wtv.pl > TV > Kompromitacja "Wiadomości", widzowie zostali wprowadzeni w błąd. Zawyżono liczbę zaszczepionych osób
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:42

Kompromitacja "Wiadomości", widzowie zostali wprowadzeni w błąd. Zawyżono liczbę zaszczepionych osób

W "Wiadomościach" TVP podano fałszywe dane dotyczące szczepień.
Wiadomości TVP/ screen

Jak podaje onet.pl, w wieczornym wydaniu "Wiadomości" TVP w niedzielę przedstawiono materiał dotyczący postępów w szczepieniach, w którym podano fałszywe dane na temat liczby zaszczepionych Polaków.

Fałszywe dane TVP o szczepieniach

- W Polsce akcję szczepień ograniczają dostawy preparatów mniejsze, niż początkowo deklarowali producenci, ale i tak udało się już zaszczepić ponad 5 mln osób - mówił przywoływany przez onet.pl lektor "Wiadomości" TVP.

Jak tłumaczy onet.pl, jest to nieprawdziwa informacja, chociaż sama liczba nie wzięła się z sufitu. Od grudnia faktycznie wykonano w Polsce już ponad 5 mln szczepień, jednak część osób szczepiona była dwoma dawkami.

Z portalu gov.pl możemy dowiedzieć się, że liczba szczepień 1 dawką szczepionki sięgnęła 3 242 462, zaś liczba szczepień 2 dawką - 1 783 720. W poniedziałek, 22 marca, dzienna liczba szczepień wyniosła 9 795.

Dotychczas do Polski dostarczono w sumie 6 510 680 dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi, a do punktów szczepień - 5 403 630 dawek. Najwięcej szczepień (429 048) wykonano na Dolnym Śląsku. 

Szczepienia przebiegają według harmonogramu Narodowego Programu Szczepień, w ramach którego pierwszeństwo medyczni i niemedyczni pracownicy szpitali węzłowych, a następnie - pozostali pracownicy służby zdrowia, aptek czy domów pomocy społecznej.

Na kolejnym etapie szczepieni byli pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych i domów pomocy społecznej oraz najstarsi seniorzy i osoby przewlekle chore, jak również pracownicy służb mundurowych i nauczyciele.

Aktualnie szczepienia uruchamiane są stopniowo dla coraz młodszych obywateli. 22 marca uruchomiono zapisy na szczepienia dla osób z roczników 1955-1956. Polacy szczepieni są preparatami Pfizer/BioNTech oraz AstraZeneca.

"Szczepionki przeciw COVID-19 wywołują wiele strachu. Niepotrzebnie. Niezależnie od rodzaju szczepionki, każda z nich przechodzi staranne badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. A w badania nad szczepionką przeciw COVID-19 zaangażowali się wybitni naukowcy z całego świata. Dzięki tak dużemu, globalnemu wysiłkowi mamy produkt, który może być skuteczną bronią w walce z pandemią" - czytamy na rządowym portalu informacyjnym.

Źródło: onet.pl, gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: TVP
Powiązane