wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Co on zrobił? Rachoń na antenie TVP Info nagle wyciągnął plastikowe kubki z klockami lego, próbował wytłumaczyć Polakom, jak działa budżet państwa

17 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Dziennikarze TVP Info nie przestają zaskakiwać, raz po raz racząc nas ciekawymi rekwizytami. Po pani przemierzającej studio na rowerze przyszła pora na zabawki. Tłumacząc kwestię budżetu państwa, Michał Rachoń wyciągnął klocki LEGO.

– Polska broni nie tylko swojego interesu, ale i godności wszystkich państw, które mają prawo zasłaniać się unijnymi traktatami – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro, usiłując tym samym uargumentować veto wobec połączenia unijnego budżetu z przestrzeganiem zasad praworządności. Podobną próbę na antenie TVP Info podjął Michał Rachoń. Posłużył się przy tym jednak dziecięcymi zabawkami.

"Na jednej szali pieniądze, na drugiej wartości", rozpoczął swój wywód w programie "Minęła 20" Michał Rachoń.

Jakież to wartości? "Polska państwowość, prawo do decydowania przez Polaków o tym, jakie prawo obowiązuje w Polsce. W skrócie: po prostu polska niepodległość", kontynuował dziennikarz Telewizji Polskiej.

100 miliardów – dużo czy mało?

Kolejno Rachoń przeszedł do wspomnianej drugiej szali. I tak: na funduszu około 28 miliardów złotych, z unijnego budżetu około 700 miliardów przez sześć lat, czyli, jak wskazuje redaktor, "lekko ponad sto miliardów rocznie".

To dużo czy mało? Rachoń przypomina, że roczny budżet Polski to 400 miliardów złotych. Dodaje, że "w samym roku 2020 na pomoc polskich przedsiębiorcom na tarczę, na pomoc, na walkę z koronawirusem Polska wydała już 300 miliardów złotych". Trzy razy więcej niż w nowym budżecie rocznie przewidziane jest dla Polski, konstatuje dziennikarz TVP Info, odpowiadając tym samym niejako na pytanie.

Wniosek? Zdaniem Rachonia Polska miałaby oddać swą niepodległość za jedyne ćwierć rocznego budżetu państwa. Tu do gry weszły kubeczki z klockami LEGO.

Klocki LEGO na antenie TVP Info

"Pokażmy, jak to wygląda", zapowiedział redaktor, po czym na redakcyjnym stole pojawił się plastikowy kubek jedynie w jednej czwartej wypełniony dziecięcymi klockami. "To jest 100 miliardów złotych rocznie", zakomunikował.

Po chwili na stole pojawił się drugi kubek. Ten, po brzegi wypełniony klockami, symbolizował, rzecz jasna, roczny polski budżet.

"Czy warto rezygnować z prawa do decydowania o tych pieniądzach samodzielnie, żeby uzyskać tylko i wyłącznie te pieniądze?", pytał Rachoń, wskazując na kubeczki. Zbyteczne zdaje się wskazanie, który wybrałby dziennikarz publicznego nadawcy.

Historia nie byłaby jednak pełna bez zaproponowania rozwiązania. "A może lepiej powiedzieć: o tych pieniądzach porozmawiajmy, bo te pieniądze są dla nas istotne, a te pieniądze i tak się nam należą tak długo, jak jesteśmy częścią Unii Europejskiej", sugerował redaktor.

źródło: Twitter

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >