wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zastanawiający spot Polskiej Fundacji Narodowej. Morawiecki w roli osoby, która przyczyniła się do upadku "imperium zła"

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W roku 2019 w ramach amerykańskiej serii przedstawiającej podróże po danym kraju pod przewodnictwem głowy państwa powstał film "Poland: The Royal Tour" w reżyserii Petera Greenberga, w którym po Polsce oprowadza widzów premi

  • Ukazał się drugi spot Polskiej Fundacji Narodowej promujący film "Poland: The Royal Tour"

  • Premier Morawiecki przedstawiony został jako człowiek, który przyczynił się do upadku "imperium zła"

  • Opozycja krytykuje wydanie pieniędzy publicznych na "peany na temat Morawieckiego"

"The Royal Tour to amerykańska seria znanych programów telewizyjnych, przedstawiająca podróż przez dany kraj z głową państwa. Autorem tej międzynarodowej produkcji filmowej jest Peter Greenberg, wielokrotnie nagradzany Emmy reporter i producent. W polskiej edycji w rolę przewodnika wciela się premier Mateusz Morawiecki" - informowała w lipcu 2019 roku Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Dokument ma przedstawiać Polskę jak kraj nowoczesny, który zarazem czerpie ze swojej historii i tradycji. Film przedstawia między innymi Warszawę, Wrocław, Kraków czy Wieliczkę oraz Auschwitz, Malbork, Gdynię czy Hel.

- Staramy się z powrotem wywalczyć swoje miejsce na mapie Europy, na mapie świata. Jednym z elementów jest dbałość o dobre imię Polski. Mamy wiele instrumentów, żeby inspirować innych i być potęgą turystyczną - tłumaczył cel powstania filmu przywoływany przez gov.pl premier Mateusz Morawiecki.

Pod koniec lutego, niemal dwa lata po premierze dokumentu, Polska Fundacja Narodowa zdecydowała się wypuścić drugi spot promujący dokument Petera Greenberga "Poland: The Royal Tour". Oglądając spot, można jednak odnieść wrażenie, że film opowiada nie tyle o Polsce, ile o samym premierze.

Polska Fundacja Narodowa wypuściła laurkę dla premiera

Mateusz Morawiecki przedstawiany jest w udostępnionym przez Polską Fundację Narodową spocie jako "światowy przywódca", który "mając zaledwie 11 lat, rozpoczął w podziemiu walkę o wolność. Nim skończył 19 lat, był wielokrotnie porywany, aresztowany i bity przez SB. Przeciwstawił się prześladowcom i przyczynił do upadku "imperium zła"" - opowiada w spocie Peter Greenberg.

Jak podaje tvn24.pl, politycy opozycji krytycznie oceniają wydawanie przez Polską Fundację Narodową publicznych pieniędzy na działania mające poprawiać wizerunek premiera. - Polska Fundacja Narodowa przypomniała peany na temat Morawieckiego, gdzie wyszło, że właściwie Morawiecki wygrał bitwę pod Grunwaldem - przywołuje słowa Katarzyny Lubnauer z KO tvn24.pl.

- Pokazywanie takich spotów czy serii spotów reklamowych jest przekazem do wewnątrz: premier Morawiecki jest naszym premierem, premier Morawiecki jest prawdziwym liderem - mówi z kolei cytowany przez tvn24.pl Tomasz Trela z Lewicy.

Jak podaje tvn24.pl, dokładne koszty produkcji filmu nie są znane, jednak wiadomo, że realizowany przez Polską Fundację Narodową projekt "Reputacja", w ramach którego powstał film, kosztował w sumie niemal 17,5 mln zł.

W ramach tego samego projektu promowano także opowiadający o siostrze Faustynie Kowalskiej film "Miłość i Miłosierdzie". - Te setki milionów złotych publicznych pieniędzy z publicznych spółek powinny być wydawane w zupełnie innym miejscu. Potrzebuje tego polska gospodarka, potrzebuje tego polski system ochrony zdrowia - ocenia przywoływany przez tvn24.pl Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Źródło: tvn24.pl, gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Tusk o Obajtku: Zastanawiałbym się, czy zlecić mu prowadzenie stacji benzynowej

  • Kaja Godek: Kościoły są atakowane, ponieważ liderzy Strajku Kobiet de facto do tego wezwali

  • Mateusz Morawiecki bohaterem klipu PFN. Wyliczono wszystkie jego zasługi

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >