wtv.pl > Polska > Co on zrobił? Rachoń na antenie TVP Info nagle wyciągnął plastikowe kubki z klockami lego, próbował wytłumaczyć Polakom, jak działa budżet państwa
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:30

Co on zrobił? Rachoń na antenie TVP Info nagle wyciągnął plastikowe kubki z klockami lego, próbował wytłumaczyć Polakom, jak działa budżet państwa

wtv
WTV.pl

– Polska broni nie tylko swojego interesu, ale i godności wszystkich państw, które mają prawo zasłaniać się unijnymi traktatami – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro, usiłując tym samym uargumentować veto wobec połączenia unijnego budżetu z przestrzeganiem zasad praworządności. Podobną próbę na antenie TVP Info podjął Michał Rachoń. Posłużył się przy tym jednak dziecięcymi zabawkami.

"Na jednej szali pieniądze, na drugiej wartości", rozpoczął swój wywód w programie "Minęła 20" Michał Rachoń.

Jakież to wartości? "Polska państwowość, prawo do decydowania przez Polaków o tym, jakie prawo obowiązuje w Polsce. W skrócie: po prostu polska niepodległość", kontynuował dziennikarz Telewizji Polskiej.

100 miliardów – dużo czy mało?

Kolejno Rachoń przeszedł do wspomnianej drugiej szali. I tak: na funduszu około 28 miliardów złotych, z unijnego budżetu około 700 miliardów przez sześć lat, czyli, jak wskazuje redaktor, "lekko ponad sto miliardów rocznie".

To dużo czy mało? Rachoń przypomina, że roczny budżet Polski to 400 miliardów złotych. Dodaje, że "w samym roku 2020 na pomoc polskich przedsiębiorcom na tarczę, na pomoc, na walkę z koronawirusem Polska wydała już 300 miliardów złotych". Trzy razy więcej niż w nowym budżecie rocznie przewidziane jest dla Polski, konstatuje dziennikarz TVP Info, odpowiadając tym samym niejako na pytanie.

Wniosek? Zdaniem Rachonia Polska miałaby oddać swą niepodległość za jedyne ćwierć rocznego budżetu państwa. Tu do gry weszły kubeczki z klockami LEGO.

Klocki LEGO na antenie TVP Info

"Pokażmy, jak to wygląda", zapowiedział redaktor, po czym na redakcyjnym stole pojawił się plastikowy kubek jedynie w jednej czwartej wypełniony dziecięcymi klockami. "To jest 100 miliardów złotych rocznie", zakomunikował.

Po chwili na stole pojawił się drugi kubek. Ten, po brzegi wypełniony klockami, symbolizował, rzecz jasna, roczny polski budżet.

"Czy warto rezygnować z prawa do decydowania o tych pieniądzach samodzielnie, żeby uzyskać tylko i wyłącznie te pieniądze?", pytał Rachoń, wskazując na kubeczki. Zbyteczne zdaje się wskazanie, który wybrałby dziennikarz publicznego nadawcy.

Historia nie byłaby jednak pełna bez zaproponowania rozwiązania. "A może lepiej powiedzieć: o tych pieniądzach porozmawiajmy, bo te pieniądze są dla nas istotne, a te pieniądze i tak się nam należą tak długo, jak jesteśmy częścią Unii Europejskiej", sugerował redaktor.

źródło: Twitter

Tagi: TVP Info Rząd