wtv.pl Świat WHO wprowadza nowe nazwy dla wariantów koronawirusa
Pixabay/fernandozhiminaicela

WHO wprowadza nowe nazwy dla wariantów koronawirusa

19 marca 2022
Autor tekstu: Anna Dymarczyk

WHO chce wprowadzić nowe warianty nazewnictwa dla różnych odmian koronawirusa. Chodzi o kwestię zmian nazw zamiejscowych, które charakteryzowały ostatnio wszystkie warianty wirusa. Teraz zostaną one nazwane według liter alfabetu greckiego.

Zmiana ma na celu niekojarzenie wariantów z danymi krajami - tworzy to problemy nie tylko komunikacyjne, ale również informacyjne.

WHO wprowadza nowe nazwy dla wariantów koronawirusa

WHO oceniło, że funkcjonujące nazwy odmian koronawirusa mogą być mylące. Ich przyporządkowanie do krajów, gdzie zostały przebadane, doprowadzić może do chaosu informacyjnego i wskazywania na dane kraje jako te, w których dany wariant powstał, co niekoniecznie jest prawdą.

Dla mniej zorientowanych w temacie powstała więc specjalna tabela z nazewnictwem poszczególnych odmian - otrzymają one imiona od liter greckiego alfabetu. W ten sposób mutacja znana wcześniej jako brytyjska otrzyma imię Alfa , a następne Beta, Gamma, Delta, itd.

Drugą literą alfabetu ochrzczony zostanie wariant znany wcześniej jako południowoafrykański, trzecią - brazylijski, a czwartą - indyjski.

Są to odmiany z grupy nazywanej VoC - Variants of Concern , czyli najbardziej szkodliwe w tej chwili formy koronawirusa. Pojawiają się jednak również VoI - Variants of Interest , które budzą zainteresowanie badaczy. One zostaną nazwane kolejnymi literami z alfabetu - od Epsilon do Kappy.

W obiegu medycznym wciąż funkcjonować będą nazwy związane z rodzajem klasyfikacji genomu. Nowe nazewnictwo ma jedynie służyć ogólnemu obiegowi.

Po co ta zmiana?

Zmiana w nazewnictwie wynika przede wszystkim z troski o nie wywoływanie szumu informacyjnego oraz sugestii dotyczących danych krajów. Choć warianty koronawirusa zostały w nich wykryte, nie wiadomo, czy z nich konkretnie pochodzą - tam po prostu zostały zbadane.

Podobna sytuacja z nadawaniem nazw geograficznych niektórym chorobom odczuwalna jest do dziś. Wirus Ebola , którego nazwa pochodzi od rzeki w Demokratycznej Republice Konga, właściwie w całości zagarnął tę nazwę dla siebie, a skojarzenie o pochodzeniu patogenu pozostało.

Kwestia dotyczy też np. grypy hiszpanki - do dziś nie wiadomo, skąd dokładnie wziął się wirus , co może być mylące również dla badaczy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [rmf24.pl]

Obserwuj nas w
autor
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia