wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

TVP Info rozpoczyna akcję "W obronie wolności słowa"

12 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Stacja TVP Info właśnie uruchomiła specjalną infolinię i skrzynkę mailową. Dziennikarze publicznego medium postanowili rozpocząć walkę o wolność słowa. Niecodzienna akcja ma być odpowiedzią na projekt Platformy Obywatelskiej. Redaktorzy uważają, że broni

  • TVP Info rusza z walką o wolność słowa. Pracownicy medium obawiają się likwidacji kanału informacyjnego

  • Ustawę dotyczącą likwidacji stacji złożyła Platforma Obywatelska. Opozycja zbiera podpisy pod projektem, który będzie musiał rozpatrzyć parlament

  • Reporterzy uważają, że po ich stronie stoi Konstytucja, a także Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej

Władze TVP Info zainicjowały prace specjalnej infolinii. Pod numerem (22) 50 70 410 można przekazywać swoją aprobatę dla materiałów Telewizji Polskiej. Komentarze poparcia można także zostawiać na skrzynce mailowej pod adresem wolnoscslowa@tvp.pl.

Stacja TVP Info ruszyła z własną akcją. Redaktorzy proszą o poparcie

"Telewizja Polska rusza ze specjalną akcją w obronie wolności słowa. To odpowiedź na coraz częstsze ataki na dziennikarzy mediów publicznych i zapowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej dotyczące likwidacji TVP Info oraz wszelkich informacji i publicystyki w TVP" - czytamy w specjalnym komunikacie. 

Stacja TVP Info powołała się na artykuł 54 Konstytucji, który zapewnia wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. W Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej zagwarantowano zaś, że kraje należące do wspólnoty będą szanować wolność i pluralizm mediów. 

Platforma Obywatelska zdecydowała się na nietypowe posunięcie. Ustawa likwidująca TVP Info i abonament RTV nie będzie projektem poselskim. Akt prawa zostanie przedstawiony w Sejmie, jako obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Politycy mają 3 miesiące na zebranie ponad 100 tysięcy podpisów.

Dokument uniemożliwi prowadzenie serwisów informacyjnych czy publicystycznych. Oznacza to, że widzowie TVP Info musieliby pożegnać się między innymi z "Teleexpresem", "Wiadomościami", "Jedziemy", czy też "W tyle wizji".  

Wejście w życie ustawy zlikwidowałoby abonament RTV. Działanie to obiecywał już Donald Tusk w 2008 roku. - Pamiętacie, jak w kampanii wyborczej mówiliśmy jasno o tym, by zlikwidować TVP Info, abonament RTV. Już dość tej fabryki kłamstwa i manipulacji, przecież to ma wpływ na nas wszystkich – szczucie Polaków na Polaków, przez cały czas manipulacja. Tego nie może być, mamy tego dosyć - komentował Rafał Trzaskowski podczas jednej z konferencji prasowych.

Na ten moment o inicjatywie negatywnie wypowiadali się posłowie i posłanki Lewicy, wskazując, że TVP Info należy zreformować, a nie zlikwidować. Polskie Stronnictwo Ludowe na ten moment nie zabrało głosu w sprawie. Niewykluczone, że poparcie okażą politycy Konfederacji, opowiadający się za pełną prywatyzacją mediów. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Orędzie Tomasza Grodzkiego w TVP. Marszałek uderzył w Telewizję Polską na jej antenie

  • Nie żyje Larry Flynt. Zmarł w wieku 78 lat

  • Jabłonowski zadzwonił do TVN-u i zwyzywał recepcjonistkę. Skandaliczne zachowanie polskich "patriotów"

Źródło: [TVP Info]

Podobne artykuły

TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >

TV

Rodzina opublikowała nekrolog zmarłego dziennikarza TVN Rafała Poniatowskiego

Czytaj więcej >
WOŚP będzie się sądzić z TVP?

TV

WOŚP pozywa TVP za materiał "Wiadomości"

Czytaj więcej >

TV

Czy bukmacher może się reklamować w telewizji?

Czytaj więcej >
Telefon do prezenterów TVP Info

TV

Prezenterzy TVP zaatakowani na żywo. Głos w studio zabrał jeden z widzów

Czytaj więcej >