wtv.pl
EN 01408678 5110

Fot. Piotr Molecki/East News

Tylko u nas: Koncesja dla TVN pod znakiem zapytania. Janusz Schwertner: „Jarosław Kaczyński co do zasady nienawidzi tych mediów, które są wobec niego krytyczne”

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Martyna Pałka

Udostępnij:

Internet huczy od informacji, że dalsze funkcjonowanie telewizji TVN jest poważnie zagrożone. Koncesja dla TVN24 kończy się już we wrześniu tego roku, a do tej pory nic nie wiadomo o jej przedłużeniu. Teraz Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy, która może poważnie zagrozić dalszemu działaniu całej grupy TVN. Zapytaliśmy dziennikarza i publicystę portalu Onet Janusza Schwertnera o to, co uważa na temat tych działań partii rządzącej i czy „atak na TVN” może się powieźć.

Dalsza działalność TVN jest poważnie zagrożona. Wszystko przez ustawę PiS-u

Obecność TVN24 na polskim rynku telewizyjnym stoi obecnie pod znakiem zapytania. Wraz z końcem września 2021 roku kończy się koncesja nadana stacji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Wydawać by się mogło, że przedłużenie koncesji dla jednego z czołowych nadawców na rynku jest sprawą wręcz oczywistą, tymczasem nic takiego nie zostało potwierdzone. Powodem ma być przejęcie grupy TVN przez amerykańskiego właściciela – koncern Discovery.

Według ustawy o radiofonii koncesja może zostać przyznana jedynie podmiotowi polskiemu lub ewentualnie zagranicznemu, którego siedziba znajduje się w jednym z krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Zagranicznego. Kiedy Discovery okazało się spełniać ten warunek, ponieważ siedziba spółki Polish Television Holding BV, mającej kontrolę nad grupą TVN znajduje się w Holandii, należącej do EOZ, partia rządząca postanowiła zaproponować w Sejmie nową ustawę, zmieniającą ten przepis. 

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali nowy projekt ustawy w Sejmie

Już w środę wieczorem politycy Prawa i Sprawiedliwości postanowili złożyć w Sejmie projekt ustawy mogącej uniemożliwić działalność grupy TVN na polskim rynku. Zespół pod przewodnictwem Marka Suskiego zaproponował nowelizację ustawy dotyczącej radiofonii i telewizji. Zaproponowane zmiany brzmią następująco:

Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (…) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego.”

Według polityków partii rządzącej pomysł jest motywowany próbą uniemożliwienia przejęcia nadawców RTV przez podmioty spoza Unii Europejskiej, co stanowi poważne zagrożenie dla Polski i krajowego rynku medialnego. 

Zapytaliśmy dziennikarza i publicystę portalu Onet Janusza Schwertnera o to, jaka jest jego opinia na temat nowego projektu ustawy zaproponowanego przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Czy plan uniemożliwiający dalsze funkcjonowanie nie tylko TVN24, ale też całej grupy TVN na polskim rynku może się udać?

„Dla PiS wzorem do naśladowania jest TVP - telewizja oparta na codziennych kłamstwach, nienawiści i skrajnej głupocie”

Co Pan uważa na temat nowego projektu ustawy zaproponowanego w Sejmie przez polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz możliwym braku przedłużenia koncesji dla grupy TVN?

Janusz Schwertner: Jarosław Kaczyński co do zasady nienawidzi tych mediów, które są wobec niego krytyczne. Dlatego od sześciu lat robi wszystko, by utrudnić bądź całkowicie zniszczyć niezależne stacje telewizyjne, radiowe i portale internetowe. Marzy o takiej sytuacji, jaka ma miejsce obecnie na Węgrzech: tam niemal wszystkie czołowe media zostały podporządkowane władzy. Opłacani przez polityków dziennikarze dyskutują tam, czy premier Węgier jest "genialny", "cudowny", czy "wspaniały". Kaczyński chciałby, aby podobnie było w Polsce. A kto ma inne zdanie, powinien jego zdaniem zniknąć z debaty publicznej. Dla PiS wzorem do naśladowania jest TVP - telewizja oparta na codziennych kłamstwach, nienawiści i skrajnej głupocie.

Czy według Pana „atak na TVN” może odnieść pożądany przez partię rządzącą skutek?

-Atak na TVN prawdopodobnie się nie powiedzie, ale niestety stanowi kolejny przykład szaleństwa polityków PiS. Zdaniem władzy, TVN musi zniknąć, bo ma odwagę patrzyć władzy na ręce, opisywać nieprawidłowości i krytykować niewłaściwe posunięcia poszczególnych polityków.

Dlaczego według Pana politycy Prawa i Sprawiedliwości zdecydowali się na taki projekt nowelizacji ustawy?

-W kraju marzeń Jarosława Kaczyńskiego dla czegoś takiego nie ma miejsca. Zastanawiam się tylko, kto zostanie nowymi gwiazdami TVN? Pewnie w rolę gospodarza programu "Kuba Wojewódzki" wcieliłby się Jarosław Jakimowicz, w "Kuchennych rewolucjach" Magdę Gessler zastąpi lubiący gotować Antoni Macierewicz, nie wiem tylko, kto zasiądzie w jury "Mam Talent" - może o. Tadeusz Rydzyk?Tagi:

TVNJarosław Kaczyński

Martyna PałkaAutor

Optymistka z mnóstwem pomysłów i masą pozytywnej energii. Z zaciekawieniem śledzę wszystkie wydarzenia na świecie i w mediach społecznościowych. Interesuję się psychologią, radiem, muzyką i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

“Jak tylko wrócę, od razu trafię do więzienia”. Białorusini uciekli do Polski i opowiedzieli nam swoje historie [REPORTAŻ]

Czytaj więcej >
Wyrzucenie uczennicy wywołało dyskusję w całym kraju.

Lewica staje w obronie uczniów prześladowanych w szkołach. Szczegóły porannej konferencji

Czytaj więcej >
Noszenie masek miało wpływ na każdego z nas.

Od jutra żegnamy maseczki na świeżym powietrzu. Jak wpłynęły one na nasze życie? Rozmowa z psychologiem

Czytaj więcej >
Konflikt w Izraelu narasta.

Eskalacja konfliktu w Izraelu. Konieczny: “Ugięcie się ze strony Izraela to jedyny sposób na zmianę”

Czytaj więcej >