wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ujawniono zarobki zarządu TVP

7 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Jacek Kurski chciał uniknąć odpowiedzi na pytanie, ile tak naprawdę zarabia się w TVP. Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka od jakiegoś czasu relacjonuje swoją batalię sądową z Telewizją Polską. Teraz pokazał, ile w ciągu 5 lat (2016-2020) zarobił zarząd. Okaza

  • Poseł Adam Szłapka z Nowoczesnej przekazał informacje, według których w ciągu 5 lat zarząd TVP otrzymał niemal 7 mln złotych wynagrodzenia

  • Sam Jacek Kurski w tym okresie mógł liczyć na nawet 2,7 mln złotych uposażenia

  • Najwięcej prezes Telewizji Polskiej zarobił w 2018 r.

Od pewnego czasu poseł Nowoczesnej Adam Szłapka dąży do tego, by TVP ujawniło zarobki swoich pracowników, w tym zarządu oraz czołowych prezenterów będących twarzami publicznego nadawcy. Jacek Kurski bardzo długo uchylał się od tego obowiązku.

Sprawa dotycząca jawności zarobków w TVP trafiła nawet na wokandę, gdzie telewizja Jacka Kurskiego przegrała z posłem. Sąd wskazał, by były poseł Prawa i Sprawiedliwości upublicznił te dane, gdyż powinny być one jawne.

Jacek Kurski i TVP przegrało w sądzie z Adamem Szłapką

Już na początku grudnia zeszłego roku w sieci pojawił się skan wyroku sądowego, gdzie poseł Nowoczesnej informuje, że wygrał z TVP w sądzie. W wyroku stwierdzono, że TVP Info dopuściła się rażących naruszeń prawa i wynagrodzenia m.in. dziennikarzy TVP Info powinny być jawne (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Teraz sytuacja stała się dla Jacka Kurskiego jeszcze bardziej niewygodna. Polityk, który walczy o to, by dostęp do wiadomości na temat wynagrodzeń w TVP było jawne i zgodne z prawem do dostępu do informacji publicznych, ujawnił zarobki zarządu Telewizji Polskiej, w tym samego Jacka Kurskiego.

Ile zarabia się w TVP?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Adama Szłapkę w ciągu 5 lat, od roku 2016 do roku 2020, zarząd TVP mógł liczyć na łączne zarobki wynoszące niemal 7 milionów złotych. Kwoty te robią wrażenie, a najbardziej owocny w wynagrodzenia rok to rok 2019, gdy na uposażenie dla zarządu Telewizji Polskiej wydano niemal 2 miliony złotych.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że w 2019 roku do dwuosobowego zarządu dołączyła trójka nowych osób. Sam poseł Nowoczesnej Adam Szłapka zaznacza, że kwoty otrzymywane w ramach wynagrodzeń w TVP są większe, gdyż udostępnione dane nie obejmują m.in. nagród, czy zysków.

Ile zarabia prezes Jacek Kurski?

Na comiesięczne wpływy na konto nie może narzekać również prowadzący Telewizję Polską Jacek Kurski. Tylko w zeszłym roku na jego koncie pojawić się miało 290 121,00 złotych. Najwięcej zarobił on w 2018 roku, gdy jego praca wyceniona została na 811 704,72 zł, co jest "15,36 - krotnością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 r.".

Źródło: Onet / Twitter.com @adamSzlapka

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

TV

Wpadka przed meczem w TVN24, reporter runął jak długi. "Strasznie wysokie krawężniki w Rosji są"

Czytaj więcej >
Na stronie TVP Info odświeżony został artykuł z 2020 roku uderzający w TVN

TV

TVP Info odświeża artykuł z 2020 roku. Uderza w nim w TVN i wskazuje, że stacja przez lata okłamuje swoich widzów

Czytaj więcej >

TV

Wpadka TVP w trakcie meczu Polska – Słowacja. Przerwano transmisję, padły serwery?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >

TV

Powrót Tuska w "Wiadomościach TVP". "Poziom manipulacji TVP rośnie"

Czytaj więcej >