wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Dziennikarz TVP pokazał na antenie, jak oddać głos. Internauci mają używanie

29 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

TVP konsekwentnie wspiera partię rządzącą w pomyśle organizowania wyborów w środku najpoważniejszej epidemii od dziesięcioleci. Tym razem redaktor Michał Rachoń postanowił pokazać, jak łatwe proste i przyjemne jest głosowanie korespondencyjne.

Nie milkną obawy na temat bezpieczeństwa przeprowadzania głosowania korespondencyjnego. Podnoszone przez polityków opozycji, epidemiologów, pocztowców, jak również zwykłych obywateli zarzuty o ryzyku przeprowadzenia wyborów mają bardzo destrukcyjny wpływ na frekwencję.

TVP walczy o wybory

Z odsieczą ruszyła naturalnie telewizja publiczna. Były rzecznik Prawa i Sprawiedliwości w Sopocie, a obecnie pracownik TVP Michał Rachoń tłumaczył w programi Minęła 20 rzekomą prostotę i bezpieczeństwo wyborów korespondencyjnych. Za pomocą kilku kartek starał się udowodnić, że w zasadzie nie ma czego się bać. Nagranie możecie zobaczyć tutaj.

Film z show, wrzucony przez TVP Info na Twittera, błyskawicznie zdobył dziesiątki reakcji internautów: "Skoro Rachoń uważa, że głosowanie korespondencyjne jest bezpieczne, to czemu w studio wertuje papierowe przekazy dnia z Nowogrodzkiej w rękawiczkach?" - zauważył jeden z nich. Nie brakowało również przypominania stanowisk polityków PiS w sprawie głosowania koresponedncyjnego sprzed kilku lat. Hitem jest między innymi film z miażdżącą krytyką tej formy przeprowadzania wyborów sformułowaną przez Krystynę Pawłowicz, ówczesną posłankę PiS a dzisiaj sędzię nowego Trybunału Konstytucyjnego.

Pomysł głosowania korespondencyjnego w czasie pandemii jest krytykowany przez samych pocztowców. Wskazują oni na brak pełnego bezpieczeństwa podobnego rozwiązania. Podnoszą również zarzut problemów kadrowych, braku zdolności poczty do zrealizowania tak dużej operacji w tak krótkim czasie. - Uważam, że to jest bardzo zły pomysł. Moim zdaniem korespondencyjne wybory to jest kompletny absurd - mówił w rozmowie z RMF FM Sławomir Redmer, szef Związku Zawodowego Pracowników Poczty.

Coraz bardziej prawdopodobne jednak, że pomysł głosowania korespondencyjnego upadnie na poziomie politycznym. Głosowaniu w maju bardzo nieprzychylny jest z Jarosław Gowin wraz z częścią swoich posłów z Porozumienia. Obecnie w Sejmie dochodzi do przepychanki w tym temacie, podczas gdy w Senacie trwa procedowanie przepisów. Na początku maja ustawa trafi ponownie do Sejmu, a tam - jak wskazuje arytmetyka - ma spore szanse zostać odrzucona. Zdaniem ekspertów taka wolta Gowina, przeciwko bardzo zdecydowanemu w tej sprawie Jarosławowi Kaczyńskiemu, może doprowadzić do załamania koalicji rządzącej. 

Źródło: TVP Info

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >

Polityka

Tadeusz Rydzyk otrzymał list od Andrzeja Dudy. Znamy jego treść

Czytaj więcej >

Polityka

Przemysław Czarnek proponuje zmiany w systemie oświaty

Czytaj więcej >

Polityka

Aleksander Kwaśniewski mówi o współpracy Lewicy i PiS. Niczego nie wyklucza

Czytaj więcej >