wtv.pl
Wsparcie państwa dla inwestycji Tadeusza Rydzyka zostanie zakończone, zapowiada lider PO Grzegorz Schetyna.

Jakub Kaminski/East News

Miliony złotych z budżetu płyną na biznesy o. Rydzyka. Schetyna: Otwarcie trzeba powiedzieć "dość"

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Wsparcie państwa dla inwestycji Tadeusza Rydzyka zostanie zakończone, zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Mówiąc o zwycięstwie w nadchodzących wyborach parlamentarnych, polityk przekonywał, że "państwo musi być nieza

Pieniądze płynące od państwa na rzecz wszystkich przedsięwzięć założyciela toruńskiego imperium ojca Tadeusza Rydzyka to rzecz bez precedensu. Dość powiedzieć, że według informacji przekazanych przez polityka KO Michała Jarosa w ciągu czterech ostatnich lat na konto zarządzanej przez ojca dyrektora Fundacji Lux Veritatis wpłynęło 8 milionów złotych z państwowych dotacji.

Lista wsparcia dla inwestycji zakonnika jest jednak długa. Dla przykładu, w minionym roku spółki Nasza Przyszłość i Bonum (właściciel toruńskiej geotermii) uzyskały w ramach jednej z tzw. tarcz antykryzysowych łącznie 903,2 tys. zł dopłat do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Lista jest jednak długa.

O powiązania rządzących z Rydzykiem pytano goszczącego w produkcji Wirtualnej Polski Grzegorza Schetynę.

Schetyna o rozdziale Kościoła od Państwa

Prowadzący program „Tłit” pytał polityka o plany Platformy Obywatelskiej w sytuacji, gdyby ugrupowanie wygrało najbliższe wybory i ponownie otrzymało możliwość rządzenia krajem.

Dyskusja zeszła tym samym na kwestię rozdziału państwa od Kościoła. Pytany, w która stronę poszłoby rządzące PO, lider formacji odparł: – To będzie wymagało bardzo poważnej debaty i zdefiniowania tego w podstawie programowej, która jest niezbędna i która musi połączyć ugrupowania opozycyjne.

Schetyna wyjaśnił, że nie ma na myśli wyłącznie partii politycznych, ale również samorządowców, którzy powinni mieć duży wpływ na pisanie scenariusza przed wyborami.

Lider Platformy zaznaczył, że relacje z Kościołem są bardzo ważne. Następnie dodał jednak, że państwo musi być w pełni niezależne od wspomnianej instytucji.

Koniec dotacji dla Rydzyka?

Państwo musi prowadzić politykę, która nie jest wroga Kościołowi, ale musi być odpowiedzialna. I potrzeba jasnej definicji tej niezależności. To można i trzeba zrobić. Ale nie w sposób agresywny czy wykluczający, a w sposób odpowiedzialny, taki, który będzie zaakceptowany przez tych, którzy stworzą koalicję opozycji demokratycznej – mówił gość WP.

Schetyna zaznaczył, że „sojusz tronu z ołtarzem” szkodzi obu stronom, co widać za rządów Prawa i Sprawiedliwości. – Widzimy to, patrząc na pieniądze, które docierają do Rydzyka, które finansują toruńskie biznesy. Uważam, że wyraźnie i otwarcie trzeba powiedzieć „dość” – wskazał.

Lider Platformy Obywatelskiej zapewnił, że taka polityka nie ma przyszłości, a partie, które utworzą koalicję w 2023 roku zakończą sprawę wspomagania przedsięwzięć redemptorysty.

źródło: WP

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >