wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Stało się, Komisja Europejska postanowiła właśnie wszcząć procedurę przeciw Polsce. Chodzi o "naruszenie prawa EU"

3 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Podano najnowsze wiadomości w sprawie polskich władz. Komisja Europejska podjęła decyzje i wszczęła procedurę przeciwko Polsce. Chodzi o naruszenie prawa unijnego w postaci nowego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

  • W 2017 roku PiS wdrożył nowe metody odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  • Przepisy mają naruszać prawo międzynarodowe

  • Komisja Europejska wszczęła procedurę przeciwko Polsce

Zaskakujące wiadomości przekazała Vera Jourova - członkini Komisji Europejskiej. Reformy systemu sądownictwa w wydaniu Zjednoczonej Prawicy po trzech latach doprowadziły do zdecydowanej reakcji władz wspólnoty. Odpowiedzialność, jaka spoczęła na sędziach Sądu Najwyższego i sędziów sądów powszechnych ma naruszać unijne przepisy.

Właśnie podano wiadomości. Wdrożono procedurę przeciw Polsce

Wątpliwości narosły także wokół Izby Dyscyplinarnej, która w ostatnim czasie rozstrzygała skargę na sędziego Igora Tuleyę - znanego z protestów w obronie sądownictwa. Komisja Europejska otrzymała wiadomości o wydarzeniach w Polsce w 2019 roku, jednak dopiero dziś podjęto konkretną decyzję w sprawie władz kraju członkowskiego. 

Korespondentka radia "RMF FM" podała kolejne wiadomości, z których wynika, że szczególne obawy instytucji miały zostać wywołane poprzez uchylenie immunitetu Igorowi Tuleyi oraz Beacie Morawiec. Warto podkreślić, że Morawiec została zawieszona w obowiązkach. Obniżono jej pensję o 50%. Przyczyną był wniosek organów ścigania, które zamierzają postawić prawniczkę przez wymiarem sprawiedliwości.

Sprawy dyscyplinarne sędziów, jak podaje "NaTemat" mają uniemożliwiać prawa do obrony. Warto podkreślić, że wyznaczenie obrońcy oraz rozpoczęcie obrony nie wstrzymują biegu postępowania dyscyplinarnego. 

"Kontynuujemy naszą akcję działania w obronie niezawisłości sądownictwa w Polsce. W dodatkowym wezwaniu do usunięcia uchybienia odnosimy się do obaw związanych z działalnością Izby Dyscyplinarnej w sprawach o uchylenie immunitetu sędziów w sprawach karnych" - czytamy w wiadomości Jourovy, cytowanej przez "NaTemat".

Przypomnijmy, że władze unijne nie po raz pierwszy znajdują się w konflikcie z Radą Ministrów. Od dwóch tygodni trwa spór o powiązanie unijnych funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności.

W lipcu Prezes Rady Ministrów odbył negocjacje dotyczące podziału unijnego budżetu. Poinformował opinię publiczną o sukcesie związanym z 776 miliardami złotych wsparcia w cenach bieżących, jakie mają spłynąć do budżetu. W skład imponującej kwoty wchodzą 623 miliardy dotacji oraz 153 miliardy niskooprocentowanych pożyczek

Izba Dyscyplinarna jest jednym z czołowych punktów reform, zafundowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Celem organu jest pociąganie do odpowiedzialności sędziów. Skład jest powoływany przez głowę państwa, Andrzeja Dudę po rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa.

undefined

Źródło: [NaTemat]

undefined

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >