wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

W Wielkanoc zmarł reżyser Tadeusz Pałka

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Nie żyje Tadeusz Pałka, uznany reżyser, producent, a także nauczyciel młodych filmowców na Wydziale Reżyserii łódzkiej filmówki. Zmarły 79-latek należał do Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zasłynął przede wszystkim jako autor

Uznany polski artysta odszedł w Wielką Niedzielę, 4 kwietnia 2021 roku. Informację o śmierci Tadeusza Pałki przekazało w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Swoją karierę w świecie kinematografii skupił na filmach dokumentalnych. Liczne z nich zostało docenionych na prestiżowych festiwalach. Pałka wykładał również na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi.

Tadeusz Pałka nie żyje

Tadeusz Pałka urodził się 10 lutego 1942 roku w Kazimierzu Dolnym. Popularne miasto na Lubelszczyźnie było miejscem zamieszkania, a także domem twórczym artysty. W roku 1974 reżyser ukończył Szkołę Filmową w Łodzi.

W rozmowie z tygodnikiem "Film" Pałka wspominał, że do łódzkiej filmówki dostał się niejako przez przypadek i został wyrzucony po pierwszym roku. – W ciągu wakacji nakręciłem dwa filmy. I przyjęto mnie z powrotem – opowiadał.

W trakcie swojej kariery zrealizował kilkadziesiąt produkcji dokumentalnych. Wiele z nich zostało nagrodzone prestiżowymi statuetkami. 

Do najbardziej znanych dokumentów autorstwa Tadeusza Pałki należy zaliczyć "Ze wsi", "Wiatr jest silniejszy" czy interwencyjny film "Mieszkanie w bloku".

Za najbardziej znany film reżysera uznawana jest "Nadzieja" z 1988 roku. Produkcja zapewniła mu m.in. nagrodę Srebrnego Lajkonika na krakowskim Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, a także II nagrodę na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Berlinie.

W swoich pracach wielokrotnie wykorzystywał motyw rodzinnej Lubelszczyzny. W filmach opowiadał też o zmianach społecznych na przełomie lat 80., walce z AIDS czy problemie starości i słabości.

Ostatnią ze swych produkcji Pałka poświęcił współczesnej Kubie. Dokument "Socialismo o muerte" ujrzał światło dzienne w 2008 roku.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Nowe problemy finansowe Tadeusza Rydzyka

  • Rząd nie poparł projektu, pod którym podpisał się Jarosław Kaczyński

  • Michał Dworczyk skomentował proces szczepień w Rzeszowie

źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >