Nie żyje Tadeusz Pałka, uznany reżyser, producent, a także nauczyciel młodych filmowców.. (zdj. ilustr.) piqsels.com
Źródło: (zdj. ilustr.) piqsels.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 6 Kwietnia 2021

W Wielkanoc zmarł reżyser Tadeusz Pałka

Nie żyje Tadeusz Pałka, uznany reżyser, producent, a także nauczyciel młodych filmowców na Wydziale Reżyserii łódzkiej filmówki. Zmarły 79-latek należał do Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zasłynął przede wszystkim jako autor filmów dokumentalnych.

Uznany polski artysta odszedł w Wielką Niedzielę, 4 kwietnia 2021 roku. Informację o śmierci Tadeusza Pałki przekazało w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Swoją karierę w świecie kinematografii skupił na filmach dokumentalnych. Liczne z nich zostało docenionych na prestiżowych festiwalach. Pałka wykładał również na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi.

Tadeusz Pałka nie żyje

Tadeusz Pałka urodził się 10 lutego 1942 roku w Kazimierzu Dolnym. Popularne miasto na Lubelszczyźnie było miejscem zamieszkania, a także domem twórczym artysty. W roku 1974 reżyser ukończył Szkołę Filmową w Łodzi.

W rozmowie z tygodnikiem "Film" Pałka wspominał, że do łódzkiej filmówki dostał się niejako przez przypadek i został wyrzucony po pierwszym roku. – W ciągu wakacji nakręciłem dwa filmy. I przyjęto mnie z powrotem – opowiadał.

Ostrów Wielkopolski. Malutka dziewczynka zostawiona w oknie życiaOstrów Wielkopolski. Malutka dziewczynka zostawiona w oknie życiaCzytaj dalej

W trakcie swojej kariery zrealizował kilkadziesiąt produkcji dokumentalnych. Wiele z nich zostało nagrodzone prestiżowymi statuetkami. 

Do najbardziej znanych dokumentów autorstwa Tadeusza Pałki należy zaliczyć "Ze wsi", "Wiatr jest silniejszy" czy interwencyjny film "Mieszkanie w bloku".

Za najbardziej znany film reżysera uznawana jest "Nadzieja" z 1988 roku. Produkcja zapewniła mu m.in. nagrodę Srebrnego Lajkonika na krakowskim Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, a także II nagrodę na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Berlinie.

W swoich pracach wielokrotnie wykorzystywał motyw rodzinnej Lubelszczyzny. W filmach opowiadał też o zmianach społecznych na przełomie lat 80., walce z AIDS czy problemie starości i słabości.

Ostatnią ze swych produkcji Pałka poświęcił współczesnej Kubie. Dokument "Socialismo o muerte" ujrzał światło dzienne w 2008 roku.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich