Tarcza antykrysowa: świadczenie postojowe wypłaci ZUS. (zdj. ilustracyjne) ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (zdj. ilustracyjne) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 10 Maja 2020

Czy przysługuje Ci świadczenie postojowe? Można je uzyskać w następujący sposób

Tarcza antykryzysowa przygotowana przez rząd ma za zadanie pomóc przedsiębiorcom w pokryciu strat spowodowanych sytuacją epidemiczną w naszym kraju. Zgodnie z jej założeniami pracodawcy mają prawo wysłać swoich pracowników na trzymiesięczne postojowe. Poniżej przedstawiamy warunki otrzymania tego świadczenia.

W związku z obostrzeniami w celu zredukowania ilości przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wiele firm znalazło się na skraju bankructwa. Znaczna część przedsiębiorców została zmuszona do zawieszenia działalności gospodarczej lub zwolnienia niektórych ze swoich pracowników. Najłagodniejszym sposobem wyjścia z tej trudnej sytuacji było wysłanie części z nich na postojowe.

Premier właśnie podpisał nowe rozporządzenie, dotyczące ograniczeń w przemieszczaniu. Niestety, w najbliższym czasie nie zaplanujecie podróży za granicęPremier właśnie podpisał nowe rozporządzenie, dotyczące ograniczeń w przemieszczaniu. Niestety, w najbliższym czasie nie zaplanujecie podróży za granicęCzytaj dalej

Tarcza antykryzysowa: komu przysługuje i jak otrzymać świadczenie postojowe?

Świadczenie postojowe skierowane jest do pracowników zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych lub do samozatrudnionych. Listę warunków, które należy spełnić przytacza portal wp.pl:

  • umowa cywilnoprawna zawarta przed 1 lutego 2020 r.;
  • przychód z umowy cywilnoprawnej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc składania wniosku nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (obecnie to 15 tys. 681 zł);
  • brak innego tytułu do ubezpieczeń społecznych;
  • zamieszkanie na terytorium Polski i obywatelstwo RP lub prawo czasowego/stałego pobytu na terytorium RP;
  • brak możliwości wykonania umowy cywilnoprawnej w całości lub w części z powodu przestoju w prowadzeniu działalności.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zamieszanie w centrum Warszawy. Jarosław Kaczyński otoczony przez policję
2. Nawet 40 tys. kierowców może stracić prawo jazdy. Trzy nowe przepisy mogą wielu pogrążyć

W przypadku samozatrudnionych niezbędne jest wykazanie, że utrata przychodów spowodowana jest pandemią. Dodajmy, że do uzyskania świadczenia postojowego wymagane jest także złożenie oświadczenia wykazującego brak poprawy sytuacji materialnej wskazanej we wniosku.

Za wypłacanie świadczenia odpowiadać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przez trzy miesiące będzie przekazywał środki w wysokości 80 proc. płacy minimalnej, czyli ok. 2080 złotych brutto. Warto zauważyć, że ta forma pieniężnego wsparcia jest nieoskładkowana oraz nieopodatkowana.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Sytuacja trudna do skomentowania. Szpital obciął pensje pielęgniarkom
 2. Płonie las na Mazowszu. Ogromny pożar. Ogień pojawił się w dwóch miejscach
 3. O. Rydzyk o sianiu paniki. Wielu katolików będzie przestraszonych i wściekłych "Daliśmy się puścić w taki kanał zła"
 4. Uwaga ostrzeżenie. Z konta bankowego zniknęła astronomiczna kwota, może dotyczyć każdego
 5. Zatrważające słowa Krystyny Pawłowicz ws. przyszłości naszego kraju. Wzywa do modlitwy, o co chodzi?
 6. Szumowski zdradził, na jakim etapie pandemii jest Polska. Jego słowa zadziwiają

Źródło: wp.pl