wtv.pl
Teksas wprowadził poważne zmiany w prawie aborcyjnym.

https://unsplash.com/photos/v7eOQoXVeAo?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Teksas idzie śladami Polski. O czym mówi “The Heartbeat Bill”?

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Jan Kietliński

Udostępnij:

Aborcja w Polsce jest bardzo głośnym tematem. W ubiegłym roku przez kraj przeszła fala protestów, związana z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie zakazu aborcji, w przypadku wad letalnych płodu. Jeden z amerykańskich stanów wprowadził dzisiaj równie kontrowersyjne prawo aborcyjne. Czy aborcja w Teksasie będzie nielegalna?

W USA prawo do aborcji zagwarantowane jest przez konstytucję. Mimo prób zakazania zabiegów w poszczególnych stanach w przeszłości, aborcja dostępna jest na terenie całego kraju.

Teksas staje się wyjątkiem

Gubernator stanu Teksas, Greg Abbott, w swojej kampanii obiecywał, że zajmie się kwestią ogólnego dostępu do aborcji. Dotychczas aborcja w Teksasie była możliwa do 20 tygodnia ciąży. Najnowsze prawo zakłada zakaz aborcji po 6 tygodniu.

Greg Abbott wytłumaczył dlaczego akurat szósty tydzień ciąży jest istotny w sprawie. Statystycznie rzecz biorąc to właśnie wtedy zaczyna bić serce dziecka, stąd nazwa projektu ustawy - “The Heartbeat Bill” (“Projekt Bijące Serce”). Zapis ten ma być uniwersalny i nie będzie dotyczyć nawet ciąży z kazirodztwa lub gwałtu. 

Oto co Abbott napisał na Twitterze:

“Projekt Bijące Serce jest oficjalnie PRAWEM w Stanie Samotnej Gwiazdy (Teksas). Projekt zabezpiecza życie każdego nienarodzonego dziecka przed spustoszeniem aborcji” - @GreggAbbott_TX

Czy Teksas jest jedyny?

Okazuje się, że Teksas nie jest pierwszym stanem, który chciał zmienić prawo aborcyjne. Jest jednak pierwszym, który dokonał tego skutecznie. W lutym 2020 r. władze stanu Karolina Południowa chciały wprowadzić podobne prawo, które od dzisiaj funkcjonuje w Teksasie.

Różnica między zapisami jest taka, że prawo w Karolinie Południowej miało nakazywać badanie sonograficzne w okolicach szóstego tygodnia, w celu wykrycia bicia serca płodu. Jeśli badanie wyszłoby pozytywne, aborcja nie mogłaby się odbyć.

Podobne artykuły

Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Luzowanie obostrzeń w Europie często dotyczy tylko osób zaszczepionych.

Świat

Dobre wieści. Europa w końcu się otwiera, ale tylko dla pewnej grupy

Czytaj więcej >

Świat

Rosyjscy żołnierze blisko polskiej granicy. Ruszają testy rakiet Iskander-M

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjna reklama w Niemczech, naigrywają się z Polaków. Internauci żądają reakcji polskiego MSZ

Czytaj więcej >