Tadeusz Rydzyk otwarcie wspiera kampanię Andrzeja Dudy.. (zdj. il.) MARCIN GADOMSKI/East NewsŹródło: (zdj. il.) MARCIN GADOMSKI/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 25 Czerwca 2020

O. Tadeusz Rydzyk już bezpośrednio przymusza wiernych do głosowania na jednego kandydata. Czy Kościół służy do poparcia w kwestiach politycznych?

Tadeusz Rydzyk i jego sympatie polityczne nie są tajemnicą dla osób siłą rzeczy napotykających się na wypowiedzi redemptorysty. Wobec toczącej się kampanii media zarządzane przez ojca dyrektora jawnie wspierają jednak Andrzeja Dudę. Zakonnik zapowiedział odwołanie pielgrzymki w związku z nadchodzącą drugą turą i wezwał prawicowych kandydatów do zrezygnowania ze startu na rzecz kandydata PiS.

– Panowie mówią, że powinniśmy wszyscy iść do wyborów, i to jest oczywiste – mówił 8 czerwca cytowany przez "Wyborczą" ojciec Tadeusz Rydzyk. W trakcie audycji "Rozmowy niedokończone" zakonnik dodał: – Przy okazji chciałbym powiedzieć, że 12 lipca to jest druga niedziela lipca. My co roku wtedy mamy pielgrzymkę [Radia Maryja] na Jasną Górę. I ze względu na wybory – oby nie, ale gdyby musiała być druga tura – przełożyliśmy wszystko na sobotę 11 lipca. Z myślą o tym, że słuchacze Radia Maryja wybiorą właściwie. Ja już wiem, kogo będę wybierał.

Nagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatowąNagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatowąCzytaj dalej

Tadeusz Rydzyk wspiera kampanię Andrzeja Dudy

Podczas tej samej audycji założyciel Radia Maryja apelował do prawicowych kandydatów, by ci zrezygnowali ze startu w wyborach i przekazali swoje wsparcie Andrzejowi Dudzie. – Jeżeli ktoś będzie miał 5 proc., nawet 9, 12 nawet gdyby miał, ale może i 1 proc., trzeba te wszystkie procenty pozbierać i wybrać jak najlepiej – zapewniał redemptorysta. Jako przykład wskazał zachowanie Jana Olszewskiego z 2000 roku czy Zbigniewa Religi, który w roku 2005 zrezygnował z walki i poparł Lecha Kaczyńskiego.

Media ojca dyrektora niespecjalnie kryją się ze swoimi sympatiami politycznymi. Niespełna miesiąc temu ubiegający się o reelekcję prezydent gościł w emitowanym na antenie Telewizji Trwam programie "Rozmowy niedokończone". W pewnym momencie do studia zadzwonił jednak sam Tadeusz Rydzyk, gratulując siły kandydatowi PiS. – To, co się obserwuje, ile tych różnych stresów, ile wysiłków różnych… nie wszyscy jeszcze rozumieją sprawy, jeszcze nie wszyscy są tacy propolscy w ojczyźnie – mówił wówczas zakonnik. O sprawie pisaliśmy m.in. TUTAJ.

DZISIAJ GRZEJE: 1. O. Tadeusz Rydzyk już bezpośrednio przymusza wiernych do głosowania na jednego kandydata. Czy Kościół służy do poparcia w kwestiach politycznych?
2. Tragedia, 143 osoby nie żyją. Wiadomość z Polski wyciska łzy z oczu, przykre

Redemptorysta przekonywał, że wszyscy kandydaci, którzy "nie mają szans, a kochają Polskę", powinni przekazać swoje głosy Dudzie. Rydzyk nie zapomniał oczywiście wspomnieć o deprawacji polskich dzieci, temacie uparcie forsowanym ostatnio przez kandydata Prawa i Sprawiedliwości. – No i myślę, że też powinniśmy o tym myśleć, myśleć o ojczyźnie. Teraz jest wojna cywilizacyjna, to widać bardzo wyraźnie – tłumaczył innym razem zakonnik.

Tadeusz Rydzyk to nie jedyna osoba, który przekonuje o wyborze jedynego słusznego kandydata. Jak wylicza "Wyborcza", w audycjach publicystycznych prorządowa propaganda nie jest rzadkością. Treści wychwalające Andrzeja Dudę i krytykujące Rafała Trzaskowskiego pojawiają się we wspomnianych "Rozmowach niedokończonych", ale także "Aktualnościach dnia" czy felietonach publikowanych na łamach "Naszego Dziennika".

W "Informacjach dnia" TV Trwam wspomniano m.in. podpisanie Karty Rodziny przez Dudę. Mówiąc o "ideologii LGBT" wskazano, że "urzędujący prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że będzie bronił rodziny oraz dzieci przed szkodliwymi ideologiami". Przy innych okazjach wspominano m.in., że nie może być porozumienia między "ideologią LBGT" a chrześcijaństwem, a "Program Prawa i Sprawiedliwości zlikwidował nędzę w Polsce".

W "Rozmowach niedokończonych" zapewniano z kolei, że kandydat PiS stoi na straży rodziny, służąc polskiej tradycji, podczas gdy Rafał Trzaskowski zidentyfikował się ideologicznie, podpisując kartę LGBT. – Gdyby doszło do wyboru tego człowieka na prezydenta, trzeba się zastanowić, czy zostanie zachowana tożsamość Polski – ostrzegał goszczący w programie filozof dr hab. Paweł Skrzydlewski z Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Podobnych treści jest, rzecz jasna, znacznie więcej. Uważnie działaniom mediów ojca Tadeusza Rydzyka przyjrzała się "Gazeta Wyborcza". Całość tekstu odnaleźć można na stronie internetowej dziennika.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znamy już marki aut najczęściej kradzione przez złodziei w Polsce. Możliwe, że twoje też jest na liście
  2. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  3. Absurdalny atak Wiadomości TVP na Rafała Trzaskowskiego. Materiał przejdzie do historii, zadziwiające zarzuty
  4. Mateusz Morawiecki niespodziewanie zapytany o TVP. Padła zadziwiająca odpowiedź, zaatakował TVN
  5. Padła kluczowa deklaracja ministerstwa. Ważne informacje dla wszystkich uczniów, chodzi o naukę od września
  6. Urocza technologia na ratunek dzikich zwierząt. Nagranie robo-leniwca robi furorę w sieci

Źródło: wyborcza.pl