Szkoła pieniądze. wtvŹródło: wtv
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 22 Kwietnia 2020

Miliony złotych dofinansowania dla polskich uczniów. Rodzice i nauczyciele powinni o tym wiedzieć

Szkoła zdalna i lekcje prowadzone przez internet mają być choćby namiastką normalnie prowadzonej edukacji. Niestety nagłość sytuacji i to, że wydarzyła się pierwszy raz, spowodowało bardzo wiele problemów. Nie tylko szkoły, ale i uczniowie byli nieprzygotowani do zdalnej edukacji.

Ministerstwo Edukacji poinformowało, że niemal 90% gmin i powiatów złożyło już wnioski o dofinansowanie zakupu laptopów dla uczniów oraz nauczycieli w ramach programu „Zdalna szkoła". Program ruszył 1 kwietnia.

Andrzej Duda pojawił się na nagłej konferencji prasowej. Zwrócił się do Polaków z nietypowym apelemAndrzej Duda pojawił się na nagłej konferencji prasowej. Zwrócił się do Polaków z nietypowym apelemCzytaj dalej

Szkoła w czasie koronawirusa

Na zakup sprzętu do nauki w domu do rozdysponowania jest 186 mln zł. Kwota wsparcia, jakie otrzyma samorząd, została powiązana z liczbą uczniów w określonej gminie lub powiecie. Będą to kwoty w przedziale od 35 tys. zł do 100 tys. zł. Sugerowana cena jednego komputera lub laptopa nie powinna przekroczyć 3,5 tys. zł, a tabletu 1,5 tys. zł. Ministerstwo przewiduje 6 miesięcy jako okres na złożenie raportu przez samorządy. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dzieci nie wrócą do szkół po wakacjach? Minister odniósł się do największych obaw rodziców
2. Mówili, że maseczki są niebezpieczne, teraz każą zasłaniać twarz. Ważny powód dlaczego zmienili zdanie

Do tej pory wnioski złożyły 2462 gminy i powiaty spośród 2790 wszystkich w Polsce, czyli niemal 90 proc. samorządów. Najwięcej z nich pochodzi z Mazowsza, Małopolski i Lubelszczyzny.  97 proc. wniosków zostało już rozpatrzonych pozytywnie. Kwota, na jaką opiewają złożone do tej pory wnioski to ponad 150 milionów złotych. Oznacza to możliwość zakupienia blisko 43 tys. laptopów lub 100 tys. tabletów. Jak informuje MEN, "dodatkowe pieniądze dla samorządów to efekt współpracy ministrów edukacji i cyfryzacji oraz starań resortu cyfryzacji, dzięki którym Komisja Europejska zgodziła się, aby zaoszczędzone środki w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przekazać na zakup sprzętu dla szkół."

Jak podaje ministerstwo, procentowo najwięcej wniosków złożono w województwach mazowieckim, małopolskim i lubelskim. Najmniej zaś w świętokrzyskim, podlaskim i podkarpackm.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  2. Od czwartku maseczki wielokrotnego użytku w popularnej sieciówce. Zapłacisz 3,99 zł za sztukę
  3. Tragedia w polskim parku narodowym. Jest gorzej, niż przypuszczaliśmy
  4. Prezes Pekao niespodziewanie złożył rezygnację. W nocy podano nazwisko następcy, zaskoczeni?
  5. Dzieci nie wrócą do szkół po wakacjach? Minister odniósł się do największych obaw rodziców
  6. Łukasz Szumowski powiedział o wakacjach. Polacy muszą być gotowi na zmiany

Źródło: MEN