wtv.pl
Szkoła została ostro, lecz trafnie zdiagnozowana przez polskiego nauczyciela

facebook.com/Paweł Lęcki

Stanowcza opinia polskiego nauczyciela. Wytknął wszystkie problemy polskiej szkoły, wpis stał się hitem

22 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Szkoła, w związku z opanowującą nasz kraj epidemią, stanęła w obliczu wyzwania. Minister Piontkowski zachwala więc e-learning, a premier Morawiecki z dumą oznajmia, że ponad 90 proc. szkół zorganizowało naukę zdalną. Paweł Lęcki, nauczyciel z 18-letnim stażem, jednym wpisem obnażył jednak patologię systemu szkolnictwa.

"Dobry wieczór. Nazywam się Paweł Lęcki i w tych nadzwyczajnych okolicznościach, w których się znaleźliśmy, przyszedł czas na coming out, bo nie wiadomo, czy zdążę później", czytamy we wpisie 40-letniego nauczyciela z 18-letnim stażem pracy. W dalszej części posta Lęcki odnosi się m.in. do usilnie zachwalanej przez rząd możliwości zdalnego nauczania.

Nauczyciel pisze, że jak dotąd nie prowadził edukacji zdalnej. "Po pierwsze nie było potrzeby, a po drugie w ogóle nie było wolno. Ministerstwa Edukacji w naszym kraju nie bywają jakoś szczególnie nowoczesne". I dodaje: "Wyszkolono mnie w obsłudze podstawowych narzędzi, resztę ogarniałem sam".

Szkoła – brak kreatywności i "test za testem"

Rządzący wielokrotnie podkreślali, że kwarantanna związana z koronawirusem nie jest czasem wolnym, i zachęcali młodzież do aktywnego spędzania czasu. "Jest coś niezwykłego w naszym kraju, że teraz wszyscy prześcigają się w poradach na kreatywne spędzanie czasu, choć edukację mamy wyjątkowo niekreatywną", pisze Paweł Lęcki.

"W tym wzmożeniu kreatywności, publikowania list 100 narzędzi do nauki online, a później list 200 narzędzi, a później listy kolejnych pier*** aplikacji, o których zapominano na poprzedniej liście, a które uczynią edukację wielką atrakcją, chciałem tylko powiedzieć, że moim podstawowym narzędziem pracy jest rozmowa", kontynuuje 40-letni nauczyciel. Jego zdaniem to właśnie brak rozmowy jest częstokroć największym problemem polskiej edukacji.

Lęcki wskazuje, że w jego opinii polska szkoła jest po prostu kiepska, a co za tym idzie – kiepska będzie również na odległość. "Jakim, kur**, prawem oczekuje się, że szkoła zadziała nowocześnie, gdy większości odpowiada nienowoczesność? Za dużo materiałów do przerobienia? Wow. Wyszło na jaw, bo można zrobić screeny wiadomości. Edukacja pod egzaminy? Wow. Przecież egzaminy w tym kraju są rodzajem świętości", czytamy.

Nauczyciel trafnie zauważa, że jednym z największych problemów polskiego szkolnictwa jest ślepe skupienia się na testach i brak wspomnianej rozmowy. "Nauczyciele w większości napier*** więc test za testem, zadanie za zadaniem, bo tak po prostu osiąga się efekty. Jeśli uczymy rozwiązywania testów, to dlaczego dziwimy się, że większość zadań jest z d**y wzięta i toporna w swojej pozornej istotności? Relacje? Jakie relacje? Obecnie mamy w d***e dzieciaki z depresją, a martwimy się o realizację podstawy programowej. Śledzimy ilość ofiar pandemii, a zapomnieliśmy, że ciągle wzrasta ilość samobójstw ludzi młodych", ocenia Lęcki. Trudno nie zgodzić się z jego opinią.

"Platformy nie zastąpią ludzi. Są tylko środkiem", pisze nauczyciel. "Ja jestem narzędziem i moi uczniowie. Jeśli będę z nimi rozmawiał, również o literaturze, bo to jest podstawą mojego przedmiotu, jeśli zrobię z nimi rozprawkę z dystansu, to nie będę lepszy od siebie na żywo tylko dlatego, że w necie użyję tysiąc nowoczesnych narzędzi, ważne jest to, że będę", zapewnia. I dodaje: "Narzędzia mogą pomóc, warto się uczyć ich obsługi, ale nic nie zastąpi zwyczajnej dyskusji. I zwykłej, kur**, obecności. Choćby zdalnej. Nie należy od siebie oczekiwać mistrzostwa we wszystkim. Wystarczą proste narzędzia. Wystarczy iść w tych ciemnościach, trochę na oślep i próbować czynić dobrze".

Niezwykle emocjonalny wpis polskiego nauczyciela szybko zdobywa rozgłos w sieci. Na ten moment polubiło go już ponad 5 tysięcy użytkowników Facebooka. Został udostępniony niemal 2 tysiące razy. Całość można przeczytać pod tym linkiem.

Źródło: facebook.com/Paweł Lęcki

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >