Szykują się poważne zmiany w oświacie. Chodzi o wyrażanie przez nauczycieli akademickich swoich przekonań
Do Sejmu skierowany ma zostać projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, który Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiadało pod koniec ubiegłego roku. Chodzić ma o umożliwienie nauczycielom akademickim wyrażania swoich przekonań religijnych, czy światopoglądowych.
Zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki mają służyć rzekomo wzmocnieniu wolności słowa na polskich uczelniach.
Ministerstwo Edukacji i Nauki chce zmian na polskich uczelniach
Pod koniec ubiegłego roku minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiadał chęć wprowadzenia pewnego rodzaju "udogodnień" dla pracowników wyższych uczelni , które zapewnić mogłyby im swobodne wyrażanie swoich poglądów.
Zdaniem szefa resortu edukacji, nauczyciele akademiccy powinni mieć pełną możliwość mówienia o swoich przekonaniach , bez obawy, że uznane to być może za przewinienie dyscyplinarne.
- Potrzebujemy pełnej wolności na wszystkich uczelniach - przekonywał Przemysław Czarnek, cytowany przez WP - Nie mówię, że jej nie ma, bo to byłoby krzywdzące, w żadnym wypadku. Natomiast zdarzają się też sytuacje w których wolność, jest narażana na szwank - zapewniał.
Zapowiedzi zamieniły się w projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym skierowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zająć się będzie nim teraz musiał polski parlament.
Wolność światopoglądu?
Chęć Ministerstwa Edukacji i Nauki dotycząca wprowadzenia zmian w możliwości wyrażania swoich poglądów może zadziwiać w kontekście faktu, że jeszcze niedawno Przemysław Czarnek chciał karać pracowników uczelni, którzy wspierali Strajk Kobiet .
Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, nauczyciele akademiccy będą mogli teoretycznie swobodnie wyrażać swoje poglądy dotyczące religii, filozofii, czy spraw społecznych . Zapewnia im to treść projektu.
- Wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego - twierdzą twórcy nowelizacji.
Do nowych obowiązków rektorów uczelni dopisana ma zostać konieczność zadbania o to, by każdy wykładowca mógł czuć się bezpiecznie wyrażając swoje poglądy, co ma być częścią troski o wolność słowa .
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.
Źródło: Wp.pl
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
-
Kaja Godek prosi o pieniądze. Chce zbierać podpisy pod #STOPLGBT
-
Bożena Przyłuska o akcji Same Plusy: Katolicy w Polsce są mniejszością, która dyktuje nam warunki
-
Fałszywe wyniki, szczepienia poza kolejnością - czyli jak oszuści zarabiają na pandemii