wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Twardy lockdown już za kilka dni? Przecieki z rządu

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Według nieoficjalnych ustaleń Wirtualnej Polski ze względu na eskalację sytuacji epidemicznej rząd może zdecydować się na wprowadzenie w Polsce twardego lockdownu jeszcze przed Wielkanocą. Decydujący będzie dobowy przyrost zakażeń i zgonów.

W ostatnim tygodniu sytuacja epidemiczna w Polsce dramatycznie się pogorszyła. W czwartek dobowy przyrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem przekroczył 27 tysięcy, sięgając poziomu najwyższego od listopada.

Ponadto przedstawione przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego statystyki wskazują na to, że obecnie za 80 proc. zakażeń odpowiada brytyjska odmiana koronawirusa, która jest nie tylko bardziej zakaźna od pozostałych wariantów, ale może także skutkować cięższym przebiegiem zakażenia i wyższą śmiertelnością.

W związku z tym od soboty w całym kraju obowiązują zaostrzone restrykcje epidemiczne, ograniczona jest działalność galerii handlowych, hoteli, basenów, ośrodków sportowych, muzeów, teatrów i kin, a uczniowie klas I-III ponownie uczą się zdalnie.

"Twardy lockdown" od początku przyszłego tygodnia?

Możliwe jednak, że na tych obostrzeniach się nie skończy. Zgodnie z nieoficjalnymi ustaleniami Wirtualnej Polski rząd rozważa zaostrzenie restrykcji i wprowadzenie "twardego lockdownu", jeśli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszać.

Miałoby to nastąpić na początku przyszłego tygodnia, a nawet - jak sugerował w poniedziałkowej rozmowie z Polsatem prof. Andrzej Horban - w najbliższą niedzielę.  Według Wirtualnej Polski "twardy lockdown" zostanie wprowadzony, jeśli dobowy przyrost zakażeń przekroczy 30 tysięcy przypadków lub liczba zgonów z powodu COVID-19 zacznie się zbliżać do 500 dziennie.

Decydujące w tej kwestii mają być dane z środy i czwartku. Z nieoficjalnych ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że to w czwartek rząd ma ogłosić nowe obostrzenia epidemiczne, z kolei odpowiednie rozporządzenia zostałyby opublikowane pod koniec tygodnia.

Według Wirtualnej Polski nowe restrykcje obejmowałyby zaostrzenie limitów klientów w sklepach oraz wiernych w kościołach, jak również zamknięcie sklepów budowlanych i sklepów ze sprzętem RTV/AGD.

Wprowadzone miałyby zostać także ograniczenia w przemieszczaniu się - w okresie wielkanocnym dozwolone byłoby tylko podróżowanie w gronie rodziny czy osób najbliższych. Kościoły i cmentarze pozostałyby otwarte, póki co nierozstrzygnięta pozostaje jednak kwestia salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

Jak podaje Wirtualna Polska, w przypadku wprowadzenia "twardego lockdownu" rząd będzie również apelował do obywateli, aby nie przemieszczali się pomiędzy miejscowościami i spędzali święta w co najwyżej 5-osobowym gronie. Wydane mają zostać także zalecenia dotyczące święcenia pokarmów wielkanocnych na świeżym powietrzu.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Świat

Znany antyszczepionkowiec przekupiony. Przyjął 10 tysięcy w pieniądzach z Monopoly

Czytaj więcej >

Świat

Niemieckie ambasady opuszczają flagi do połowy. "Znak głębokiego bólu i wstydu"

Czytaj więcej >
Marek Bazak/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Atak dronów na izraelski tankowiec. Rząd Izraela oskarża Iran o atak terrorystyczny

Czytaj więcej >
41-letni Polak cudem uszedł z życiem po wypadku w Norwegii

Świat

Norwegia: kamień ważący tonę spadł na auto Polaka

Czytaj więcej >
JAKUB ORZECHOWSKI / SE /East News

Świat

Niemcy będą wymagali testów od niezaszczepionych podróżnych. Nowe zasady od 1 sierpnia

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Świat

Wygrała w Lotto 33 mln euro. Dowiedziała się po 6 tygodniach

Czytaj więcej >