Spot Polskiej Fundacji Narodowej to laurka dla premiera Morawieckiego.. YouTube / Polska Fundacja Narodowa "Poland: the Royal Tour- Promo Pack 2" [screenshot]
Źródło: YouTube / Polska Fundacja Narodowa "Poland: the Royal Tour- Promo Pack 2" [screenshot]
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 2 Marca 2021

Zastanawiający spot Polskiej Fundacji Narodowej. Morawiecki w roli osoby, która przyczyniła się do upadku "imperium zła"

W roku 2019 w ramach amerykańskiej serii przedstawiającej podróże po danym kraju pod przewodnictwem głowy państwa powstał film "Poland: The Royal Tour" w reżyserii Petera Greenberga, w którym po Polsce oprowadza widzów premier Mateusz Morawiecki. Teraz Polska Fundacja Narodowa wypuściła drugi spot promujący ten film. Opozycja ma wątpliwości, czy to odpowiedni sposób wydatkowania publicznych pieniędzy.

  • Ukazał się drugi spot Polskiej Fundacji Narodowej promujący film "Poland: The Royal Tour"
  • Premier Morawiecki przedstawiony został jako człowiek, który przyczynił się do upadku "imperium zła"
  • Opozycja krytykuje wydanie pieniędzy publicznych na "peany na temat Morawieckiego"

"The Royal Tour to amerykańska seria znanych programów telewizyjnych, przedstawiająca podróż przez dany kraj z głową państwa. Autorem tej międzynarodowej produkcji filmowej jest Peter Greenberg, wielokrotnie nagradzany Emmy reporter i producent. W polskiej edycji w rolę przewodnika wciela się premier Mateusz Morawiecki" - informowała w lipcu 2019 roku Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Dokument ma przedstawiać Polskę jak kraj nowoczesny, który zarazem czerpie ze swojej historii i tradycji. Film przedstawia między innymi Warszawę, Wrocław, Kraków czy Wieliczkę oraz Auschwitz, Malbork, Gdynię czy Hel.

- Staramy się z powrotem wywalczyć swoje miejsce na mapie Europy, na mapie świata. Jednym z elementów jest dbałość o dobre imię Polski. Mamy wiele instrumentów, żeby inspirować innych i być potęgą turystyczną - tłumaczył cel powstania filmu przywoływany przez gov.pl premier Mateusz Morawiecki.

Kolejne taśmy obciążające Daniela Obajtka zostały opublikowane. Prokuratura milczała od ponad 5 lat?Kolejne taśmy obciążające Daniela Obajtka zostały opublikowane. Prokuratura milczała od ponad 5 lat?Czytaj dalej

Pod koniec lutego, niemal dwa lata po premierze dokumentu, Polska Fundacja Narodowa zdecydowała się wypuścić drugi spot promujący dokument Petera Greenberga "Poland: The Royal Tour". Oglądając spot, można jednak odnieść wrażenie, że film opowiada nie tyle o Polsce, ile o samym premierze.

Polska Fundacja Narodowa wypuściła laurkę dla premiera

Mateusz Morawiecki przedstawiany jest w udostępnionym przez Polską Fundację Narodową spocie jako "światowy przywódca", który "mając zaledwie 11 lat, rozpoczął w podziemiu walkę o wolność. Nim skończył 19 lat, był wielokrotnie porywany, aresztowany i bity przez SB. Przeciwstawił się prześladowcom i przyczynił do upadku "imperium zła"" - opowiada w spocie Peter Greenberg.

Jak podaje tvn24.pl, politycy opozycji krytycznie oceniają wydawanie przez Polską Fundację Narodową publicznych pieniędzy na działania mające poprawiać wizerunek premiera. - Polska Fundacja Narodowa przypomniała peany na temat Morawieckiego, gdzie wyszło, że właściwie Morawiecki wygrał bitwę pod Grunwaldem - przywołuje słowa Katarzyny Lubnauer z KO tvn24.pl.

- Pokazywanie takich spotów czy serii spotów reklamowych jest przekazem do wewnątrz: premier Morawiecki jest naszym premierem, premier Morawiecki jest prawdziwym liderem - mówi z kolei cytowany przez tvn24.pl Tomasz Trela z Lewicy.

Jak podaje tvn24.pl, dokładne koszty produkcji filmu nie są znane, jednak wiadomo, że realizowany przez Polską Fundację Narodową projekt "Reputacja", w ramach którego powstał film, kosztował w sumie niemal 17,5 mln zł.

W ramach tego samego projektu promowano także opowiadający o siostrze Faustynie Kowalskiej film "Miłość i Miłosierdzie". - Te setki milionów złotych publicznych pieniędzy z publicznych spółek powinny być wydawane w zupełnie innym miejscu. Potrzebuje tego polska gospodarka, potrzebuje tego polski system ochrony zdrowia - ocenia przywoływany przez tvn24.pl Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Źródło: tvn24.pl, gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: