wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Przysługiwała mu emerytura, ale został z chorymi pacjentami. Tragiczna śmierć niezwykłego medyka, przykre doniesienia z USA

20 Maja 2020

Autor tekstu:

Kamil Wrzesiński

Udostępnij:

USA: przykre wieści płyną do nas zza oceanu. Zmarł nowojorski lekarz, który zajmował się pacjentami zakażonymi koronawirusem. James Mahoney nie skorzystał z propozycji przejścia na emeryturę, bo chciał wspomóc swoich kolegów po fachu.

James "Charlie" Mahoney był niezwykle doświadczonym lekarzem. Przez ponad 40 lat pracy zawodowej leczył między innymi chorych na AIDS, pracował po wybuchu świńskiej grypy, a także zajmował się rannymi w zamachu terrorystycznym z 11 września. Przed przejściem na emeryturę lekarz musiał się zmierzyć z kolejnym problemem - pandemią koronawirusa.

USA: lekarz przegrał walkę z koronawirusem

Warto dodać, że kiedy epidemia dotarła do Nowego Jorku, dyrektorzy szpitali umożliwili najstarszym - jako znajdującym się w największej grupie ryzyka - pracownikom przejście na wcześniejszą emeryturę. Wśród nich był 62-letni James Mahoney. Ten jednak odmówił, argumentując, że pragnie pomóc kolegom w walce z wirusem.

Jak donosi Onet, pod koniec kwietnia zaczął gorączkować. Wykonane testy potwierdziły u niego zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Mahoney nalegał, by leczono go w państwowym szpitalu na Brooklynie, gdzie pracował przez wiele lat. W wyniku pogarszającego się stanu nowojorskiego lekarza, personel medyczny zdecydował o przeniesieniu go do ośrodka na Manhattanie, w którym mógł liczyć na bardziej specjalistyczną opiekę. Niestety nie udało się go uratować. Zmarł 27 kwietnia.

James Mahoney był wzorem dla lokalnej społeczności. Warto zauważyć, że podczas jego młodzieńczych lat - o czym pisze Onet - w Stanach Zjednoczonych obowiązywała jeszcze segregacja rasowa, a czarnoskórzy mieszkańcy nie mieli praw wyborczych. Jako Afroamerykanin musiał pokonać wiele przeciwności, by ukończyć studia medyczne. Po jego śmierci utworzono specjalną zbiórkę, z której fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie młodych Afroamerykanów, marzących o karierze lekarza.

Źródło: Onet.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
JAKUB ORZECHOWSKI / SE /East News

Świat

Niemcy będą wymagali testów od niezaszczepionych podróżnych. Nowe zasady od 1 sierpnia

Czytaj więcej >