Wiele tysięcy Polaków może stracić pieniądze na uwłaszczeniu?. Pixabay/ArcaionŹródło: Pixabay/Arcaion
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 9 Grudnia 2019

Masz własne mieszkanie? Możesz stracić pieniądze, "już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą"

Setki tysięcy Polaków może stracić pieniądze na uwłaszczeniu? Niemal rok temu zostało zlikwidowane użytkowanie wieczyste. Niestety, wielu Polaków nie otrzymało jeszcze zaświadczeń, które są niezbędne do uwłaszczenia się. Jeśli nie otrzymają ich w przeciągu najbliższych tygodni, stracą szansę na bonifikatę. Tymczasem wygląda na to, że w niektórych urzędach szanse na terminowe otrzymanie dokumentu ulegają wątpliwości.

Użytkowanie wieczyste, które zostało zniesione z początkiem 2019 roku, miało na celu umożliwienie setkom tysięcy Polaków uwłaszczenie się. Bowiem przepisy wprowadzone w styczniu przewidują, że zamiast wnosić coroczną opłatę za korzystanie z gruntu należącego do samorządu czy Skarbu Państwa, właściciel nieruchomości może uiszczać tzw. "opłatę przekształceniową". Za jej sprawią część gruntu pod budynkiem po 20 latach stanie się własnością, a dalszych opłat nie trzeba będzie wnosić.

Ustawa ta umożliwia także jednorazowe wniesienie opłaty przekształceniowej. Osoby, które dokonają tego w pierwszym roku, mogą liczyć nawet na 90-99 proc. bonifikaty. Do wystąpienia o nią jest jednak konieczne odpowiednie zaświadczenie, które wydają lokalni urzędnicy.

Czy bezdzietni i single będą płacić podatek? Bykowe, jako alternatywa dla 500 plusCzy bezdzietni i single będą płacić podatek? Bykowe, jako alternatywa dla 500 plusCzytaj dalej

Użytkowanie wieczyste zostało zlikwidowane - niektóre urzędy się nie wyrobią

Niestety, wiele wskazuje na to, że część urzędów nie zdąży z tym przed terminem, który upływa z końcem roku. Ci, którzy zaświadczenie dostaną po 31 grudnia, będą mieli tylko dwa miesiące, by wystąpić z wnioskiem o bonifikatę. Po tym terminie uzyskanie zniżki na obecnych warunkach nie będzie już możliwe.

"Już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą wysłać dokumentów wszystkim" - donosi portal Money.pl, wymieniając gdzie pojawiają się problemy.

W Warszawie wydano do tej pory 161 tys. zaświadczeń, a użytkowników wieczystych jest ok. 450 tys. We Wrocławiu sytuacja jest lepsza, ale już wiadomo, że dokumentów niezbędnych do uzyskania bonifikaty nie uzyskać nawet 5 proc. zainteresowanych.

Money na przykładzie Wrocławia wylicza stratę tych, którzy zaświadczeń nie dostaną. Otrzymał on informację o wysokości opłaty jednorazowej za przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu we własność. Wartość działki pod nieruchomością została wyceniona na 8,2 tys. zł. Jednorazowa opłata pozwalająca stać się właścicielem gruntu wynosi około 820 zł i jest to kwota uwzględniająca bonifikatę.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Gigantyczne podwyżki dla wszystkich Polaków już za 22 dni. "Niektórzy tego nie wytrzymają"

2. Najczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znać

3. Emerytury w 2020 będą wyższe. Wiemy, o ile dokładnie

4. Ksiądz gwałcił Iwonę, od kiedy skończyła 12 lat. Kazał jej o tym mówić w konfesjonale

5. Irena Santor ma dziś urodziny. Wiedzieliście, ile lat ma diwa?

6. Media dotarły do informacji o stanie zdrowia Kaczyńskiego. Konieczna jest kolejna operacja