komisji Europejskiej. Reformy systemu sądownictwa w wydaniu Zjednoczonej Prawicy po trzech latach doprowadziły do zdecydowanej reakcji władz wspólnoty. Odpowiedzialność, jaka spoczęła na sędziach Sądu Najwyższego i sędziów sądów powszechnych ma naruszać unijne przepisy.

Czy poznajecie ten dom? Mieszka w nim budzący skrajne emocje polityk, sąsiedzi zabrali głosCzy poznajecie ten dom? Mieszka w nim budzący skrajne emocje polityk, sąsiedzi zabrali głosCzytaj dalej

Właśnie podano wiadomości. Wdrożono procedurę przeciw Polsce

Wątpliwości narosły także wokół Izby Dyscyplinarnej, która w ostatnim czasie rozstrzygała skargę na sędziego Igora Tuleyę - znanego z protestów w obronie sądownictwa. Komisja Europejska otrzymała wiadomości o wydarzeniach w Polsce w 2019 roku, jednak dopiero dziś podjęto konkretną decyzję w sprawie władz kraju członkowskiego. 

Korespondentka radia "RMF FM" podała kolejne wiadomości, z których wynika, że szczególne obawy instytucji miały zostać wywołane poprzez uchylenie immunitetu Igorowi Tuleyi oraz Beacie Morawiec. Warto podkreślić, że Morawiec została zawieszona w obowiązkach. Obniżono jej pensję o 50%. Przyczyną był wniosek organów ścigania, które zamierzają postawić prawniczkę przez wymiarem sprawiedliwości.

Sprawy dyscyplinarne sędziów, jak podaje "NaTemat" mają uniemożliwiać prawa do obrony. Warto podkreślić, że wyznaczenie obrońcy oraz rozpoczęcie obrony nie wstrzymują biegu postępowania dyscyplinarnego. 

"Kontynuujemy naszą akcję działania w obronie niezawisłości sądownictwa w Polsce. W dodatkowym wezwaniu do usunięcia uchybienia odnosimy się do obaw związanych z działalnością Izby Dyscyplinarnej w sprawach o uchylenie immunitetu sędziów w sprawach karnych" - czytamy w wiadomości Jourovy, cytowanej przez "NaTemat".

Rząd nie powie, jak oszukał pielęgniarki. Rząd nie powie, jak oszukał pielęgniarki. "Sytuacja niebezpieczna dla pracownika i pacjenta", dramatyczna relacja z pracy w szpitaluCzytaj dalej

Przypomnijmy, że władze unijne nie po raz pierwszy znajdują się w konflikcie z Radą Ministrów. Od dwóch tygodni trwa spór o powiązanie unijnych funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności.

Teksty wybrane dla Ciebie:

W lipcu Prezes Rady Ministrów odbył negocjacje dotyczące podziału unijnego budżetu. Poinformował opinię publiczną o sukcesie związanym z 776 miliardami złotych wsparcia w cenach bieżących, jakie mają spłynąć do budżetu. W skład imponującej kwoty wchodzą 623 miliardy dotacji oraz 153 miliardy niskooprocentowanych pożyczek

Izba Dyscyplinarna jest jednym z czołowych punktów reform, zafundowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Celem organu jest pociąganie do odpowiedzialności sędziów. Skład jest powoływany przez głowę państwa, Andrzeja Dudę po rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa.

Nieznane wspomnienie Rydzyka z początków Radia Maryja trafiło do sieci. Nieznane wspomnienie Rydzyka z początków Radia Maryja trafiło do sieci. "Pamiętam, przerażenie we mnie wzbudziło"Czytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: [NaTemat]