Pracujący w szczecińskiej szkole ksiądz wystosował oficjalne pismo do rodziców.. Wikimedia Commons/Ccyber5; Facebook/Edyta Łongiewska WijasŹródło: Wikimedia Commons/Ccyber5; Facebook/Edyta Łongiewska Wijas
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 24 Listopada 2020

Wyciekł list wysłany przez księdza do rodziców. Straszy, że "zostaną rozliczeni", a religię nazywa najważniejszym przedmiotem

Pracujący w szczecińskiej szkole ksiądz wystosował oficjalne pismo do rodziców. Katecheta postanowił wyrazić swoje oburzenie wobec wypisywania uczniów z religii, która, jak twierdzi, jest "najważniejszym przedmiotem".

Minione tygodnie, który upłynęły pod znakiem ogromnego wzburzenia społeczeństwa wywołanego wyrokiem Trybunału Julii Przyłębskiej zaostrzającym prawo aborcyjne, jak również skandali dotyczących hierarchów, w tym kardynała Henryka Gulbinowiczakardynała Stanisława Dziwisza, doprowadziły do wzmożonego wypisywania uczniów z lekcji religii, donosi serwis o2.pl.

Magdalena Ogórek znów szczuje na Strajk Kobiet? Karygodne: Magdalena Ogórek znów szczuje na Strajk Kobiet? Karygodne: "Idź zwracać na siebie uwagę gdzie indziej. Do pani Lempart np."Czytaj dalej

Fakt miał wyraźnie nie spodobać się jednemu ze szczecińskich katechetów. Treść apelu, jaki za pośrednictwem e-dziennika ksiądz wystosował do rodziców dzieci, przytacza radna miasta Edyta Łongiewska Wijas. Całość opublikowano na Facebooku przedstawicielki magistratu.

Ksiądz: "Religia jest najważniejszym przedmiotem"

Duchowny przytoczył przysięgę wypowiadaną w trakcie sakramentu chrztu, po czym przekonywał, że wszyscy zostaną "rozliczeni przez Pana Boga z troskliwego ziarna wiary". Pozbawianie możliwości uczęszczania dzieci na religię, powiązane z rzekomym ograniczeniem rozwoju duchowego i intelektualnego, określił mianem "kaleczenia" najmłodszych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
2. Od 1 stycznia wchodzi nowy zakaz. Wystarczy zapomnieć się podczas porządków, grozi aż 5 tys. zł kary
3. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

Następnie duchowny zdecydował się postawić katechezę ponad pozostałymi przedmiotami. "Zawsze powtarzałem i powtarzam: Religia jest najważniejszym przedmiotem, ponieważ przygotowuje do życia wiecznego. Pozostałe przedmioty przygotowują zaś jedynie do życia doczesnego", czytamy w liście.

Dramatyczne doniesienia o Bogumile Wander. Znajduje się w ośrodku, w którym nie może jej odwiedzić nawet własny mążDramatyczne doniesienia o Bogumile Wander. Znajduje się w ośrodku, w którym nie może jej odwiedzić nawet własny mążCzytaj dalej

Kapłan wskazał, że bycie dobrym człowiekiem nie wystarczy do tego, by dostać się do nieba. Osoba wierząca powinna ponadto brać udział w sakramentach, jak również – a jakże! – lekcjach religii.

Wpis szczecińskiej radnej.

Wpis szczecińskiej radnej.

"Strzeżmy swoje dzieci"

"Nie dziwię się, że rodzice nie chcą posyłać swoich dzieci na religię do autora listu. Po tym liście sądzę, że kolejni wahający zdecydują się na rezygnację. [...] Strzeżmy swoje dzieci przed fanatykami religijnymi i nie ryzykujmy ich zdrowia psychicznego, oddając je w groźną opiekę agresywnym ewangelizatorom", czytamy we wpisie szczecińskiej radnej.

Łogiewska Wijas zaapelowała do prezydenta Szczecina, by podjął interwencję i wyznaczył granice, według których religia powinna funkcjonować w placówkach oświaty.

Wpis szczecińskiej radnej.

30 lat religii w szkole

Warto przypomnieć, że katecheza pojawiła się w polskich szkołach z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, który zaapelował do władz o rozważenie podobnego rozwiązania w 1990 roku, a zatem tuż po zmianach ustrojowych.

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego przedstawiciele Kościoła zaapelowali do rządzących, by tradycja prowadzenia lekcji religii w placówkach oświaty nie została przerwana. W oficjalnym piśmie Komisji Wychowania Katolickiego KEP przekazano, że przedmiot ma fundamentalne znaczenie w wychowaniu najmłodszych.

Zaznaczono, że na katechezę uczęszczać powinni również uczniowie deklarujący się jako niewierzący. Religia miałaby stanowić doskonałe źródło wiedzy o religii w historii oraz kulturze. Dodano, że osoby poszukujące otrzymują tym samym możliwość zadawania niezwykle istotnych pytań.

źródło: o2.pl

Rossmann rozbija bank, przed sklepem ustawią się wielkie kolejki. Fenomenalna oferta na Black Friday, musicie się przygotowaćRossmann rozbija bank, przed sklepem ustawią się wielkie kolejki. Fenomenalna oferta na Black Friday, musicie się przygotowaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Koronawirus doprowdził do pandemii samotności. Jak można jej zapobiec?
  2. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Oficjalnie. Będzie można skrócić kwarantannę. Jest warunek. UK podało szczegóły dla podróżnych
  7. Naukowcy rozwiązali największą zagadkę Marsa i osłupieli. Gigantyczna katastrofa, chodzi o wodę na planecie