wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy TVP powinno być finansowane z naszych kieszeni? W grę wchodzą gigantyczne pieniądze

19 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

TVP Info w teorii jest utrzymywane dzięki wpływom abonamentowym. Taki model finansowania jest europejskim standardem, przez co owa teoria prezentuje się niezwykle solidnie. W praktyce telewizja publiczna istnieje przede wszystkim dzięki rządowym dotacjom,

Sprawę finansów Telewizji Polskiej, które już niedługo mogą zostać skontrolowane przez Najwyższą Izbę Kontroli, w marcu bieżącego roku analizował portal Money.pl. Czas publikacji nie był bynajmniej przypadkowy. Kilka dni wcześniej podpis pod projektem gwarantującym publicznym mediom niemal 2 mld zł za "utracone wpływy abonamentowe" złozył bowiem Andrzej Duda.

Zarówno TVP, jak i Polskie Radio z założenia utrzymują się z abonamentu RTV, który w Polsce wynosi niewiele ponad 245 zł w skali roku. W praktyce płaci go jednak niewielu. Co więcej, znaczne grono obywateli jest zwolnione z opłat (m.in. osoby po 75. roku życia). Tu z pomocą mediom publicznym przychodzi polski rząd, rokrocznie przyznając TVP astronomiczne wprost kwoty.

TVP Info utrzymywane z pieniędzy podatników

Wspomniane rekompensaty za utracone z tytułu niepłacenia abonamentu wpływy rosną z roku na rok. Jak wskazuje Money.pl, na przełomie 2017 i 2018 r. publicznym nadawcom przyznano 980 mln zł, z czego 860 mln zł trafiło do TVP. Warto jednak zaznaczyć, że fundusze miały rekompensować straty poniesione przez media publiczne w ciągu siedmiu poprzednich lat. Rok później rząd Prawa i Sprawiedliwości zwiększył swe dotacje do 1,26 mld zł.

W 2020 roku było to już niespełna 2 mld zł, co natychmiast wywołało sprzeciw m.in. byłego prezesa TVP, Juliusza Brauna, który nie potrafił pojąć, dlaczego rekompensata za kilka lat utraconych wpływów w latach 2017/2018 była dwukrotnie niższa niż obecnie. Sprawa jest podwójnie oburzająca, jeśli przyjrzymy się modelom finansowania publicznych mediów w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Powołując się na raport Europejskiej Unii Nadawców, Money.pl zaznacza, że abonament RTV jest zjawiskiem dość powszechnym w Unii Europejskiej i funkcjonuje w blisko połowie krajów wspólnoty, w tym w Niemczech, Anglii czy Francji. Jedynie w Polsce do owego abonamentu dolicza się również, jak pisze wspomniany serwis, rządową kroplówkę. Sumy przyznawane TVP przez rząd są zaś ogromne. Dla porównania zaznaczmy, że pierwsze trzy kwartały 2019 roku przyniosły Telewizji Polskiej 1,25 mld zł wpływów z reklam i licencji.

Rządzący z olbrzymią regularnością zwiększają dotacje dla publicznego nadawcy, co pozwala Telewizji Polskiej na prężny rozwój kolejnych produkcji, którymi publiczne media coraz częściej konkurują z prywatnymi programami. Ceną jest jednak wyróżnianie się Polski na mapie Europy. Niestety nie w sposób, w jaki moglibyśmy sobie tego życzyć.

Konrad Wrzesiński

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Wiceminister zdrowia zarabia dwa razy więcej niż lekarz specjalista z 20-letnim stażem. Związki zawodowe spytały, dlaczego

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Polityka

KPRM. Doradcy polityczni i społeczni premiera Morawieckiego nie pobierają wynagrodzenia

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Nowy sondaż daje nadzieję dla opozycji. Zyskują Koalicja Obywatelska i Polska 2050

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/EAST NEWS

Polityka

Prezydent Andrzej Duda nie spotkał się z kanclerz Angelą Merkel. Kwaśniewski: to jest wielkie głupstwo

Czytaj więcej >
Łukasz Szumowski

Polityka

Łukasz Szumowski dostrzeżony w dniu beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Były minister zdrowia podjął się nowej funkcji

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Cztery kraje Unii popierają wstrzymanie pieniędzy dla Polski. Przyczyną kwestia praworządności

Czytaj więcej >