wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach

24 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Zarządzane przez Jacka Kurskie TVP przez ostatnie cztery lata otrzymało 4,8 mld zł z pomocy publicznej. Ich znakomita część to rekompensata za utracone wpływy abonamentowe. Telewizja Polska wyprzedziła tym samym PKP Intercity czy Spółkę Restruktury

Szczegóły pomocy państwa, na jaką mógł liczyć publiczny nadawca, przytacza Fundacja ePaństwo. "WM" wskazuje, ze zdecydowana większość publicznych pieniędzy, jakie otrzymało TVP, pochodzi z rekompensat za utracone wpływy z abonamentów. W minionych latach Telewizję Polską wsparto w ten sposób aż trzykrotnie.

Wobec nowelizacji ustawy budżetowej w latach 2017-2018 telewizja Jacka Kurskiego otrzymała 860 mln zł (z 960 mln do podziału na publiczne media). Rok później było to już 1,26 mld zł. Największe poruszenie wywołały jednak przyznane wiosną tego roku niemal 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Telewizja Polska otrzymała wówczas 1,71 mld zł.

Warto przypomnieć, że podpis pod ustawą gwarantującą pieniądze dla nadawcy Andrzej Dudy uzależnił od równoczesnej dymisji Jacka Kurskiego. Polityk znacznie przyczynił się jednak do reelekcji kandydata PiS i już w sierpniu powrócił na stanowisko.

Portal wskazuje, że za środki publiczne uważa się również wpływy z abonamentu. Te również wyglądają dość spektakularnie. W roku 2019 TVP wzbogaciło się w ten sposób o 331,4 mln zł. Zdaniem KRRiT podobne pieniądze Telewizja Polska powinna uzyskać również w bieżącym roku kalendarzowym.

TVP z 4,8 mld zł pomocy

Przyznawane przez państwo rekompensaty w istotny sposób poprawiły sytuację finansową Telewizji Polskiej, wskazują "Wirtualne Media". W 2019 r. spółka odnotowała przeszło 16-procentowy wzrost dochodów (2,56 mld zł). Zysk netto wyniósł 89 mln zł.

Trwający rok również okazał się łaskawy dla nadawcy. Z danych wynika, że mimo spadających przychodów z reklam w pierwszej połowie 2020 r. TVP uzyskała 936,5 mln zł zysku netto (głównie dzięki wpływom z abonamentu i rekompensaty).

Skala pomocy rządowej, na jaką mogła liczyć Telewizja Polska jest ogromna. W latach 2017-2020 do firmy trafiło łącznie 4,8 mld zł. TVP o kilka długości wyprzedziło zatem inne spółki Skarbu Państwa.

Na podium znalazły się Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która otrzymała 3,1 mld zł pomocy, oraz PKP Intercity z wynikiem 2,7 mld zł.

Z danych fundacji wynika, że w ostatnich czterech latach z budżetu państwa przyznano 124,94 mld zł pomocy publicznej. Lwią część kwoty (32, mld zł) rozdysponował Polski Fundusz Rozwoju.

"WM" wskazuje, że Telewizja Polska mogła ponadto liczyć na kilka mniejszych źródeł finansowania. Kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie wypłaca nadawcy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach dotacji od Centrum Projektów Polska Cyfrowa w roku 2019 TVP otrzymało z kolei 38,3 mln zł. Pieniądze miały zostać przeznaczone na "promowanie kultury, nauki i oświaty oraz ochronę dziedzictwa kulturowego".

źródło: Wirtualne Media

Konrad Wrzesiński

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Polityka

Szef NIK wyszedł na mównicę, posłowie PiS wyszli z sali. Banaś skomentował wybory kopertowe

Czytaj więcej >

Polityka

Podekscytowana Krystyna Pawłowicz komentowała mecz siatkarzy. Dostało się też Ewie Kopacz

Czytaj więcej >

Polityka

Sylwia Spurek wnosi o zakaz wędkarstwa. Proponuje "nową piątkę dla zwierząt"

Czytaj więcej >

Polityka

Białe miasteczko. Medycy zapowiadają zaostrzenie protestu

Czytaj więcej >
Ryszard Terlecki szczerze o rekonstrukcji rządu i przyszłości Jarosława Kaczyńskiego

Polityka

Kukiz w koalicji z PiS? Terlecki: Będziemy o tym rozmawiać

Czytaj więcej >

Polityka

Posłowie PiS opuścili salę w trakcie wystąpienia Banasia. Ostre słowa prezesa NIK

Czytaj więcej >