TVP Paweł Pawlikowski. PxfuelŹródło: Pxfuel
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 2 Marca 2020

Zdobywca Oscara opowiedział brytyjskim mediom o TVP. Nie powstrzymywał mocnych słów, "groteskowa propaganda"

TVP stało się jednym z tematów rozmowy Pawła Pawlikowskiego z dziennikarzem The Guardian. Polski reżyser nie unikał mocnych, krytycznych słów. Opowiedział także, jak rządzący wpływają na krajowe kino i jego kondycję.

TVP oczami Pawła Pawlikowskiego? Obraz telewizji publicznej reżyser nakreślił w swym wywiadzie dla The Guardian, udzielonym Peterowi Bradshawowi. Przypomnijmy, że artysta może pochwalić się zaszczytem, do którego nawet nie zbliżyło się wielu jego kolegów z branży. Obraz "Ida" zdobył bowiem w 2015 roku Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny jako pierwszy pełnometrażowy polski film w historii. Za kamerą stał właśnie Pawlikowski.

Ksiądz na porodówkę wchodzi bez pytania. Zupełne obdarcie z intymnościKsiądz na porodówkę wchodzi bez pytania. Zupełne obdarcie z intymnościCzytaj dalej

TVP według Pawła Pawlikowskiego

- Obecnie w Polsce występuje tendencja do centralizowania władzy i pozbywania się rzeczy, które są łączone z "elitami" lub "inteligencją". Trzonem elektoratu partii rządzącej są przede wszystkim mieszkańcy małych miast i wsi, więc władze nie martwią się zbytnio naszym kinem. Są bardziej skupieni na mediach publicznych, które mają ogromny zasięg na prowincji. Zmieniono je w tubę groteskowej, obraźliwej propagandy. Poza tym ingerują w teatry i muzea, które nie podążają za ich linią ideologiczną. Twórcy filmowi są wolnymi duchami, więc trudno jest ich dokooptować - wyznał Pawlikowski.

Dalej reżyser odniósł się do tego, jak zdaniem PiS powinna wyglądać polska kinematografia. Warunki w tej kwestii okazują się proste, jednak oczywiście nie chce ich akceptować większość uznanych reżyserów.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jacek Kurski postawiony pod ścianą. TVP za kilka dni może znaleźć się w poważnych tarapatach
2. Pociąg potrącił pieszego. Policja przyjechała, ofiary nie było

- Rodzaj kina, które kocha rząd, to filmy w stylu Hollywood z gwiazdami i scenariuszem o złych oraz dobrych bohaterach, najlepiej polskich herosach z przeszłości. Nie te artystyczne dzieła, które pokazują świat skomplikowanym i niejednoznacznym - dodał reżyser.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żona polskiego skoczka kusi gorącym zdjęciem. Wygląda jak prawdziwa bogini (FOTO)
  2. Obowiązkowa opłata za auto może kosztować nawet kilkanaście tys. złotych. Wielu Polaków będzie oburzonych
  3. Dzieje się teraz, w Polsce. Chcą odebrania jednego z konstytucyjnych praw obywatelskich
  4. Zdjęcia półek w sklepach podbijają internet. Polki i Polacy popadli w paranoję?
  5. Abp Leszek Sławoj Głódź zeznawał dziś przed sądem. Ksiądz wykorzystywał nastolatkę
  6. Sprawa Suntago Park of Poland trafi do prokuratury? Media: podejrzenie przestępstwa

Źródło: The Guardian