wtv.pl > Polityka > Tadeusz Rydzyk kontra Watchdog Polska. 30 czerwca kolejna rozprawa
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:18

Tadeusz Rydzyk kontra Watchdog Polska. 30 czerwca kolejna rozprawa

Tadeusz Rydzyk
Flickr/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe - zdjęcie ilustracyjne

Tadeusz Rydzyk 30 czerwca znów stanie przed sądem. Trwa proces ws. nieudostępnienia informacji publicznej osobom z Watchdog Polska przez Fundację Lux Veritatis, którą zarządza słynny redemptorysta. Jak podkreśla oskarżyciel, prawo do takiej informacji ma każdy obywatel. Sprawa toczy się już od 2016 roku.

Wcześniej kilkukrotnie postępowanie umarzała prokuratura, która czasami miała wychodzić również poza swoje uprawnienia.

Tadeusz Rydzyk kontra Watchdog Polska. 30 czerwca kolejna rozprawa

Od 2016 roku trwa spór między Watchdog Polska a Fundacją Lux Veritatis zarządzaną przez Tadeusza Rydzyka. Chodzi o nieudostępnienie informacji publicznej, o którą poprosili przedstawiciele Watchdog.

Sprawa trafiła najpierw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nałożył na fundacje grzywnę w wysokości 1 tys. zł - dopiero groźba tego wyroku sprawiła, że fundacja udostępniła częśc informacji. Nie było to jednak wszystko, co wchodzi w skład informacji publicznej.

Sprawa trafiła na drogę karną, wcześniej była jednak wielokrotnie umarzana przez prokuraturę. W ostatnim przypadku, kiedy wniosek oskarżycielski chciało złożyć samodzielnie Watchdog, prokuratura interweniowała nawet w zmianę sędziego prowadzącego sprawę i próbowała według relacji polskiego whistleblowera zablokować oskarżenie.

>

- Już 30 czerwca po raz kolejny spotkamy się z Fundacją Lux Veritatis. Mamy nadzieję, że tym razem uda się otworzyć przewód sądowy w tej sprawie - pisali na Wykopie przedstawiciele Watchdog.

To już kolejny raz, kiedy strony spotkają się na sali sądowej. Pierwsza rozprawa miała odbyć się w kwietniu, jednak odwołano ją ze względu na niemożność przyjazdu przedstawicieli Lux Veritatis. Kolejne zajmowały się głównie kwestiami formalnymi.

Trudna droga Watchdog

Od pięciu lat Watchdog Polska stara się uzyskać dostęp do informacji publicznej dot. fundacji Lux Veritatis. W tę informację wliczają się m.in. wydatki fundacji z publicznych pieniędzy i to jest przede wszystkim kwestią zainteresowania Watchdog Polska.

Prócz fundacji Rydzyka, Watchdog procesuje się również z dawną Wiosną Roberta Biedronia ws. nieujawnienia informacji publicznej, a także rozpoczął podobne działania z Polską Fundacją Narodową.

Rozprawa rozpoczęła się o godzinie 10. Strony przebywają w Warszawie i Toruniu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Flickr/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe - zdjęcie ilustracyjne