wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Od poniedziałku urzędy będą działać na nowych zasadach. Przestawiają się na tzw. tryb wewnętrzny

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W związku mającym potrwać co najmniej do 9 kwietnia lockdownem od poniedziałku urzędu w całej Polsce funkcjonować będą na nowych zasadach. Trudniej będzie załatwić sprawy urzędowe stacjonarnie, preferowana będzie zdalna obsługa petentów.

W czwartek liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w Polsce 27 tysięcy, osiągając najwyższy poziom od listopada ubiegłego roku. W statystykach zakażeń przoduje Mazowsze i Śląsk.

Z kolei w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił wykres, z którego wynika, że za 80 proc. zakażeń w Polsce odpowiada aktualnie brytyjska odmiana koronawirusa. Jest ona bardziej zakaźna i charakteryzuje się wyższą śmiertelnością.

W związku z tym dramatycznym pogorszeniem się sytuacji epidemicznej rząd zadecydował o wprowadzeniu od soboty, 20 marca, lockdownu w całej Polsce, co oznacza rozszerzenie na terytorium całego kraju zaostrzonych restrykcji obowiązujących dotychczas tylko w czterech województwach: warmińsko-mazurskim, pomorski, mazowieckim i lubuskim. Lockdown ma potrwać co najmniej do 9 kwietnia.

Od soboty w całym kraju ograniczona jest w związku z tym działalność galerii handlowych oraz hoteli, basenów, stoków narciarskich i wszelkiego rodzaju obiektów sportowych (które pozostają dostępne tylko na użytek sportowców), jak również muzeów, teatrów czy kin.

Ogólnopolski lockdown wiąże się także z powrotem uczniów z klas I-III do nauczania zdalnego. Jak podaje Business Insider, póki co otwarte pozostaną jednak biblioteki oraz - co jest źródłem kontrowersji - kościoły.

Od poniedziałku urzędy będą działać zdalnie

Rozszerzenie zaostrzonych restrykcji na cały kraj oznacza także zmianę w funkcjonowaniu urzędów, które - jak podaje za "Portalem Samorządowym" Business Insider - od poniedziałku, 22 marca, przechodzą na tzw. "tryb wewnętrzny" i będą działać zdalnie.

- Od najbliższego poniedziałku, 22 marca, budynki Urzędu Miasta Krakowa ponownie będą dostępne wyłącznie dla klientów umówionych na wizytę lub tych, którzy mają zamiar umieścić przesyłkę w odpowiednim pojemniku wrzutowym. Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych będą nieczynne - przekazał przywoływany przez portalsamorzadowy.pl krakowski magistrat.

- Prosimy, by załatwianie spraw urzędowych odłożyć w czasie. Wszelkie dokumenty i wnioski do Urzędu Miasta Krakowa będzie można złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Poczty Polskiej, za pośrednictwem usługi Paczkomat Urząd 24, bądź poprzez wrzucenie specjalnej koperty do odpowiedniego pojemnika umieszczonego w pobliżu wejścia do urzędu - informuje Urząd Miasta Krakowa. 

Tymczasem już od 1 kwietnia wszystkich Polaków czeka ważny obowiązek urzędowy wiążący się z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Wszystkich koniecznych formalności będzie jednak można dopełnić, wypełniając formularz online.

"W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) rachmistrze spisowi będą kontaktowali się z tymi osobami telefonicznie lub osobiście, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego" - czytamy na stronie spis.gov.pl. 

Źródło: Business Insider / businessinsider.com.pl, Portal Samorządowy / portalsamorzadowy.pl 

p>Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >