wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zdobywca Oscara opowiedział brytyjskim mediom o TVP. Nie powstrzymywał mocnych słów, "groteskowa propaganda"

2 Marca 2020

Autor tekstu:

Maria Hędrzak

Udostępnij:

TVP stało się jednym z tematów rozmowy Pawła Pawlikowskiego z dziennikarzem The Guardian. Polski reżyser nie unikał mocnych, krytycznych słów. Opowiedział także, jak rządzący wpływają na krajowe kino i jego kondycję.

TVP oczami Pawła Pawlikowskiego? Obraz telewizji publicznej reżyser nakreślił w swym wywiadzie dla The Guardian, udzielonym Peterowi Bradshawowi. Przypomnijmy, że artysta może pochwalić się zaszczytem, do którego nawet nie zbliżyło się wielu jego kolegów z branży. Obraz "Ida" zdobył bowiem w 2015 roku Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny jako pierwszy pełnometrażowy polski film w historii. Za kamerą stał właśnie Pawlikowski.

TVP według Pawła Pawlikowskiego

- Obecnie w Polsce występuje tendencja do centralizowania władzy i pozbywania się rzeczy, które są łączone z "elitami" lub "inteligencją". Trzonem elektoratu partii rządzącej są przede wszystkim mieszkańcy małych miast i wsi, więc władze nie martwią się zbytnio naszym kinem. Są bardziej skupieni na mediach publicznych, które mają ogromny zasięg na prowincji. Zmieniono je w tubę groteskowej, obraźliwej propagandy. Poza tym ingerują w teatry i muzea, które nie podążają za ich linią ideologiczną. Twórcy filmowi są wolnymi duchami, więc trudno jest ich dokooptować - wyznał Pawlikowski.

Dalej reżyser odniósł się do tego, jak zdaniem PiS powinna wyglądać polska kinematografia. Warunki w tej kwestii okazują się proste, jednak oczywiście nie chce ich akceptować większość uznanych reżyserów.

- Rodzaj kina, które kocha rząd, to filmy w stylu Hollywood z gwiazdami i scenariuszem o złych oraz dobrych bohaterach, najlepiej polskich herosach z przeszłości. Nie te artystyczne dzieła, które pokazują świat skomplikowanym i niejednoznacznym - dodał reżyser.

Źródło: The Guardian

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >