wtv.pl > Polska > TVN24 odnotowało najwyższy wynik oglądalności w historii dzięki transmisji z posiedzenia Sejmu ws. ustawy medialnej
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:00

TVN24 odnotowało najwyższy wynik oglądalności w historii dzięki transmisji z posiedzenia Sejmu ws. ustawy medialnej

TVN
Andrzej Iwańczuk/East News

11 sierpnia zapisze się kartach historii TVN24 jako słodko-gorzki dzień. W środę posłowie przegłosowali bowiem ustawę medialną, która jest wymierzona w tę stację. Jednak relacjonowanie kontrowersyjnych wydarzeń z sali plenarnej Sejmu przyniosło TVN24 najwyższy poziom oglądalności w historii.

Dwa dni po jubileuszu TVN24 transmitowało zamach na niezależność wolnych mediów

Sierpień 2021 r. to wyjątkowo gorący czas dla TVN24, w którym nie brakuje zwrotów akcji. 9 sierpnia stacja, która była pierwszym telewizyjnym kanałem informacyjnym w Polsce, świętowała swoje 20-lecie.

Zaledwie dwa dni później w Sejmie ważyły się losy nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która jest popularnie określana jako lex TVN. W dokumencie autorzy przekonują, że należy zablokować możliwość kontrolowania spółek z siedzibą w Polsce przez podmioty podmiotom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Komentatorzy są zgodni, że ustawa medialna jest wymierzona w TVN, który należy do amerykańskiej Grupy Discovery. Co więcej, projekt pojawił się w czasie, gdy TVN24 stara się przedłużyć koncesję na nadawanie. Obecna wygasa 26 września. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zwleka z podjęciem decyzji już 18 miesięcy.

Jednak środowe posiedzenie Sejmu przybrało nieoczekiwany obrót. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz złożył wniosek o odroczenie posiedzenia do początku września. Opozycja wygrała to głosowanie, ale posiedzenie nie zostało przerwane. Chwilę później marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała Konwent Seniorów.

W trakcie dwugodzinnej przerwy trwały zakulisowe narady, a jeden z wnioskodawców ustawy lex TVN - Marek Suski, zbierał podpisy pod wnioskiem o reasumpcję głosowania. Parlamentarzyści z Kukiz’15 przekonywali, że w trakcie pierwszego głosowania “pomylili się”.

Po powrocie na salę plenarną marszałek Witek oznajmiła, że “wprowadziła posłów w błąd” i głosowanie odbędzie się ponownie. Tym razem opozycja nie uzyskała odpowiedniej większości, aby odroczyć posiedzenie. W trakcie obrad Sejm, głosami 228 posłów (prawie wszystkich z PiS, 3 kukizowców i 2 niezrzeszonych) opowiedział się za przyjęciem ustawy lex TVN.

TVN24 z rekordem oglądalności

Transmisja z tego wydarzenia trwała kilka godzin. Sejmowe zamieszanie można było śledzić na antenie TVN24. 

Tego dnia stacja osiągnęła najwyższy poziom oglądalności w całej swojej historii. Relację TVN24 oglądało 9,8 proc. wszystkich widzów. Tym samym TVN24 pobiło swój rekord z 30 października 2020 r., kiedy transmitowało strajk w obronie praw kobiet.

W środę 11 sierpnia na drugim miejscu uplasował się Polsat z wynikiem 9 proc. Podium zamyka TVP1 z wynikiem 8,5 proc.

Wśród widzów z grupy wiekowej 16-49 TVN24 osiągnął oglądalność rzędu 6,09 proc. i jest to najwyższy wynik wśród kanałów informacyjnych. TVP Info przyciągnęło 2,2 proc. widzów w wieku 16-49. Z kolei Polsat News - 2,18 proc.

W chwili najwyższej oglądalności (około godz. 19:40) wydarzenia na antenie TVN24 śledziło ponad 1,5 mln widzów. Oznacza to 14,7 proc. wszystkich obserwatorów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Lex TVN TVN24
Powiązane