Zarządzane przez Jacka Kurskie TVP przez ostatnie cztery lata otrzymała 4,8 mld zł z pomocy publicznej.. Wikimedia/Jarosław Kruk (Jrkruk).Źródło: Wikimedia/Jarosław Kruk (Jrkruk).
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 24 Listopada 2020

TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach

Zarządzane przez Jacka Kurskie TVP przez ostatnie cztery lata otrzymało 4,8 mld zł z pomocy publicznej. Ich znakomita część to rekompensata za utracone wpływy abonamentowe. Telewizja Polska wyprzedziła tym samym PKP Intercity czy Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, donoszą "Wirtualne Media".

Szczegóły pomocy państwa, na jaką mógł liczyć publiczny nadawca, przytacza Fundacja ePaństwo. "WM" wskazuje, ze zdecydowana większość publicznych pieniędzy, jakie otrzymało TVP, pochodzi z rekompensat za utracone wpływy z abonamentów. W minionych latach Telewizję Polską wsparto w ten sposób aż trzykrotnie.

Wobec nowelizacji ustawy budżetowej w latach 2017-2018 telewizja Jacka Kurskiego otrzymała 860 mln zł (z 960 mln do podziału na publiczne media). Rok później było to już 1,26 mld zł. Największe poruszenie wywołały jednak przyznane wiosną tego roku niemal 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Telewizja Polska otrzymała wówczas 1,71 mld zł.

Warto przypomnieć, że podpis pod ustawą gwarantującą pieniądze dla nadawcy Andrzej Dudy uzależnił od równoczesnej dymisji Jacka Kurskiego. Polityk znacznie przyczynił się jednak do reelekcji kandydata PiS i już w sierpniu powrócił na stanowisko.

Portal wskazuje, że za środki publiczne uważa się również wpływy z abonamentu. Te również wyglądają dość spektakularnie. W roku 2019 TVP wzbogaciło się w ten sposób o 331,4 mln zł. Zdaniem KRRiT podobne pieniądze Telewizja Polska powinna uzyskać również w bieżącym roku kalendarzowym.

Jurek Owsiak w ostrych słowach zwrócił się do Kingi Dudy. Jurek Owsiak w ostrych słowach zwrócił się do Kingi Dudy. "Nie wiedziałaś? Teraz już wiesz"Czytaj dalej

TVP z 4,8 mld zł pomocy

Przyznawane przez państwo rekompensaty w istotny sposób poprawiły sytuację finansową Telewizji Polskiej, wskazują "Wirtualne Media". W 2019 r. spółka odnotowała przeszło 16-procentowy wzrost dochodów (2,56 mld zł). Zysk netto wyniósł 89 mln zł.

Trwający rok również okazał się łaskawy dla nadawcy. Z danych wynika, że mimo spadających przychodów z reklam w pierwszej połowie 2020 r. TVP uzyskała 936,5 mln zł zyskunetto (głównie dzięki wpływom z abonamentu i rekompensaty).

DZISIAJ GRZEJE:
1. Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT

Skala pomocy rządowej, na jaką mogła liczyć Telewizja Polska jest ogromna. W latach 2017-2020 do firmy trafiło łącznie 4,8 mld zł. TVP o kilka długości wyprzedziło zatem inne spółki Skarbu Państwa.

Na podium znalazły się Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która otrzymała 3,1 mld zł pomocy, oraz PKP Intercity z wynikiem 2,7 mld zł.

Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniecSzczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniecCzytaj dalej

Z danych fundacji wynika, że w ostatnich czterech latach z budżetu państwa przyznano 124,94 mld zł pomocy publicznej. Lwią część kwoty (32, mld zł) rozdysponował Polski Fundusz Rozwoju.

"WM" wskazuje, że Telewizja Polska mogła ponadto liczyć na kilka mniejszych źródeł finansowania. Kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie wypłaca nadawcy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach dotacji od Centrum Projektów Polska Cyfrowa w roku 2019 TVP otrzymało z kolei 38,3 mln zł. Pieniądze miały zostać przeznaczone na "promowanie kultury, nauki i oświaty oraz ochronę dziedzictwa kulturowego".

źródło: Wirtualne Media

wtv.pl - portal informacyjny"Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat NewsCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  2. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  3. Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"
  4. Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą syna
  5. Urodziłam dziecko z gwałtu, a państwo nie dało mi nawet na pieluchę. Niedawno znów zostałam zgwałcona (Reportaż)
  6. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"