Szymon Hołownia. Screen z wywiadu w religia.tvŹródło: Screen z wywiadu w religia.tv
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 29 Grudnia 2019

Co na to potencjalny elektorat? Przypominamy słowa Szymona Hołowni sprzed lat na temat prawa aborcyjnego

Szymon Hołownia, po publikacji doniesień na temat tworzenia przez niego sztabów wyborczych i zamawiania badań, oficjalnie ogłosił, że w 2020 roku będzie startował w wyścigu o fotel prezydencki. Wstępnie prognozuje się, że dziennikarz podkraść może elektorat Platformy Obywatelskiej. Pytanie, czy oby nie wyłącznie jego konserwatywną część.

Szymon Hołownia jest postacią, która przyciąga uwagę. Potrafi łączyć działalność publicystyczną z prowadzeniem programu rozrywkowego. Jako zadeklarowany, praktykujący katolik, nie próżnuje na płaszczyźnie filantropii. Jednocześnie dziennikarz wielokrotnie polemizował z postawami i poglądami jego współwiernych. Zwłaszcza tych nastawionych bardzo radykalnie, jak Wojciech Cejrowski.

Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myśleniaDziałacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myśleniaCzytaj dalej

Swego czasu podróżnik gościł w programie Hołowni na antenie religia.tv. Ich rozmowa odbiła się szerokim echem, ponieważ panowie nie szczędzili sobie złośliwości. Cejrowski wykluczył Hołownię z kościoła a w zamian usłyszał zarzut o bycie pysznym.

Tym, co w kontekście dawnego wywiadu mogło zostać pominięte, a co może mieć znaczenie przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi, jest wymiana zdań na temat prawa aborcyjnego. Trudno jednoznacznie prorokować, jak zareaguje na nie potencjalny elektorat, który w dziennikarzu zadaje się upatrywać postaw progresywnych.

Szymon Hołownia o aborcji

Podjęcie tematu prawa aborcyjnego było szczególnie gorącym momentem rozmowy. Hołownia zarzucał Cejrowskiemu, że ten byłby gotów zabijać w obronie płodu. Broniąc się, podróżnik postanowił zadać dziennikarzowi pytanie o to, czy ten byłby gotowy powiedzieć przed kamerami, że aborcja powinna być zakazana zawsze i wszędzie.

 - Aborcja zawsze i pod każdym względem jest złem - odpowiedział Hołownia.

 - Ale czy powinna być zakazana prawnie? - dociskał Cejrowski.

 - Oczywiście, marzę o tym, żeby była zakazana, ale dopóki żyję w społeczeństwie, w takim, w jakim i pan żyje, w którym mamy ludzi, którzy mają różne poglądy w tej sprawie, muszę, niestety, próbować z nimi negocjować - odpowiedział mu wówczas dziennikarz.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. W Boże Narodzenie zmarła 15-letnia Gabrysia. Na jej leczenie Polacy uzbierali 4 miliony złotych

3. Największe hity Zenka Martyniuka są plagiatami? Porażające podobieństwo

4. Absolutnie nie bierz udziału w tym konkursie. To oszustwo, choć wygląda bardzo autentycznie

5. Skala pedofilii w Legionie Chrystusa niewyobrażalna. Coraz więcej pytań

6. Dramat na bożonarodzeniowej mszy. 21 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala