wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Międzynarodowa organizacja krytykuje TVP. Zarzuty są poważne

25 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Krystian Mowel

Udostępnij:

Zagraniczna organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) skrytykowała działania TVP. Oskarżenie rzucane ze strony zrzeszenia dziennikarzy są niezwykle poważne. Padają słowa o "mowie nienawiści". Dostało się też "Wiadomościom".

Organizacja Reporterzy bez Granic odniosła się głównie do działalności Telewizji Polskiej podczas wciąż trwającej kampanii wyborczej. Niezależne zrzeszenie dziennikarzy uznało, iż TVP w swoich programach, także w wieczornych "Wiadomościach" w dużym stopniu faworyzuje ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę, a z kolei Rafał Trzaskowski przedstawiany jest w jak najgorszym świetle.

Wiadomości w ogniu krytyki


Jak twierdzą Reporterzy bez Granic, TVP nie dba o równy dostęp kandydatów na prezydenta do mediów publicznych i wyróżnia tylko startującego ponownie prezydenta Andrzeja Dudę. „Debata prezydencka, którą TVP transmitowała 17 czerwca, dała wyraźne wrażenie bezpośredniej interwencji politycznej w decyzje redakcyjne” – stwierdzono w raporcie RSF. „Większość pytania została przygotowana specjalnie dla ultrakonserwatywnego i nacjonalistycznego kandydata rządu, koncentrując się na takich tematach jak małżeństwa homoseksualne, edukacja religijna czy relokacja uchodźców” -  czytamy w raporcie organizacji przywołanym przez portal Wirtualne Media. Dziennikarze zwracają również uwagę na usunięcie sondy i uznanie jej za nieważna, na temat tego kto zwyciężył debatę prezydencką. Według wyników to Rafał Trzaskowski odniósł sukces, jednak TVP zaznaczyło, iż głosowanie zostało nieuczciwie przekłamane przez 600 botów. Dostało się także "Wiadomościom". Zdaniem organizacji są one nieobiektywne.

Stosowanie mowy nienawiści w TVP?


Stowarzyszenie RSF zarzuciło TVP również stosowanie mowy nienawiści i szerzenie dezinformacji. Dziennikarze zwracają szczególnie uwagę na stanowisko, jakie przybierane jest w Telewizji Polskiej w stosunku do organizacji LGBT. Dyrektor ds. regionu Unii Europejskiej i Bałkanów w RSF Pavol Szalai uważa, że TVP nie służy interesowi publicznemu, tylko działa w interesach rządu, a zamiast zwalczać dezinformacje – kreuje ją.

Szalai wezwał również polski rząd do przywrócenia niezależności KRRiT, który za panowania partii rządzącej stracił jakiekolwiek znaczenie. Dziennikarze dążą również do nałożenia na Polskę sankcji za łamanie unijnej praworządności i zasady wolności mediów.

Źródło: rmf24.pl, Wirtualne Media

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >