Założona przez Tadeusza Rydzyka fundacja dostała prawie 5 mln zł z odpisu podatku.. PHOTO PAWEL SKRABA / SE / EAST NEWSŹródło: PHOTO PAWEL SKRABA / SE / EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 6 Stycznia 2021

5 milionów zł zaledwie z 1 proc. podatku. Dziennikarze "Rz" prześwietlili majątek Tadeusza Rydzyka

Założona przez Tadeusza Rydzyka fundacja dostała prawie 5 mln zł z odpisu 1 proc. podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego. O przekazanie daniny dla "Naszej przyszłości" ojciec dyrektor apeluje również w tym roku.

  • Fundacja "Nasza Przyszłość", której szefem rady jest ojciec Rydzyk, ma status Organizacji Pożytku Publicznego
  • W 2020 roku instytucja otrzymała 4,9 mln zł, zajmując tym samym 22. miejsce w kraju
  • O przekazanie funduszy założyciel Radia Maryja prosi też w roku bieżącym. "Także Radio Maryja i TV Trwam mają problemy"

Najszerzej znaną fundacją, której założycielem jest ojciec Tadeusz Rydzyk, jest bez wątpienia "Lux Veritatis". Jedno z najważniejszych ogniw toruńskiego imperium nie ma jednak statusu Organizacji Pożytku Publicznego.

Tu do gry wchodzi fundacja "Nasza Przyszłość", której istnienie umożliwia rodzinie Radia Maryja przekazywanie 1 proc. z podatku.

4,9 mln zł na fundacji Tadeusza Rydzyka

Zabieg pozwala organizacji otrzymywać imponujące środki. Jak podaje "Rzeczpospolita", w 2020 roku na konto fundacji wpłynęło 4,9 mln zł pochodzących z odpisu podatku. "Nasza Przyszłość" zajęła tym samym 22. miejsce w kraju.

Dziennik zwraca uwagę, że pozycję fundacji należy uznać za niezwykle wysoką. Wyprzedziły ją bowiem niemal same instytucje, które angażują się w pomoc dzieciom, osobom z niepełnosprawnościami oraz zwierzętom.

Andrzej Duda wdał się w rozmowę ze swoją wyborczynią. Andrzej Duda wdał się w rozmowę ze swoją wyborczynią. "Proszę wziąć tabletkę na ciśnienie"Czytaj dalej

Co więcej, gorszy wynik od organizacji Rydzyka osiągnęły m.in. Fundacja TVN "Nie jesteś sam", Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko" czy Fundacja Polsat (odpowiednio: 4,6 mln zł, 4,2 mln zł oraz 3,7 mln zł).

Wpływy "Naszej Przyszłości" rosną z roku na rok. W poprzednich latach było to 4,5 oraz 4,3 mln zł. Zjawisko trudno uznać za przypadkowe. Media ojca Rydzyka mocno inwestują bowiem w zachęcanie do odpisania 1 proc.. Oprócz zamieszczanych apeli Biura i Koła Przyjaciół Radia Maryja oferowały telefoniczną pomoc przy wypełnianiu PIT, wskazuje "Rz".

"Także Radio Maryja i TV Trwam mają problemy"

Do przekazywania środków zakonnik apeluje również w tym roku. Specjalny komunikat opublikowano m.in. na oficjalnej stronie internetowej Radia Maryja (sprawę poruszaliśmy w artykule Tadeusz Rydzyk wzywa do przekazywania 1% podatku na swoją fundację. Nawiązał do Sądu Ostatecznego).

Niemal wszystkim podczas pandemii żyje się trudniej, także Radio Maryja i TV Trwam mają problemy, trudniej jest te dzieła utrzymać. Tym bardziej prosimy, by nie lekceważyć możliwość przekazania 1% podatku na rzecz naszej fundacji, zwracał uwagę szef rady wspomnianej fundacji.

Redemptorysta zaznaczył, że choć osoby prowadzące jednoosobowe firmy mogą przekazać 1 proc. podatku do końca stycznia, "reszta firm, emeryci, renciści" mają na to szansę aż do końca kwietnia.

Nikt nie zabierze w wieczność ze sobą czegokolwiek. Zabierzemy zasługi za dobre czyny i one będą za nami przemawiały , pisał Rydzyk, wspominając Sąd Ostateczny.

źródło: Rzeczpospolita / radiomaryja.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: