wtv.pl
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Trwa debata w sprawie ustawy lex TVN. PiS niezbyt zainteresowane obradami

11 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Trwa debata w sprawie ustawy lex TVN. Na mównicy pojawili się politycy opozycji, którzy nie szczędzą słów krytyki pod adresem inicjatorów nowego prawa. Pojawiły się zarzuty o „zamachy na wolność”, zapędy "tyrańskie" i „uderzanie w najważniejsze wartości, na których oparta jest konstytucja”.

Gorąca dyskusja w Sejmie. Członkowie rządu nieobecni na Sali

Rozpoczęła się dyskusja na temat nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, popularnie określanej jako lex TVN. Z relacji reporterów WTV – Agaty Jaroszewskiej i Mateusza Dolaka, wynika, że atmosfera na sali sejmowej jest wyjątkowa gorąca.

Choć inicjatorami nowego prawa są posłowie to PiS, to w ławach sejmowych pojawiło się zaledwie kilku przedstawicieli tego ugrupowania. W ławach rządowych nie było nikogo.

Posiedzenie Sejmu 11.08.2021

Posiedzenie Sejmu 11.08.2021

„Albo wierzysz w wolne media, albo jesteś tyranem”. Mocne wystąpienia polityków opozycji

Na mównicy pojawili się politycy ugrupowań opozycyjnych. Parlamentarzyści nie przebierają w słowach.

- To przeniesienie do Polski praktyk putinowskich. Kaczyński nie ciągnie Polski na Wschód, on ten Wschód przyciągnął do Polski - stwierdziła Joanna Senyszyn z SLD. - Bez lex tvn PiS nie wygra następnych wyborów. Zostanie rozliczona z każdej ukradzionej złotówki - dodała posłanka i przypomniała, że to nie pierwszy atak na media. - Przejęli 17 tytułów Polski Press. Pompują nasze pieniądze do mediów Rydzyka i Sakiewicza, teraz zabierają się za prywatne telewizje - alarmowała Senyszyn.

Niedługo później na mównicy stanął Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. - Ohydztwo tej ustawy to dwa w jednym. Zabić wolne media. Zabić relacje z najważniejszym sojusznikiem - przekonywał.

Dodatkowo polityk stwierdził, że proponowana ustawa jest niezgodna z konstytucją RP i „po 31 latach łamie traktat o współpracy handlowej i gospodarczej”. Zdaniem lidera PSL równie istotny jest fakt, że dokument jest „niezgodny ze zdrowym rozsądkiem i przyzwoitością”.

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że ustawa przyczyni się do zniszczenia długoletnich relacji z USA. - Zaklasyfikują nas do państw typu Białoruś - ostrzegał. PSL złożyło wniosek o odrzucenie ustawy oraz poprawkę dotyczącą rozszerzenia grona państw dopuszczonych do polskich mediów o kraje członkowskie NATO.

Przemówienie wygłosił również Mirosław Suchoń z Polski 2050. - Albo jesteś demokratą i niezależnie od poglądów wierzysz w wolne i niezależne media, albo jesteś tyranem - przekonywał. Jego zdaniem ustawa lex TVN jest wymierzona w serce Polski. - Czy nie jest wam wstyd, że przynosicie do sejmu broń, bo ta ustawa to broń, która przebija serca polskich patriotów? - pytał polityk.

Suski zgłasza poprawki, PiS opuszcza salę obrad. Komentarz Kosiniaka-Kamysza

Poprawkę zgłosił także Marek Suski z PiS, który był w gronie pomysłodawców ustawy anty TVN. - Zgłosimy poprawki o okres przejściowy, aby jedna ze stacji mogła dopasować swoje udziały do przepisów – zapowiedział poseł, który odpierał zarzuty opozycji. - Bronicie kogoś kto jest inwestorem w Polsce i łamie polskie prawo. To jest zdrada polskich interesów - grzmiał polityk.

Z sali posiedzeń wyszli członkowie PiS. Reporterom WTV udało się zdobyć komentarz Władysława Kosiniaka-Kamysza w tej sprawie. - To już nie pierwszy raz, jak mówimy prawdę to wychodzą. To już jest pewien objaw chorobowy, że boli ich prawda. Jeśli nie przyjmą naszej poprawki to znaczy, że kłamią - przyznał lider PSL.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Jarosław Gowin o swojej dymisji. "Zostaliśmy wypchnięci z koalicji rządowej"

  • W dziesiątkach miast w Polsce odbyły się dziś protesty. Wszystko z powodu ustawy o radiofonii i telewizji, jaką planuje uchwalić rząd

  • Awantura w Sejmie. "Stoicie dokładnie tam, gdzie kiedyś stało ZOMO"

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >