Adam Szłapka ujawnił ile zarobił zarząd TVP. Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 7 Marca 2021

Ujawniono zarobki zarządu TVP

Jacek Kurski chciał uniknąć odpowiedzi na pytanie, ile tak naprawdę zarabia się w TVP. Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka od jakiegoś czasu relacjonuje swoją batalię sądową z Telewizją Polską. Teraz pokazał, ile w ciągu 5 lat (2016-2020) zarobił zarząd. Okazało się, że ten mógł liczyć na niemal 7 mln złotych wynagrodzeń. Sam prezes Jacek Kurski w ciągu pięciu lat zarobić miał co najmniej 2,7 mln złotych.

  • Poseł Adam Szłapka z Nowoczesnej przekazał informacje, według których w ciągu 5 lat zarząd TVP otrzymał niemal 7 mln złotych wynagrodzenia
  • Sam Jacek Kurski w tym okresie mógł liczyć na nawet 2,7 mln złotych uposażenia
  • Najwięcej prezes Telewizji Polskiej zarobił w 2018 r.

Od pewnego czasu poseł Nowoczesnej Adam Szłapka dąży do tego, by TVP ujawniło zarobki swoich pracowników, w tym zarządu oraz czołowych prezenterów będących twarzami publicznego nadawcy. Jacek Kurski bardzo długo uchylał się od tego obowiązku.

Sprawa dotycząca jawności zarobków w TVP trafiła nawet na wokandę, gdzie telewizja Jacka Kurskiego przegrała z posłem. Sąd wskazał, by były poseł Prawa i Sprawiedliwości upublicznił te dane, gdyż powinny być one jawne.

Jacek Kurski i TVP przegrało w sądzie z Adamem Szłapką

Już na początku grudnia zeszłego roku w sieci pojawił się skan wyroku sądowego, gdzie poseł Nowoczesnej informuje, że wygrał z TVP w sądzie. W wyroku stwierdzono, że TVP Info dopuściła się rażących naruszeń prawa i wynagrodzenia m.in. dziennikarzy TVP Info powinny być jawne (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Teraz sytuacja stała się dla Jacka Kurskiego jeszcze bardziej niewygodna. Polityk, który walczy o to, by dostęp do wiadomości na temat wynagrodzeń w TVP było jawne i zgodne z prawem do dostępu do informacji publicznych, ujawnił zarobki zarządu Telewizji Polskiej, w tym samego Jacka Kurskiego.

Biblioteka obrazów wtv.pl"Przywitanie" zabójcy 3-letniej Hani w więzieniu. Nagranie w sieciCzytaj dalej

Ile zarabia się w TVP?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Adama Szłapkę w ciągu 5 lat, od roku 2016 do roku 2020, zarząd TVP mógł liczyć na łączne zarobki wynoszące niemal 7 milionów złotych. Kwoty te robią wrażenie, a najbardziej owocny w wynagrodzenia rok to rok 2019, gdy na uposażenie dla zarządu Telewizji Polskiej wydano niemal 2 miliony złotych.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że w 2019 roku do dwuosobowego zarządu dołączyła trójka nowych osób. Sam poseł Nowoczesnej Adam Szłapka zaznacza, że kwoty otrzymywane w ramach wynagrodzeń w TVP są większe, gdyż udostępnione dane nie obejmują m.in. nagród, czy zysków.

Ile zarabia prezes Jacek Kurski?

Na comiesięczne wpływy na konto nie może narzekać również prowadzący Telewizję Polską Jacek Kurski. Tylko w zeszłym roku na jego koncie pojawić się miało 290 121,00 złotych. Najwięcej zarobił on w 2018 roku, gdy jego praca wyceniona została na 811 704,72 zł, co jest "15,36 - krotnością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 r.".

Źródło: Onet / Twitter.com @adamSzlapka

Artykuły polecane przez redakcję WTV: