Wanda Traczyk-Stawska. YouTube/Trzaskowski2020/Screen
Źródło: YouTube/Trzaskowski2020/Screen
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 1 Sierpnia 2020

Wanda Traczyk-Stawska walczyła w Powstaniu, gdy miała zaledwie 17 lat. "Kiedy słyszę o podziałach w Polsce, jest mi okropnie smutno"

Wanda Traczyk-Stawska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych żołnierek, które walczyły w Powstaniu Warszawskim. Seniorka sięgnęła po broń, gdy była jeszcze nastolatką. Opowiedziała, jak wspomina wydarzenia sprzed 76 lat. "Wiedzieliśmy, że część nas zginie".

II wojna światowa odcisnęła swoje piętno na Polkach i Polakach. Decyzja o przeprowadzeniu Powstania Warszawskiego do dziś budzi wiele kontrowersji wśród historyków. W wyniku przeprowadzonych analiz wytyka się żołnierzom różne niedopatrzenia. Należy jednak przypomnieć, że to właśnie ich zaciętość i honorowość przyczyniły się do uwolenienia naszego kraju od okupanta. Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim Pączek, opowiedziała o nastrojach, jakie panowały na chwilę przed zrywem narodowym.

Wanda Traczyk-Stawska: "Oddawaliśmy za siebie życie"

Powstanka wyjaśniła, że żołnierze byli pełni nadziei. Niechęć do okupanta była tak silna, że wszyscy oczekiwali na wybuch pierwszych walk. - Myśmy wszyscy marzyli o tym, żeby powstanie wybuchło jak najszybciej. Może to była naiwność ludzi młodych, jeszcze niedoświadczonych, ale uważaliśmy, że damy sobie radę, że oddziały powstańcze wyrzucą Niemców z Warszawy. Wiedzieliśmy, że część nas zginie, ale uznaliśmy, że będziemy walczyć do momentu, do którego to będzie możliwe - deklaruje w rozmowie z "Onetem". 

Żołnierka podkreśla, że obrazy i wspomnienia z Powstania Warszawskiego nieustannie do niej powracają. Stawska tłumaczy, że oddziały narodowe ponosiły ogromne straty w walce z Niemcami. - Ponosiliśmy ogromne straty, pamiętam, jak koledzy leżeli ranni i trzeba było się do nich podczołgać. Leżałyśmy z koleżanką, która jak ja była sanitariuszką, przez parę godzin w jednym miejscu, między drewnianym domkiem [...] Niemcy strzelali do nas jak do kaczek. Do dziś się dziwię, że przeżyłyśmy - wskazuje dla "Onetu". 

Wanda Traczyk-Stawska odniosła się też o obecnej sytuacji społeczno-politycznej. - Kiedy słyszę o tych podziałach, jest mi okropnie smutno. Nasz kraj jest wyjątkowy, bo wielokrotnie znajdował się w trudnych momentach dziejowych. [...] Chodziło o to, żebyśmy wszyscy byli razem, żebyśmy byli jednym narodem, żeby w Polsce było dobrze. Na polach walki ramię w ramię stawali ludzie o różnych światopoglądach. [...] W Powstaniu walczyli ludzie zupełnie różni, a jednak oddawaliśmy za siebie życie - przypomina powstanka.

Na umieszczonym zdjęciu wyróżniającym widzimy ujęcie kanału "Trzaskowski 2020" na YouTube z 9 lipca. 

Źródło: [Onet "Traczyk-Stawska: w Powstaniu walczyli ludzie zupełnie różni, a jednak oddawaliśmy za siebie życie" 01.08.20. Piotr Halicki]

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!