wtv.pl
Założona przez Tadeusza Rydzyka fundacja dostała prawie 5 mln zł z odpisu podatku.

PHOTO PAWEL SKRABA / SE / EAST NEWS

5 milionów zł zaledwie z 1 proc. podatku. Dziennikarze "Rz" prześwietlili majątek Tadeusza Rydzyka

6 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Założona przez Tadeusza Rydzyka fundacja dostała prawie 5 mln zł z odpisu 1 proc. podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego. O przekazanie daniny dla "Naszej przyszłości" ojciec dyrektor apeluje również w tym roku.

  • Fundacja "Nasza Przyszłość", której szefem rady jest ojciec Rydzyk, ma status Organizacji Pożytku Publicznego

  • W 2020 roku instytucja otrzymała 4,9 mln zł, zajmując tym samym 22. miejsce w kraju

  • O przekazanie funduszy założyciel Radia Maryja prosi też w roku bieżącym. "Także Radio Maryja i TV Trwam mają problemy"

Najszerzej znaną fundacją, której założycielem jest ojciec Tadeusz Rydzyk, jest bez wątpienia "Lux Veritatis". Jedno z najważniejszych ogniw toruńskiego imperium nie ma jednak statusu Organizacji Pożytku Publicznego.

Tu do gry wchodzi fundacja "Nasza Przyszłość", której istnienie umożliwia rodzinie Radia Maryja przekazywanie 1 proc. z podatku.

4,9 mln zł na fundacji Tadeusza Rydzyka

Zabieg pozwala organizacji otrzymywać imponujące środki. Jak podaje "Rzeczpospolita", w 2020 roku na konto fundacji wpłynęło 4,9 mln zł pochodzących z odpisu podatku. "Nasza Przyszłość" zajęła tym samym 22. miejsce w kraju.

Dziennik zwraca uwagę, że pozycję fundacji należy uznać za niezwykle wysoką. Wyprzedziły ją bowiem niemal same instytucje, które angażują się w pomoc dzieciom, osobom z niepełnosprawnościami oraz zwierzętom.

Co więcej, gorszy wynik od organizacji Rydzyka osiągnęły m.in. Fundacja TVN "Nie jesteś sam", Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko" czy Fundacja Polsat (odpowiednio: 4,6 mln zł, 4,2 mln zł oraz 3,7 mln zł).

Wpływy "Naszej Przyszłości" rosną z roku na rok. W poprzednich latach było to 4,5 oraz 4,3 mln zł. Zjawisko trudno uznać za przypadkowe. Media ojca Rydzyka mocno inwestują bowiem w zachęcanie do odpisania 1 proc.. Oprócz zamieszczanych apeli Biura i Koła Przyjaciół Radia Maryja oferowały telefoniczną pomoc przy wypełnianiu PIT, wskazuje "Rz".

"Także Radio Maryja i TV Trwam mają problemy"

Do przekazywania środków zakonnik apeluje również w tym roku. Specjalny komunikat opublikowano m.in. na oficjalnej stronie internetowej Radia Maryja (sprawę poruszaliśmy w artykule Tadeusz Rydzyk wzywa do przekazywania 1% podatku na swoją fundację. Nawiązał do Sądu Ostatecznego).

Niemal wszystkim podczas pandemii żyje się trudniej, także Radio Maryja i TV Trwam mają problemy, trudniej jest te dzieła utrzymać. Tym bardziej prosimy, by nie lekceważyć możliwość przekazania 1% podatku na rzecz naszej fundacji, zwracał uwagę szef rady wspomnianej fundacji.

Redemptorysta zaznaczył, że choć osoby prowadzące jednoosobowe firmy mogą przekazać 1 proc. podatku do końca stycznia, "reszta firm, emeryci, renciści" mają na to szansę aż do końca kwietnia.

Nikt nie zabierze w wieczność ze sobą czegokolwiek. Zabierzemy zasługi za dobre czyny i one będą za nami przemawiały , pisał Rydzyk, wspominając Sąd Ostateczny.

źródło: Rzeczpospolita / radiomaryja.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >