wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Miliony złotych dofinansowania dla polskich uczniów. Rodzice i nauczyciele powinni o tym wiedzieć

22 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Szkoła zdalna i lekcje prowadzone przez internet mają być choćby namiastką normalnie prowadzonej edukacji. Niestety nagłość sytuacji i to, że wydarzyła się pierwszy raz, spowodowało bardzo wiele problemów. Nie tylko szkoły, ale i uczniowie byli ni

Ministerstwo Edukacji poinformowało, że niemal 90% gmin i powiatów złożyło już wnioski o dofinansowanie zakupu laptopów dla uczniów oraz nauczycieli w ramach programu „Zdalna szkoła". Program ruszył 1 kwietnia.

Szkoła w czasie koronawirusa

Na zakup sprzętu do nauki w domu do rozdysponowania jest 186 mln zł. Kwota wsparcia, jakie otrzyma samorząd, została powiązana z liczbą uczniów w określonej gminie lub powiecie. Będą to kwoty w przedziale od 35 tys. zł do 100 tys. zł. Sugerowana cena jednego komputera lub laptopa nie powinna przekroczyć 3,5 tys. zł, a tabletu 1,5 tys. zł. Ministerstwo przewiduje 6 miesięcy jako okres na złożenie raportu przez samorządy. 

Do tej pory wnioski złożyły 2462 gminy i powiaty spośród 2790 wszystkich w Polsce, czyli niemal 90 proc. samorządów. Najwięcej z nich pochodzi z Mazowsza, Małopolski i Lubelszczyzny.  97 proc. wniosków zostało już rozpatrzonych pozytywnie. Kwota, na jaką opiewają złożone do tej pory wnioski to ponad 150 milionów złotych. Oznacza to możliwość zakupienia blisko 43 tys. laptopów lub 100 tys. tabletów. Jak informuje MEN, "dodatkowe pieniądze dla samorządów to efekt współpracy ministrów edukacji i cyfryzacji oraz starań resortu cyfryzacji, dzięki którym Komisja Europejska zgodziła się, aby zaoszczędzone środki w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przekazać na zakup sprzętu dla szkół."

Jak podaje ministerstwo, procentowo najwięcej wniosków złożono w województwach mazowieckim, małopolskim i lubelskim. Najmniej zaś w świętokrzyskim, podlaskim i podkarpackm.

Źródło: MEN

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >