Tylko nie mów nikomu zmieni polski kościół?. youtube/Rafał GołębiowskiŹródło: youtube/Rafał Gołębiowski
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 30 Listopada 2019

Coś w nich pękło. Zwiastuje się masowy bunt polskich księży

"Tylko nie mów nikomu" nadało polskim duchownym odwagi cywilnej? Ksiądz w Polskim kościele, musiał się do tej pory godzić z jego hierarchicznym charakterem. Próżno było szukać przykładów ganienia biskupów przez ich podwładnych. Wiele wskazuje na to, że sytuacja ta może się diametralnie zmienić.

Jak zauważa na łamach "Newsweeka" Jarosław Makowski, coraz częściej "szeregowi księża" zabierają głos ws. swoich przełożonych. Jak twierdzi dziennikarz, duchownych znacząco ośmieliła produkcja braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Do tej pory kwestia niewłaściwych zachowań hierarchów, omawiana miała być wyłącznie po cichu, w kuluarach. Pojawiają się jednak kolejne dowody, na mentalną zmianę polskiego duchowieństwa.

Dostaliście już pensje za listopad? Rzesze Polaków z niższymi kwotami. Dostaliście już pensje za listopad? Rzesze Polaków z niższymi kwotami. "Wchodzę na konto, a tam 1,5 tys. mniej"Czytaj dalej

"Tylko nie mów nikomu", jako kamień milowy

Jako przykład mentalnej zmiany, Makowski podaje wypowiedź ks. Jacka Prusaka. Podczas kazania, wygłoszonego dzień po premierze filmu Sekielskich, nie przebierał w słowach.

 - To księża krzywdzą wasze dzieci. Nie swoje. Ofiarom należy się troska także wasza, nie wasze bieganie na klęczkach koło takiego czy innego księdza, czy biskupa. Koniec z tym, z tym bałwochwalstwem. Koniec - powiedział.

W podobnym tonie wypowiadało się kilku innych, polskich duchownych. Do tego grona zalicza się o. Paweł Gużyński. 

 - Trzeba przerwać zmowę milczenia i powiedzieć: powinniśmy usunąć tego czy owego biskupa. To nie jest atak na Kościół, żadna hańba. W tej sytuacji, którą obserwowaliśmy w przypadku arcybiskupa Głódzia, każdy uczciwy katolik powinien powiedzieć: arcybiskupie, twój czas się skończył. Jeżeli chcesz, zrobimy zrzutkę na bilet do Rzymu, leć, podaj się do dymisji - mówił dominikanin.

Śmiałości księżom dodawać mogą również niektórzy, katoliccy publicyści. Jeśli trend ten się utrzyma, a może nawet, nabierze na sile po premierze kolejnej części "Tylko nie mów nikomu" - możemy liczyć na realną rewolucję w kościele.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Nie płacisz abonamentu RTV? Wkrótce zaczniesz

2. Chomik gigant istnieje i żyje na Śląsku. Niewiarygodny wygląd, zagrożonego zwierzątka

3. Słowa, które Przybylska wypowiedziała do przyjaciółki przed śmiercią. Po latach ujawniono ich treść

4. To już oficjalne. Współpracownik Hołowni o jego starcie w wyborach prezydenckich

5. Były polski prezydent pobiera olbrzymią emeryturę. Ujawniono kwoty

6. Anita szykowała się do ślubu, ale wtedy pojawiła się porażająca diagnoza. Najgorsze były słowa lekarza, złamały jej serce