wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Masz własne mieszkanie? Możesz stracić pieniądze, "już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą"

9 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Setki tysięcy Polaków może stracić pieniądze na uwłaszczeniu? Niemal rok temu zostało zlikwidowane użytkowanie wieczyste. Niestety, wielu Polaków nie otrzymało jeszcze zaświadczeń, które są niezbędne do uwłaszczenia się. Jeśli nie ot

Użytkowanie wieczyste, które zostało zniesione z początkiem 2019 roku, miało na celu umożliwienie setkom tysięcy Polaków uwłaszczenie się. Bowiem przepisy wprowadzone w styczniu przewidują, że zamiast wnosić coroczną opłatę za korzystanie z gruntu należącego do samorządu czy Skarbu Państwa, właściciel nieruchomości może uiszczać tzw. "opłatę przekształceniową". Za jej sprawią część gruntu pod budynkiem po 20 latach stanie się własnością, a dalszych opłat nie trzeba będzie wnosić.

Ustawa ta umożliwia także jednorazowe wniesienie opłaty przekształceniowej. Osoby, które dokonają tego w pierwszym roku, mogą liczyć nawet na 90-99 proc. bonifikaty. Do wystąpienia o nią jest jednak konieczne odpowiednie zaświadczenie, które wydają lokalni urzędnicy.

Użytkowanie wieczyste zostało zlikwidowane - niektóre urzędy się nie wyrobią

Niestety, wiele wskazuje na to, że część urzędów nie zdąży z tym przed terminem, który upływa z końcem roku. Ci, którzy zaświadczenie dostaną po 31 grudnia, będą mieli tylko dwa miesiące, by wystąpić z wnioskiem o bonifikatę. Po tym terminie uzyskanie zniżki na obecnych warunkach nie będzie już możliwe.

"Już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą wysłać dokumentów wszystkim" - donosi portal Money.pl, wymieniając gdzie pojawiają się problemy.

W Warszawie wydano do tej pory 161 tys. zaświadczeń, a użytkowników wieczystych jest ok. 450 tys. We Wrocławiu sytuacja jest lepsza, ale już wiadomo, że dokumentów niezbędnych do uzyskania bonifikaty nie uzyskać nawet 5 proc. zainteresowanych.

Money na przykładzie Wrocławia wylicza stratę tych, którzy zaświadczeń nie dostaną. Otrzymał on informację o wysokości opłaty jednorazowej za przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu we własność. Wartość działki pod nieruchomością została wyceniona na 8,2 tys. zł. Jednorazowa opłata pozwalająca stać się właścicielem gruntu wynosi około 820 zł i jest to kwota uwzględniająca bonifikatę.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >