Tadeusz Rydzyk skrytykowany. East News/Marek Barczyński, Jakub KamińskiŹródło: East News/Marek Barczyński, Jakub Kamiński
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 10 Grudnia 2020

Rydzyk bronił biskupa Janiaka, oskarżanego o krycie pedofilii. Ks. Isakowicz-Zaleski: Kościół musi się oczyścić

Tadeusz Rydzyk wzbudził ogromne kontrowersje swoją wypowiedzią podczas sobotnich urodzin Radia Maryja, w której bagatelizował akty pedofilii, jakich dopuszczali się polscy duchowni. Do jego słów odniósł się ks. Isakowicz-Zaleski, który już wiele lat temu zabiegał o ukaranie sprawców nadużyć seksualnych w Kościele.

  • Ksiądz Isakowicz-Zaleski udzielił wywiadu, w którym odniósł się do sobotnich słów Tadeusza Rydzyka
  • Duchowny jest zawiedziony brakiem reakcji ze strony ważnych polskich hierarchów
  • Kapłan twierdzi, że polski Kościół powinien się "oczyścić"

Wypowiedź Tadeusza Rydzyka to, zdaniem księdza Isakowicza-Zaleskiego, sprzeciwianie się Stolicy Apostolskiej. 

Tadeusz Rydzyk w ogniu krytyki 

Wciąż nie milkną echa wystąpienia Tadeusza Rydzyka podczas obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Duchowny odniósł się do oskarżeń pod adresem biskupa Edwarda Janiaka, który miał tuszować akty pedofilii, jakich dopuszczał się jeden z jego podwładnych, Arkadiusz H. 

Zobacz także: Bez upiększeń pokazała prawdziwą pracę na wsi

Dyrektor toruńskiej rozgłośni katolickiej określił hierarchę jako "męczennika mediów". Bagatelizował również czyny księdza pedofila. Skandaliczne słowa wygłosił wobec obecnych w kościele polityków obozu rządzącego, m.in. Zbigniewa Ziobry, Mariusza Błaszczaka, czy Antoniego Macierewicza. 

To, że ksiądz zgrzeszył? To zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże... Jedna jest tylko Maryja!- mówił Tadeusz Rydzyk podczas swojego wystąpienia. 

Zobacz także: Nie zarejestrowałeś się? Poniesiesz karę 1000 zł

Słowa toruńskiego księdza wzbudziły oburzenie opinii publicznej. O wytłumaczenie prosił nawet Episkopat, a wielu duchownych wprost odcięło się od opinii wygłaszanych przez kontrowersyjnego kapłana. Przemówienie zostało również skomentowane przez księdza Isakowicza-Zaleskiego, który od wielu lat bierze czynny udział w walce o prawa ofiar kościelnych pedofili. 

Sprzeciwianie się Stolicy Apostolskiej

Ksiądz Isakowicz-Zaleski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wyraził ogromne zaniepokojenie słowami Tadeusza Rydzyka. Zdaniem duchownego, jest to wyraźne wystąpienie przeciwko decyzjom Watykanu oraz działanie na korzyść duchownych, którzy dopuścili się pedofilii.

- (...) jednocześnie niestety także część biskupów w Polsce myśli podobnie - że to jest wszystko atak na Kościół, że są to zmyślone zarzuty- stwierdził rozmówca "Rzeczpospolitej". 

Zdaniem księdza Isakowicza-Zaleskiego, polski Kościół wciąż żyje przeszłością i zachowuje się, jakby stale miał być atakowany ze wszystkich stron. Choć w okresie PRL-u można było zrozumieć taką postawę, dziś w środowisku duchowieństwa zaszły ogromne zmiany, których wielu kapłanów zdaje się nie dostrzegać

Ksiądz jest również zawiedziony, że wystąpienie Tadeusza Rydzyka nie spotkało się z oczekiwaną przez niego reakcją ważnych polskich hierarchów. Chodzi o przewodniczącego Episkopatu abp Stanisława Gądeckiego i jego zastępcę, abp Marka Jędraszewskiego, którzy nie zabrali głosu w sprawie

- (...) Kościół musi się oczyścić. Nie ma innej możliwości- przestrzega ksiądz Isakowicz-Zaleski.  

Nagła awaria Messengera, tysiące osób nie mogą wysyłać i odbierać wiadomości. Co się dzieje?Nagła awaria Messengera, tysiące osób nie mogą wysyłać i odbierać wiadomości. Co się dzieje?Czytaj dalej

źródło: rp.pl

Zobacz także w naszych serwisach: