wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wierni będą zażenowani. TVP pomyliło Jana Pawła II z Krzysztofem Krawczykiem, nie żartujemy

10 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Na Facebooku TVP Polonia doszło do niecodziennej pomyłki i mówi to wiele na temat przykładania się do sprawdzania przez pracowników stacji faktów przekazywanych odbiorcom Telewizji Polskiej. Co prawda wpis już zniknął z sieci, ale prz

Jan Paweł II i Krzysztof Krawczyk to według TVP Polonia ta sama osoba. Oczywiście jest to dość duży skrót myślowy i można potraktować to jako absurdalny wręcz żart, ale internet nigdy nie zapomina — o czym przypomniał przy okazji wpadki na kanałach w mediach społecznościowych telewizji prowadzonej przez Jacka Kurskiego.

W materiałach przygotowywanych przez TVP nie brakuje materiałów o tematyce religijnej, a sam Jan Paweł II zajmuje w sercach polskich wiernych szczególne miejsce. Niestety, jak widać nawet najgorliwsi praktykujący, mogą dać nabrać się, w momencie, gdy nie dba się o jakość źródeł wykorzystywanych przy tworzeniu treści. 7 listopada na Facebooku TVP Polonia pojawił się wpis z wyjątkowym cytatem papieża. Wyjątkowym, bo wcale nie padł z ust Jana Pawła II.

Kolejna wpadka TVP, pomylili Jana Pawła II i Krzysztofa Krawczyka

Portal NaTemat zwrócił uwagę na wpis TVP Polonia w mediach społecznościowych, gdzie głównym bohaterem był Jan Paweł II. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, na przypisywane papieżowi Polakowi słowa. Dlaczego przypisywane? Otóż wskazywany przez pracowników TVP cytat hierarchy, to tak naprawdę fragment piosenki Krzysztofa Krawczyka.

- Piękne słowa naszego kochanego Papieża. "Nigdy nie jest za późno żeby zacząć od nowa, żeby pójść inną drogą i jeszcze raz spróbować. Nigdy nie jest za późno, by na stacji złych zdarzeń, złapać pociąg ostatni i dojechać do marzeń" Jan Paweł II - przeczytać można było na Facebooku TVP Polonia w poście opublikowanym 7 listopada o godzinie 05:04. 

Co prawda wpis już zniknął, jednak portal NaTemat zachował screen i publikuje go w swoim artykule poruszającym ten temat. Po raz kolejny sprawdza się teza, że nie należy wierzyć we wszystko, co czyta się w internecie. Nawet dziennikarzom TVP, którzy powinni z racji zawodu wiedzieć o potrzebie sprawdzania publikowanych faktów, zdarzyło się popełnić tak wielką gafę.

W internecie trzeba pamiętać o kilku, podstawowych rzeczach

Fakt skasowania wprowadzającego w błąd odbiorców posta nie sprawia, że nikt nie dysponuje dokumentującym wpadkę screenem. Sieć nie zapomina, o czym boleśnie mogą przekonać się pracownicy TVP Polonia, którzy przyczynili się do wytykania — po raz kolejny — wpadki w Telewizji Polskiej prowadzonej Jacka Kurskiego. 

Pytanie brzmi, dlaczego nikt nie zdecydował się, chociażby na krótki research, który uchroniłby przed wystawieniem się na pośmiewisko. Już po wpisaniu w wyszukiwarkę pierwszego wersu, najpopularniejszym wynikiem jest odnośnik do piosenki Krzysztofa Krawczyka "Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć od nowa", zarówno do samej piosenki w serwisie YouTube, jak i strony internetowej z tekstami piosenek. Zaledwie kilka sekund pozwoliłoby na powstrzymanie opublikowania fałszywej informacji i przypisywaniu papieżowi słów legendarnego polskiego barda.

Ostatnio TVP zaliczyło kilka poważnych wpadek

Od jakiegoś czasu zdawać by się mogło, że nad dziennikarzami i reporterami TVP ciąży jakieś fatum. Stacja co chwilę zalicza kolejne wpadki, nie wspominając już o nieprzewidzianych zdarzeniach w programie śniadaniowym Telewizji Polskiej.

Największym echem odbiło się jawna niewiedza Samuela Pereiry, który relacjonując wybory w Stanach Zjednoczonych, oświadczył, że o fotel prezydenta walczy Donald Trump oraz Joy Biden. Czy ten nieszczęśliwy ciąg potknięć zbliża się ku końcowi?

Źródło: screen NaTemat / Facebook @tvppolonia

Źródło: NaTemat

Tagi:

Jan Paweł IITVP

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >